reklama
 
 

Žaloby na stát o náhradu škody budou zadarmo, rozhodla vláda

18. 5. 2015 17:41
Ministerstvo spravedlnosti chtělo, aby lidé platili za podání žaloby dva tisíce korun.

Praha - Žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu, by nadále měly zůstat zadarmo.

Ministerstvo spravedlnosti chtělo zavést poplatek dva tisíce korun, vláda to ale odmítla, potvrdil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).

Nový poplatek se měl týkat například lidí, kteří se domáhají náhrady škody a nemajetkové újmy za nezákonné trestní stíhání či pobyt ve vazbě.

Šikana státu

Úřad argumentoval tím, že počet těchto žalob na stát neustále roste a že jsou zneužívány k šikaně státu.

Se zpoplatněním řízení ale nesouhlasilo jak ministerstvo práce a sociálních věcí, tak i ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Vláda se nakonec přiklonila právě k jejich stanovisku.

Podle ministerstva spravedlnosti je výrazný nepoměr mezi výší požadovaného odškodného a výší částek, kterých se lidé nakonec domohou.

V letech 2010 až 2013 se žalobci domáhali po státu částek mezi 35 až 46 miliardami korun, přičemž soudy jim přiznaly 24 až 69 milionů.

Společnosti s ručením omezeným bez poplatků

Koaliční kabinet při projednávání materiálu zároveň podpořil návrh, podle kterého mají být společnosti s ručením omezeným osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku.

Snížení nákladů nutných k založení společností na 100 eur (2743 korun) je jednou z podmínek Evropské komise, které jsou členské státy EU povinny splnit pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů.

Cílem změny je zjednodušení a zlevnění založení společnosti s ručením omezeným a podpora rozvoje podnikání. Pokles příjmů z vybraného soudního poplatku ministerstvo předběžně odhadlo na 23 až 35 milionů korun.

Současné náklady na založení společnosti s ručením omezeným více než trojnásobně převyšují částku požadovanou Evropskou komisí.

Notář dostává čtyři tisíce za sepsání zakladatelské smlouvy, soudu musí zakladatelé zaplatit šest tisíc.

Správní poplatek za případné ohlášení živnosti stojí dalších tisíc korun. V případě, že notář provádí zápis, platí se mu dalších tři sta korun.

autor: ČTK | 18. 5. 2015 17:41

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama