reklama
 
 

Zahradil: Eurokritici by neměli mít lídra do eurovoleb

7. 3. 2014 14:33
Podle místopředsedy ODS má EU sledovat tradice a předsedu Evropské komise zvolit na základě rozhodnutí Evropské rady.

Praha - Evropští konzervativci by na rozdíl od dalších evropských stran neměli mít lídra pro květnové evropské volby. Prosazuje to šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů (AECR) a první místopředseda ODS Jan Zahradil.

Tento krok se chystá navrhnout na kongresu AECR. Předák vítězné strany v eurovolbách by se měl poté stát novým předsedou Evropské komise. S tím však AECR podle Zahradila nesouhlasí a požaduje, aby o novém šéfovi Komise dál rozhodovaly výhradně členské státy Evropské unie.

Hlavní uskupení v současném Evropském parlamentu už většinou vybrala své volební lídry do evropského klání. Sociální demokraty povede předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, liberály (ALDE) zase bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Nejsilnější skupina, Evropská lidová strana (EPP), svého kandidáta na post šéfa EK vybere v pátek na sjezdu v Dublinu.

Zahradil: Předsedu by měla zvolit Evropská rada

"My chceme, aby se Evropská unie držela tradice a aby příští předseda Evropské komise vzešel z dohody na Evropské radě. To znamená, aby se šéfové států a vlád dohodli na tom, kdo to bude," prohlásil v pátek v Praze Zahradil.

Podle něj má být nástupce Josého Barrosa politik, který bude pro všechny alespoň trochu přijatelný a nevzbuzuje žádnou kontroverzi.

"Evropská unie si nemá hrát na politiku ve smyslu, že předseda Evropské komise je nějaká politická funkce, která bude rozdělena na základě rozdělení politických sil v Evropském parlamentu," vysvětlil.

"Já hodlám navrhnout za 14 dní na kongresu Aliance evropských konzervativců v Bruselu, abychom my žádného kandidáta na tuto funkci předsedy Evropské komise nenominovali," doplnil šéf evropských eurokritiků.

ODS potřebuje povzbudit

Zahradil stojí v čele kandidátky ODS pro evropské volby a věří, že jeho strana nejen překoná pětiprocentní hranici získaných hlasů, ale mohla by se přehoupnout přes deset procent.

Za povzbuzení pro nové vedení občanské demokracie by pokládal, kdyby výsledkově "dokázala držet krok" s ostatními velkými stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně.

ODS má v současném Evropském parlamentu devět zástupců, kteří jsou členy euroskeptické frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Strana svou kandidátku pro květové volby stále ještě neuzavřela, pět z nynějších europoslanců ODS své funkce ale obhajovat nebude.

Zahradil věří, že ECR by se s ALDE a Zelenými mohla utkat o post třetí nejsilnější frakce v příštím Evropském parlamentu, do něhož Češi své zástupce budou vybírat 23. a 24 května.

autor: ČTK | 7. 3. 2014 14:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama