Objevte Zapomenutá místa Prahy

Objevte Zapomenutá místa Prahy
Praha má mnoho železničních nádraží, ovšem ne všechna slouží osobní dopravě. Jedním z nich je i Nákladové nádraží Žižkov. Toto hlavové nádraží vznikalo v letech 1931 - 1936 dle projektů Dr. Ing. Karla Caivase a Ing. arch. Vladimíra Weisse. Charakteristickým prvkem je funkcionalistická budova tvaru písmene U, jejíž strany jsou navzájem propojeny mosty s výtahovými šachtami. Provoz zde byl ukončen v roce 2002, budovy jsou ovšem stále využívány jako skladové prostory, kolejiště pak slouží k odstavování nákladních vozů. Vzhledem k umístění a rozsáhlosti celého areálu je nákladové nádraží terčem zájmu developerů, kteří zde chtějí vystavět byty, hotely, obchody a kanceláře.
Nejmenší dům - dnes už jen jako spojovací "chodba" dvou domů sousedních se nachází v Anežské ulici, kousek za Haštalským náměstím.
Nový svět na Praze 1. Půvabná část města ještě před rekonstrukcí.
Plovárna pod barrandovskou skálou v Praze z roku 1930 byla prvním regulérním závodním padesátimetrovým bazénem v tehdejším Československu. Nepřežila ale pád skály, která se nad tribunami utrhla, a dnes zde smutně zarůstá.
Foto: Jaroslav Hrubeš
Lucie Kalivodová
22. 9. 2011 6:00

Praha - Pražská informační služba (PIS) ve spolupráci se všemi městskými částmi a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy vytvořila jedinečnou soutěž s názvem Zapomenutá místa Prahy, kterou vyhlásila v květnu 2011 pod heslem "Praha není pouze Karlův most nebo Vyšehrad". Město má totiž tolik pozoruhodných zákoutí a památek nevšedních svou minulostí, že je potřeba si je připomínat. Pokud máte ve svém okolí také takto zajímavá místa či památky, která jsou nedílnou součástí pražské historie či Vaší městské části, pošlete jejich fotografie s krátkým popisem a zapojte se do soutěže. Na stránkách www.zapomenutamistaprahy.cz můžete najít inspiraci a veškeré informace k soutěži, která potrvá do 31. října 2011. Soutěžní místa se v budoucnu navíc stanou součástí geocachingové mapy, takže vyznavači této sportovně-turistické aktivity si také přijdou na své. Na ochutnávku ze soutěžních snímků se můžete podívat v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy