Záchrana malých nemocnic nemusí být v zájmu pacientů, můžou dojíždět, říká think-tank

Matěj Pur
12. 6. 2019 15:20
Pokud budou lidé trvat na akutní lůžkové péči i v malých městech, může se její kvalita zhoršovat. Tvrdí to nově vzniklý think-tank Klub Mederi, který se snaží fungování zdravotnictví zlepšit. Problémem malých měst je podle organizace nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu a málo peněz na rekonstrukce či kvalitní vybavení.
Foto: Nemocnice Na Bulovce

Z průzkumu, který si Klub Mederi nechal zpracovat u agentury STEM/MARK, vyplývá, že Češi obecně nemají problém za zdravotní péčí cestovat. Přes 90 procent respondentů uvedlo, že by za kvalitní péčí klidně dojížděli déle než hodinu, téměř dvě pětiny lidí dokonce klidně déle než tři hodiny. 

Praxe je ale jiná. Pacienti ve skutečnosti za svými lékaři téměř nedojíždí. Pouze 11 procent dotázaných uvedlo, že kvůli zdravotní péči jedou do vzdálených měst jednou za čtvrt roku nebo častěji. A více než dvě třetiny respondentů volí zásadně nemocnice ve svém nejbližším okolí. Do těch vzdálenějších se vypraví, když je tam pošle jejich lékař. Podle organizace přitom koncentrace péče vede k větší bezpečnosti pro pacienty, protože lékaři provádějící určité výkony častěji jsou v nich jistější

Rušení malých nemocnic by ale problém ve zdravotnictví podle think-tanku nevyřešilo. "Zdravotní péče by se sice zcentralizovala, ale zároveň by ty velké nemocnice byly přecpány pacienty, kteří to zdravotnické zařízení vůbec nepotřebují," řekl člen Klubu Mederi MUDr. Pavel Vepřek

Jako možné řešení uvedl rozšíření mimonemocniční péče u praktických lékařů, kteří nejsou trvale k dispozici, jak to bývá v jiných zemích obvyklé. Nemocnice jsou tak často místem prvního kontaktu se zdravotnickou péčí. Ty v malých městech by podle něj měly mít pouze jedno chirurgické a jedno interní oddělení, které by každé mělo svá lůžka a operační sály, ale společná pro další podobory. "Heslem našeho zdravotnictví by mělo být správná péče, na správném místě a ve správný čas," dodal MUDr. Vepřek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 20 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy