Žádejte odškodné i za stres, říká ombudsman k registru

Pavel Baroch
20. 7. 2012 14:55
Za nepřihlášené auto mohou lidé chtít i náhradu za nemajetkovou újmu, tvrdí ochránce práv
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno/Praha - Lidé, kterým úřady kvůli nefungujícímu registru nepřihlásily včas auto, mohou podle veřejného ochránce práv žádat odškodnění i za takzvanou nemajetkovou újmu.

Ministerstvo dopravy zatím slíbilo, že odškodní například lidi, co nemohli odjet na dovolenou, nebo podnikatele, že nemohli používat vůz. Ombudsman Pavel Varvařovský ovšem dodal, že újma za nepřihlášené vozidlo může být širší.

"Ochránce zaznamenal v médiích případy lidí, kteří kvůli nefunkčnosti registru nemohli odjet na dovolenou v plánovaném termínu, byli vystaveni stresu, když objížděli jednotlivá evidenční místa ve snaze najít nějaké fungující, museli si brát dovolenou kvůli opakovaným a marným pokusům o zápis do registru a podobně," uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

"V těchto případech lze žádat zadostiučinění, ač obvykle nepůjde o vysoké částky," dodala.

Nemajetkovou újmu není třeba prokazovat

Hrazdílková vysvětlila, že u náhrady škody musí majitel vozu přesně vyčíslit, doložit a prokázat, že mu byla způsobena v příčinné souvislosti s nečinností registru vozidel - například ušlý zisk.  

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nemajetkovou újmou je podle Hrazdílkové myšlen zejména zásah do osobnostní integrity, tedy způsobení potíží, stres nebo dlouhodobá nejistota. 

"Nemajetkovou újmu není třeba prokazovat, je naopak na orgánu státní správy, aby tvrzení o nemajetkové újmě vyvrátil," řekla Hrazdílková.

Lidé, kteří se rozhodnou požádat ministerstvo dopravy o přiměřené zadostiučinění za nemajetkovou újmu, mohou využít formulář, který je k dispozici na internetových stránkách ombudsmana. Zároveň tam jsou i informace o tom, jak by mělo ministerstvo při vyřizování žádosti o odškodnění postupovat.

Je to chyba státu

Kancelář veřejného ochránce práv uvedla, že registr vozidel musí provést zápis bezodkladně, pokud žadatel předloží všechny požadované listiny.

"Z pohledu občana přitom není podstatné, co průtahy či nečinnost na straně úřadu způsobilo, jestli to jsou technické problémy, nedostatek personálu a podobně. To samé platí i v případě, kdy státní správa funguje způsobem, který neumožňuje ani standardní příjem žádostí. Odpovědnost za takový stav nese stát," uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že zatím dostalo tři oficiální žádosti o náhradu škod v celkové výši zhruba 26 tisíc korun.

První žadatel chce náhradu dovolené a pohonných hmot, druhý chce proplatit zálohu na dovolenou a ušlý zisk, třetí požaduje rovněž odškodnění za ušlý zisk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy