Záchrana malých nemocnic nemusí být v zájmu pacientů, můžou dojíždět, říká think-tank

Matěj Pur
12. 6. 2019 15:20
Pokud budou lidé trvat na akutní lůžkové péči i v malých městech, může se její kvalita zhoršovat. Tvrdí to nově vzniklý think-tank Klub Mederi, který se snaží fungování zdravotnictví zlepšit. Problémem malých měst je podle organizace nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu a málo peněz na rekonstrukce či kvalitní vybavení.
Foto: Nemocnice Na Bulovce

Z průzkumu, který si Klub Mederi nechal zpracovat u agentury STEM/MARK, vyplývá, že Češi obecně nemají problém za zdravotní péčí cestovat. Přes 90 procent respondentů uvedlo, že by za kvalitní péčí klidně dojížděli déle než hodinu, téměř dvě pětiny lidí dokonce klidně déle než tři hodiny. 

Praxe je ale jiná. Pacienti ve skutečnosti za svými lékaři téměř nedojíždí. Pouze 11 procent dotázaných uvedlo, že kvůli zdravotní péči jedou do vzdálených měst jednou za čtvrt roku nebo častěji. A více než dvě třetiny respondentů volí zásadně nemocnice ve svém nejbližším okolí. Do těch vzdálenějších se vypraví, když je tam pošle jejich lékař. Podle organizace přitom koncentrace péče vede k větší bezpečnosti pro pacienty, protože lékaři provádějící určité výkony častěji jsou v nich jistější

Rušení malých nemocnic by ale problém ve zdravotnictví podle think-tanku nevyřešilo. "Zdravotní péče by se sice zcentralizovala, ale zároveň by ty velké nemocnice byly přecpány pacienty, kteří to zdravotnické zařízení vůbec nepotřebují," řekl člen Klubu Mederi MUDr. Pavel Vepřek

Jako možné řešení uvedl rozšíření mimonemocniční péče u praktických lékařů, kteří nejsou trvale k dispozici, jak to bývá v jiných zemích obvyklé. Nemocnice jsou tak často místem prvního kontaktu se zdravotnickou péčí. Ty v malých městech by podle něj měly mít pouze jedno chirurgické a jedno interní oddělení, které by každé mělo svá lůžka a operační sály, ale společná pro další podobory. "Heslem našeho zdravotnictví by mělo být správná péče, na správném místě a ve správný čas," dodal MUDr. Vepřek.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy