Zachraňte jelena, žádají tisíce lidí. Šumavský park zvíře, které poranilo turistu, možná nezastřelí

Barbora Němcová Barbora Němcová
22. 2. 2018 12:27
Jelen ztratil plachost, zvykl si na lidi, nebojí se jich a občas na ně útočí.
Jelen, proti jehož zastřelení protestují tisíce lidí.
Jelen, proti jehož zastřelení protestují tisíce lidí. | Foto: David Klimeš

Praha/Kvilda - Úmysl zastřelit jelena, který ve výběhu na Kvildě zranil návštěvníka, pobouřil tisíce lidí. Obracejí se na vedení šumavského národního parku, který výběh provozuje, aby zvíře ušetřilo. "Jelen je nevinen!" nebo "Nechte jelena žít!" požadují internetové petice, které už podepsaly tisíce lidí.

"Petice nebudeme zohledňovat," odpověděl mluvčí národního parku Jan Dvořák na dotaz, jestli podpisy lidí mohou rozhodnutí o usmrcení zvířete zvrátit.

Zatímco v minulých dnech park tvrdil, že plánuje odstřel, nyní zvažuje i jiná řešení: jelen by mohl být přemístěn do jiného zařízení v rámci parku, případně by mohl být prodán či předán jinému chovateli. "Preferujeme to řešení, které bude nejjednodušší, nejrychlejší, prostě nejlepší," dodává Dvořák.

Dvořák zdůraznil, že jelen ve výběhu, který je po incidentu pro veřejnost uzavřený, dál být nemůže. "Jeho chování je nebezpečné a v žádném případě nemůže zůstat ve výběhu," řekl Dvořák. Jelen podle něj ztratil plachost, zvykl si na lidi, nebojí se jich a občas na ně útočí.

Za tuto změnu chování zvířete ale mohou lidé - krmili ho či hladili, i když je to v parku přísně zakázáno.

Ve výběhu žije celkem 13 jelenů. Část stezky, která areálem vede, se vedení parku rozhodlo oplotit. "Ta stezka, která vede středem výběhu, ale nemůže být oplocena celá, zvěř musí procházet celým prostorem," dodal Dvořák. Do neoplocených částí tak turisté nejspíše budou moci jen v doprovodu obsluhy návštěvnického centra. "Prioritou je bezpečnost," zdůrazňuje Dvořák.

Jelen jednoho z návštěvníků zranil zhruba před dvěma týdny. Podle serveru Deník.cz byl návštěvník v jelenáriu společně s těhotnou manželkou a dětmi. Jelen se k turistovi přiblížil a ten se bránil. Jelen mu způsobil několik modřin. 

Výběh na Kvildě byl koncipován tak, aby návštěvníci mohli poznávat zvířata v co nejužším kontaktu a v jejich přirozeném prostředí. Kvůli incidentu bude zavřen ještě zhruba dva týdny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy