Žádejte odškodné i za stres, říká ombudsman k registru

Pavel Baroch
20. 7. 2012 14:55
Za nepřihlášené auto mohou lidé chtít i náhradu za nemajetkovou újmu, tvrdí ochránce práv
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno/Praha - Lidé, kterým úřady kvůli nefungujícímu registru nepřihlásily včas auto, mohou podle veřejného ochránce práv žádat odškodnění i za takzvanou nemajetkovou újmu.

Ministerstvo dopravy zatím slíbilo, že odškodní například lidi, co nemohli odjet na dovolenou, nebo podnikatele, že nemohli používat vůz. Ombudsman Pavel Varvařovský ovšem dodal, že újma za nepřihlášené vozidlo může být širší.

"Ochránce zaznamenal v médiích případy lidí, kteří kvůli nefunkčnosti registru nemohli odjet na dovolenou v plánovaném termínu, byli vystaveni stresu, když objížděli jednotlivá evidenční místa ve snaze najít nějaké fungující, museli si brát dovolenou kvůli opakovaným a marným pokusům o zápis do registru a podobně," uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

"V těchto případech lze žádat zadostiučinění, ač obvykle nepůjde o vysoké částky," dodala.

Nemajetkovou újmu není třeba prokazovat

Hrazdílková vysvětlila, že u náhrady škody musí majitel vozu přesně vyčíslit, doložit a prokázat, že mu byla způsobena v příčinné souvislosti s nečinností registru vozidel - například ušlý zisk.  

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nemajetkovou újmou je podle Hrazdílkové myšlen zejména zásah do osobnostní integrity, tedy způsobení potíží, stres nebo dlouhodobá nejistota. 

"Nemajetkovou újmu není třeba prokazovat, je naopak na orgánu státní správy, aby tvrzení o nemajetkové újmě vyvrátil," řekla Hrazdílková.

Lidé, kteří se rozhodnou požádat ministerstvo dopravy o přiměřené zadostiučinění za nemajetkovou újmu, mohou využít formulář, který je k dispozici na internetových stránkách ombudsmana. Zároveň tam jsou i informace o tom, jak by mělo ministerstvo při vyřizování žádosti o odškodnění postupovat.

Je to chyba státu

Kancelář veřejného ochránce práv uvedla, že registr vozidel musí provést zápis bezodkladně, pokud žadatel předloží všechny požadované listiny.

"Z pohledu občana přitom není podstatné, co průtahy či nečinnost na straně úřadu způsobilo, jestli to jsou technické problémy, nedostatek personálu a podobně. To samé platí i v případě, kdy státní správa funguje způsobem, který neumožňuje ani standardní příjem žádostí. Odpovědnost za takový stav nese stát," uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že zatím dostalo tři oficiální žádosti o náhradu škod v celkové výši zhruba 26 tisíc korun.

První žadatel chce náhradu dovolené a pohonných hmot, druhý chce proplatit zálohu na dovolenou a ušlý zisk, třetí požaduje rovněž odškodnění za ušlý zisk.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 56 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy