Žáci PORG chtějí návrat ředitele, sešli se s Romanem

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
21. 1. 2014 16:11
Po Klausovi ml. PORG opustil i Metelka. Do situace se začínají zapojovat studenti.
Martin Roman
Martin Roman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z elitního gymnázia PORG odcházejí nespokojení ředitelé. Po Václavu Klausovi mladším, který v pátek po patnácti letech v čele PORG rezignoval, se v pondělí připojil i ředitel Nového PORGu Martin Metelka. Školy se začínají dělit na dva tábory. Jedni si přejí návrat Metelky a vymanění se z vlivu Martina Romana, druzí připouští, že jako hlavní sponzor a zakladatel Nového PORG by Roman měl mít rozhodující slovo.

Studenti se do dění zapojili aktivně. Na Facebooku vzniklo několik rozdílných skupin jako „Vraťte nám zpět ředitele", umírněnější „Nedělejme si názory na něco, o čem nic nevíme" anebo „PORG není Romanovo", která píše, že nechce, aby škola skončila pod "nadvládou Martina Romana".

Jednotný názor však mezi nimi zatím není. Někteří ze studentů nesou údajné změny s nelibostí a bouří se proti odchodům ve vedení. Jiní považují celou „revoluci" za nesmysl a volají po domluvě bez emocí.

Sám Martin Roman v pondělí dorazil do budovy starého PORG v Libni a vedl se studenty debatu, kde se snažil situaci objasnit a vysvětlit své stanovisko. V úterý zamířil do Nového PORG v Krči. Na středu večer je pak v tomtéž místě naplánována schůzka s rodiči. Těm Roman přislíbil, že se pokusí situaci co nejdříve uklidnit.

Jeden z účastníků na Facebooku napsal, že při pondělní debatě s Romanem zaznělo, že avizované změny v chodu škol se mají týkat pouze mladší pobočky gymnázia a že exředitel Metelka s navrhovanou koncepcí souhlasil. Roman prý tvrdil, že z Nového PORG dostává od studentů i rodičů v drtivé většině pochvalné maily, které jeho nového kroky oslavují. Student vybízel ostatní spolužáky, aby se Romanem nenechali odbýt a kladli otázky.

Mezi diskutujícími na Facebooku se objevil i názor, že situace je nepříjemná zejména tím, že různé strany si berou studující děti za své rukojmí. Navzájem se vybízejí k dospělejšímu jednání. 

Klaus: Odcházím kvůli neshodám s Romanem

Spor mezi řediteli a předsedou představenstva Romanem se dostal mimo školní zdi v pátek, kdy Václav Klaus ml. oznámil, že díky dlouhodobým neshodám o směřování a úrovni školy odchází.

V dopise na rozloučenou uvedl, že bývalému řediteli ČEZ nabídl, že mu škola vrátí veškerou jeho finanční podporu výměnou za to, že přestane do záležitostí ohledně školy zasahovat. Roman to však odmítl.

Vyjádřil se, že sám vidí největší problém v tom, že se bývalý ředitel Klaus ml. stále více cítil jako vlastník gymnázia a jakékoliv invence, které škola nyní přináší, vnímá jako „nepřijatelné zasahování do svých vlastnických práv". Klaus takové tvrzení odmítl komentovat.

Druhý ředitel Metelka uvedl v rozhovoru pro server idnes.cz, že za Klause nebojuje, má prý k odchodu vlastní důvody. Podle něho má být škola řízena silným ředitelem z ředitelny, zatímco teď se ale řízení posouvá spíše směrem k Martinu Romanovi.

Nechce školu zaštítit svým jménem, pokud na její směřování nebude mít skutečný vliv. A to i přes to, že mu Roman obratem nabídl Klausovo místo ředitele společnosti PORG. Toho nakonec nahradila ředitelka ostravské pobočky PORG Dagmar Dluhošová.

Roman: Škola nepatří pedagogům

"Stojím na můstku, ale nemám kormidlo ani veslo. Takže já nemůžu předstoupit před rodiče a říkat, že PORG pokračuje jako doposud, protože nemám žádné garance a nebudu jim lhát," řekl Metelka v rozhovoru.

Roman se však hájí tím, že škola nepatří a nemá patřit pedagogům.

"Ve všech dobrých školách v zahraničí je jednoznačně odděleno pedagogické řízení a správa školy, na které se učitelé nepodílejí," napsal ve svém dopise. Ocenil ale práci, kterou Klaus jako ředitel i pedagog v uplynulých letech odvedl.

Kromě Romana ve správní radě zasedá i jeho žena Lenka, mladší bratr Patrik a spolumajitel PR agentury AMI Communications Milan Hejl, který v době Romanovy éry spolupracoval právě s ČEZem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také sílný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy