reklama
 
 

Zaorálek: O smrti Čecha v Londýně budu jednat s Johnsonem, rozsudek vyvolává velké pochyby

Aktualizováno 4. 4. 2017 16:12
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si předvolal britskou velvyslankyni v Praze Jan Thompsonovou. Důvodem je osvobozující rozsudek, který vynesl britský soud nad mužem, který v Londýně řetězem ubil českého občana. "Rozsudek ve mně vyvolává velké pochyby," řekl ministr na tiskové konferenci. Ujistil, že kauzu ve středu projedná se svým britským protějškem Borisem Johnsonem.

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si předvolal britskou velvyslankyni v Praze Jan Thompsonovou kvůli osvobozujícímu verdiktu nad Britem, který loni v Londýně řetězem ubil českého občana.

"Rozsudek ve mně vyvolává velké pochyby," řekl ministr a vyjádřil obavy, že na osvobozující rozsudek mohla mít vliv národnosti zabitého.

"Já jsem se paní velvyslankyně taky zeptal, jestli nemohla na výsledku soudu mít podíl také národnost zabitého českého občana. Paní velvyslankyně mě ujistila, že si myslí, že to vliv nemělo," sdělil Zaorálek.

Ministr zároveň upozornil na to, že celou kauzu projedná s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, se kterým se setká už ve středu na jednání v Bruselu.

"Na základě pochyb, které mám, vyzývám britskou prokuraturu, aby využila všech opravných prostředků, které britský právní řád dává, a nechala věc přezkoumat odvolacím soudem," zdůraznil Zaorálek.

Britská velvyslankyně Česku vyjádřila soustrast rodině a blízkým zabitého muže, uvedla ale, že jí nepřísluší komentovat jednotlivé případy. "Britské velvyslanectví v Praze se nemůže vyjadřovat ke konkrétním soudním případům, ale může potvrdit, že v tomto případě se postupovalo v souladu s britským právem a právními procesy," napsal Aktuálně.cz mluvčí ambasády Jiří Šebek.

"Britské úřady si cení přínosu českých občanů žijících v Británii a jsou připraveny poskytnout českému velvyslanectvím v Londýně veškerou nezbytnou podporu," zdůraznil úřad.

Osvobozující verdikt nad mužem obviněným z vraždy soud vynesl v pondělí v Londýně. Televize Prima v úterý s odvoláním na sestru zavražděného informovala, že rodina hledá způsob, jak verdikt zvrátit. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil, že jednal v sebeobraně, uvedla britská tisková agentura PA.

Kvůli usmrcení Čecha telefonoval koncem loňského září český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) britské premiérce Therese Mayové. Žádal ji o zásah proti nenávistným útokům v Británii proti lidem z dalších zemí Evropské unie. O politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům tehdy v Británii hovořila média i diplomaté v souvislosti se změnou atmosféry v zemi po referendu o vystoupení Británie z EU.

Podle vyšetřovatelů se jednatřicetiletý Čech Zdeněk M. nepohodl loni v září nedaleko svého bydliště v Londýně se skupinou mladíků na kolech. Podle očitých svědectví si je dobíral, zda nejsou bicyklovým gangem, což skupinu rozzlobilo.

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na muže podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat". Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Sestra zavražděného v místním tisku loni uvedla, že její bratr se odstěhoval do Londýna před více než deseti lety.

autor: Domácí | 4. 4. 2017 12:16

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama