reklama
 
 

Příští týden očekávají meteorologové velká vedra

15. 6. 2019 15:53
Nadprůměrné teploty vydrží po zbytek června i první dva týdny letních prázdnin. Nejtepleji bude příští týden. Srážky budou odpovídat hodnotám obvyklým pro tuto část roku. Vyplývá to z měsíční prognózy Českého hydrometeorologického ústavu.

Po večerních bouřkách se sice ochladí, v neděli mají nejvyšší teploty na většině republiky vystoupat jen k 25 stupňům, ale příští týden dorazí tropické třicítky. 

"Velmi teplé počasí, které panuje v České republice od začátku června, bude pokračovat i v následujícím týdnu, kdy se opět očekávají nadprůměrné teploty. V závěru měsíce se sice ochladí, ale teploty zůstanou i nadále letní. První polovina července přinese teploty, které odpovídají této roční době," uvedli meteorologové v dlouhodobém výhledu.

Teploty od 17. června do 14. července podle nich budou celkově vyšší než dlouhodobý normál. Průměrná teplota v Česku v tomto období činí 17,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1980, kdy se průměrná teplota dostala jen k hodnotě 13,9 stupně. Naopak nejteplejší závěr června a první dva prázdninové týdny zažili Češi v roce 2006 s průměrnou teplotou 20,9 stupně.

Srážkově budou nadcházející čtyři týdny průměrné či mírně podprůměrné. "V průběhu jednotlivých týdnů by nemělo docházet k velkým výkyvům, i když krátkodobě se budou střídat sušší a vlhčí období," uvádí dále prognóza.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

autor: ČTK | 15. 6. 2019 15:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama