Naděje pro Mašínovou. Praha s ní probere exhumaci ostatků její matky z masového hrobu

ČTK ČTK
5. 3. 2019 18:26
Zástupci hlavního města se sejdou v pondělí 25. března se Zdenou Mašínovou. Diskutovat budou o případné exhumaci ostatků její matky Zdeny na Ďáblickém hřbitově. Magistrát původně žádost Mašínové mladší o exhumaci odmítl s tím, že není možná bez prověření možností, jak by proces probíhal. Svůj postoj nakonec změnil. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.
Zdena Mašínová.
Zdena Mašínová. | Foto: DVTV

"S paní Mašínovou budeme společně projednávat možnosti exhumace ostatků její maminky, stejně jako zajištění pietního místa i pro další zemřelé v masových hrobech, s nimiž tak nedůstojně nakládaly totalitní režimy," uvedla sdělila pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Na schůzku pozvala také starostu Prahy 7 a předsedu pražských zastupitelů Prahy Sobě Jana Čižinského a předsedu TOP 09 a šéfa zastupitelů Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila a bývalého ředitele pražských hřbitovů Martina Červeného.

V rámci diskuse by měly obě strany probrat například, kde přesně ostatky jsou. Zjišťovat se bude také, kolik ostatků je v dané šachtě uloženo a kolika z nich by se případná exhumace ostatků Zdeny Mašínové starší dotkla.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ministerstvo obrany letos udělilo Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisti, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

Ďáblický hřbitov vznikl před První světovou válkou. Nachází se zde čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě zde byl pohřeben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byl před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.

Video: Otce jí zavraždili nacisté, matku utrápili komunisté. Odpustit nemůžu, říká Mašínová

Doufala jsem, že dojde ke spravedlnosti, ale k té nedošlo, zločinný komunistický řád nebyl postaven mimo zákon, říká Zdena Mašínová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy