Zachraňte jelena, žádají tisíce lidí. Šumavský park zvíře, které poranilo turistu, možná nezastřelí

Barbora Němcová Barbora Němcová
22. 2. 2018 12:27
Jelen ztratil plachost, zvykl si na lidi, nebojí se jich a občas na ně útočí.
Jelen, proti jehož zastřelení protestují tisíce lidí.
Jelen, proti jehož zastřelení protestují tisíce lidí. | Foto: David Klimeš

Praha/Kvilda - Úmysl zastřelit jelena, který ve výběhu na Kvildě zranil návštěvníka, pobouřil tisíce lidí. Obracejí se na vedení šumavského národního parku, který výběh provozuje, aby zvíře ušetřilo. "Jelen je nevinen!" nebo "Nechte jelena žít!" požadují internetové petice, které už podepsaly tisíce lidí.

"Petice nebudeme zohledňovat," odpověděl mluvčí národního parku Jan Dvořák na dotaz, jestli podpisy lidí mohou rozhodnutí o usmrcení zvířete zvrátit.

Zatímco v minulých dnech park tvrdil, že plánuje odstřel, nyní zvažuje i jiná řešení: jelen by mohl být přemístěn do jiného zařízení v rámci parku, případně by mohl být prodán či předán jinému chovateli. "Preferujeme to řešení, které bude nejjednodušší, nejrychlejší, prostě nejlepší," dodává Dvořák.

Dvořák zdůraznil, že jelen ve výběhu, který je po incidentu pro veřejnost uzavřený, dál být nemůže. "Jeho chování je nebezpečné a v žádném případě nemůže zůstat ve výběhu," řekl Dvořák. Jelen podle něj ztratil plachost, zvykl si na lidi, nebojí se jich a občas na ně útočí.

Za tuto změnu chování zvířete ale mohou lidé - krmili ho či hladili, i když je to v parku přísně zakázáno.

Ve výběhu žije celkem 13 jelenů. Část stezky, která areálem vede, se vedení parku rozhodlo oplotit. "Ta stezka, která vede středem výběhu, ale nemůže být oplocena celá, zvěř musí procházet celým prostorem," dodal Dvořák. Do neoplocených částí tak turisté nejspíše budou moci jen v doprovodu obsluhy návštěvnického centra. "Prioritou je bezpečnost," zdůrazňuje Dvořák.

Jelen jednoho z návštěvníků zranil zhruba před dvěma týdny. Podle serveru Deník.cz byl návštěvník v jelenáriu společně s těhotnou manželkou a dětmi. Jelen se k turistovi přiblížil a ten se bránil. Jelen mu způsobil několik modřin. 

Výběh na Kvildě byl koncipován tak, aby návštěvníci mohli poznávat zvířata v co nejužším kontaktu a v jejich přirozeném prostředí. Kvůli incidentu bude zavřen ještě zhruba dva týdny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 4 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy