Agentury věští lidovcům a STAN neúspěch. Lidé o koalici nevědí, rozhodují se ale na poslední chvíli

Jan Kočenda
28. 6. 2017 23:00
Koalice KDU-ČSL a STAN by se do Poslanecké sněmovny podle červnových volebních průzkumů nedostala. K očekávanému nárůstu volebních preferencí nedošlo a stranám by v součtu dalo hlas jen 8,5 procenta voličů. Podle analytiků ale není jasné, jaká je reálná podpora koalice, protože voliči o její existenci často ani nevědí, což zkresluje výsledky volebních průzkumů.
Petr Gazdík, Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka.
Petr Gazdík, Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Lidovci a Starostové dle posledních volebních průzkumů nezesílili. Voliči o partnerství těchto dvou stran často ani nevědí a ty by se s výsledkem 8,5 procenta do Poslanecké sněmovny ani neprobojovaly. Dokud se nedostane koalice do povědomí lidí, je dle analytiků velice těžké výsledek předpovídat.

Agentura CVVM v červnovém volebním průzkumu nezaregistrovala nikoho, kdo by volil přímo koalici. "V tomto výzkumu partnerství KDU-ČSL a STAN nikdo neuvedl. V dubnu, kdy strany spojení oznámily, se hlas pro lidovce a STAN objevil dvakrát, v květnovém výzkumu jednou a nyní tedy vůbec," řekl analytik CVVM Jan Červenka.

"Může klidně nastat situace, kdy třeba koalice získá hlasy navíc, které by jednotlivé strany nezískaly. Nicméně někteří voliči STAN mohou mít problémy s lidovci a naopak," vysvětlil Červenka a doplnil, že Starostové byli úniková volba pro lidi, kteří byli naštvaní na zavedené politické strany.

"Do sněmovních voleb Starostové tyto hlasy dostat nemusí, protože lidovci mají určité programové věci, které mohou lidem vadit," sdělil Červenka.

Upozornil také, že velmi výrazně stoupl podíl lidí, kteří se rozmýšlí na poslední chvíli. "Dnes se 45 procent lidí rozhoduje poslední týden nebo den, jestli k volbám vůbec půjdou a koho budou volit. To volební situaci velice znejisťuje," dodal.

To, že většina voličů o nové koalici ani neví, potvrdil i sociolog Jan Herzmann. "Zdá se, že podstatná část voličů o tom, že koalice existuje, vůbec neví. V tuhle chvíli proto nelze říct, zdali se pohybuje nad, nebo pod hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny," vysvětlil sociolog.

Z historického hlediska by podle něj spojení mohlo pomoci. Ve volbách, kde KDU-ČSL vystupovala v koalicích a nebyla sama, jí to přinášelo zisky. "Samotnou stranu řada občanů zřejmě volit nechce kvůli bloku vůči křesťanské straně, ale spojení se Starosty může tento blok oslabit," dodal Herzmann. 

Podle průzkumů má koalice potenciál dostat se do sněmovny, ale v současnosti to není nic jistého. "Pohybují se mezi šesti až patnácti procenty, ale to jádro voličů, kteří by si byli jistí, je poměrně omezené," popsal situaci analytik Medianu Daniel Prokop.

Samotní lidovci pak upozorňují, že jim průzkumy mohou ubírat. "V září 2013 nám průzkumy dávaly 4,5 procenta," upozornil jejich předseda Pavel Bělobrádek. S takovým výsledkem by se do sněmovny a následně do vlády strana nedostala. Ve volbách však nakonec získala 6,8 procenta.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy