reklama
 
 

Zdrogovaných řidičů přibývá, je jich pomalu tolik, co těch opilých, říká šéf policie

10. 1. 2019 11:34
V dobré finanční kondici údajně přebírá policii nový policejní prezident Jan Švejdar. Nechystá proto ani žádnou personální revoluci. Zaměřit se chce na drogovou problematiku a situaci na silnicích. Švejdar, který nastoupil do funkce 1. prosince po Tomáši Tuhém, to uvedl před členy sněmovního bezpečnostního výboru, kam ho uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. 

"Po policii chci pouze práci a policie má tu výhodu, že má práci danou zákonem," uvedl Švejdar před poslanci. Dodal, že po debatě s ministrem vnitra Janem Hamáčkem vidí na svém novém působišti tři priority. "Jedna z nich je doprava. Druhou prioritou jsou drogy. Pokud se dostanete k číslům, tak zjistíte, že počet řidičů pod vlivem návykových látek se začíná rovnat těm pod vlivem alkoholu," řekl policejní prezident. Jako další prioritu uvedl "dostat lidi z kanceláře ven". 

Poslanci se zajímali o to, zda bude se Švejdarovým příchodem zajištěna nestrannost policie při řešení kauz, které se týkají politiků. "Přicházíte ve velmi nestandardní situaci v naší, možná i evropské politické historii, kdy je český premiér Andrej Babiš (ANO) trestně stíhán," uvedl poslanec za ODS Pavel Žáček.

Švejdar namítal, že ještě nikdy za ním nikdo nepřišel s požadavkem ovlivnit vyšetřování. "Když mluvím s lidmi, co mají případ na starosti, nebo s jejich nadřízenými, tak skutečně nemám pocit, že by se nechali někým manipulovat," odvětil Švejdar. 

Postavil se za něj také ministr Hamáček. Ten uvedl, že dosavadní praxe a pověst Švejdara na policejním ředitelství v Pardubicích, kde působil, jsou pro něj zárukou, že politické kauzy bude policie vyšetřovat nestranně. 

Vít Rakušan (STAN) příliš novému prezidentovi nevěřil, že se mu podaří dostat policisty z kanceláří do ulic. "Ty slyšíme snad od všech policejních prezidentů," komentoval to Rakušan s dotazem, zdali má policejní prezident konkrétní plán. "Administrativa má dvě roviny. Jedna je lidská, že se nám mladí lidé bojí jít mezi lidi. Jsou zvyklí sedět u počítače," řekl Švejdar.

Druhá rovina podle něj spočívá ve složitém právním řádu. "Sami si to děláme." Doplnil, že policie chystá debatu o některých změnách, ale na prvním místě podle něj je požadavek nadřízených, aby jejich lidé byli více venku. 

Zdrogovaný řidič chtěl ujet policejní hlídce:

Zdrogovaný řidič chtěl v kradeném autě ujet policejní hlídce. To převrátil na tramvajovém pásu | Video: PČR

autor: Martin Ťopek | 10. 1. 2019 11:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama