"Chtěl jsem vyrobit petardy, ne bombu." Slovákovi hrozí za přípravu útoku devět let

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2019 13:45
Státní zástupce Martin Bílý navrhl pro pětadvacetiletého Dominika Kobulnického devítiletý trest vězení za přípravu teroristického útoku a propagaci Islámského státu a Kavkazského emirátu. V závěrečné řeči u pražského městského soudu uvedl, že se muž k trestnému činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka víceméně přiznal. Slovák vinu odmítá.
Dominik Kobulnický.
Dominik Kobulnický. | Foto: ČTK

V domě obviněného kriminalisté nalezli výbušniny, které by podle znalců mohly způsobit smrt, a návod na výrobu bomby. U soudu se podle Bílého podařilo prokázat, že obžalovaný chtěl podomácku vyrobenou výbušninu použít a zranit nebo zabít lidi.

Kobulnický ale uvedl, že si látky kupoval pouze na výrobu petard na Silvestra. "Neměl jsem v úmyslu s těmi věcmi cokoli špatného udělat," řekl soudu. Připustil však, že neměl chemikálie skladovat u sebe v bytě. Soubor, ve kterém byl i návod na výrobu výbušniny, se mu podle jeho výpovědi stáhl do počítače při vyhledávání zábavní pyrotechniky. Dodal, že by na výrobu bomby návod nepotřeboval, postačila by mu prý fantazie.

Státní zástupce připomněl, že se Kobulnický přiznal k tomu, že dříve plánoval teroristický útok v Prešově. Chtěl na autobusovém nádraží nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi.Také před zadržením v roce 2017 si podle žalobce vyhledával návody, jak z chemických látek vyrobit nástražný výbušný sytém. V pražském bytě měl podle něj pak budíky, které lze použít jako časovače k bombě.

"Imponovali mu teroristé a fascinovaly ho techniky Islámského státu," prohlásil Bílý. Na Facebooku Kobulnický podle něj vědomě používal džihádistické symboly, stahoval si videa s popravami a chtěl, aby Česko zavedlo právo šaría. Muž zároveň sledoval kázání bývalého imáma Sámera Shehadeha, kterého považoval za svůj vzor, uvedl státní zástupce. Shehadeh je stíhán za podporu terorismu.

"Nepodporuji a nikdy nebudu podporovat žádnou teroristickou organizaci," řekl Slovák. Policisté a státní zástupce podle něj nepochopili význam toho, jak se prezentuje na sociální síti. Také jeho advokátka Lucia Švecová uvedla, že jím používané symboly jsou náboženské a přestože je někteří lidé zneužívají, on je použil v jejich původním nezávadném významu.

Bílý navrhl Slovákovi trest v dolní polovině sazby. Za přípravu teroristického útoku lze uložit pětileté až patnáctileté vězení. Soud by měl podle státního zástupce Kobulnického i vyhostit na neurčito z Česka. Žalobce dodal, že podle znalců má násilnické sklony a je nebezpečný. Kobulnický ale tato slova razantně odmítl. "Nejsem žádný vrah ani sebevrah," prohlásil. Ubližovat jakémukoli živému stvoření považuje za neislámské. Soud vynese verdikt 15. listopadu.

Kobulnického zadržela policie v roce 2017, od té doby je ve vazbě. Muž v roce 2015 konvertoval k islámu. Tvrdí ale, že radikální myšlenky již dříve opustil. V Praze podle své výpovědi žádný útok neplánoval.

 

Právě se děje

Další zprávy