Záloha na skleněné lahve se od srpna snižuje na korunu

Pavel Baroch
31. 7. 2010 21:25
Sklo za 1 Kč, moštárnu prince Charlese čekají zlé časy
Foto: Jan Langer

Hostětín - Před čtyřmi měsíci se moštárna v moravském Hostětíně proslavila tím, že její mošt ochutnal při osobní návštěvě princ Charles. Teď jí, stejně jako jiné výrobce jablečných šťáv, nejspíš čekají zlé časy.

Může za to zdánlivě nesouvisející rozhodnutí vlády Jana Fischera, která krátce před volbami odsouhlasila návrh ministerstva obchodu na snížení zálohy na skleněné "sedmičkové" lahve ze tří na jednu korunu.

Od 1. srpna toto nařízení vstupuje v platnost. I když je nyní ve skladech skleněných lahví 0,7 litru spíše přebytek, za čas se to může dramaticky změnit.

Pro mnohé lidi totiž jedna koruna nemusí být dostatečnou motivací k tomu, aby lahve vraceli. A pro velké výrobce, aby je ještě skladovali a stáčeli do nich nápoje. Doplatit na to mohou právě malé firmy, jako jsou moštárny.

"Samozřejmě platí, že čím je záloha nižší, tím méně lahví se vrátí nazpátek," upozornil Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha.

"Je skutečně možné, že lahví bude ubývat," potvrdil Aktuálně.cz Radim Machů z občanského sdružení Tradice Bílých Karpat, které mošt v Hostětíně vyrábí. Podle něho je ovšem nejprve zapotřebí počkat, jak se situace bude vyvíjet.

"Obecně platí, že současný systém nepřeje tomu, aby se plnily nápoje do vratných lahví," tvrdí Machů, podle něhož za to mohou především zákazníci, kteří raději sáhnou po umělohmotném obalu.

Foto: Jan Langer

Chtělo by to jinou lahev

Podle Radima Machů ze sdružení Tradice Bílých Karpat je snížení zálohy na skleněné lahve je jen jedním z problémů, který se na moštárnu tlačí.

Tím dalším je třeba to, že současné lahve 0,7 litru jsou zastaralé, nemoderní, nehezké, nepraktické. Mají korunkový uzávěr, takže se po otevření už znovu nedají zavřít.

Machů závidí německým kolegům, kteří také stáčejí ovocné šťávy, že už desetiletí mají vlastní lahev se šroubovacím uzávěrem. Odběratelům hostětínského moštu by se podle Machů také líbilo, kdyby se jejich jablečná šťáva nabízela v hezčí a praktičtější lahvi.

Sklo nikdo nechce, je jich až moc

Ministerstvo průmyslu a obchodu zdůvodnilo svůj návrh tím, že jsou už jen dvě velké firmy, které plní minerálky do lahví. Ostatní přešly na umělou hmotu.

Foto: Reuters

Tím ovšem podle ministerstva posledním dvěma firmám vznikají příliš vysoké náklady, protože skleněných lahví je v současnosti na trhu přebytek a obchody jsou pole zákona povinné je od zákazníků odebírat.

Snížením záloh o dvě třetiny se podle ministerstva průmyslu rozloží náklady na všechny články obchodního řetězce od výrobce až po zákazníky.

Podle Iva Kropáčka z Hnutí Duha ovšem tímto rozhodnutím dostane systém vratných obalů další trhlinu a snížení záloh povede k tomu, že se firmy přebytečných lahví zbaví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy