Zachraňme život na vesnicích, nenávratně se vylidňují, vyzývají podnikatelé. Dotace z EU vyschly

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 1. 2017 13:36
Svaz obchodu a cestovního ruchu ve čtvrtek dopoledne ukázal nejnovější studii ohledně vylidňování venkova. Podle této studie pokračuje odchod mladých a vzdělaných lidí do měst. Nejvážnější situace existuje v odlehlých oblastech, které jsou nejvíce vzdálené od krajských center a lidé se do nich jen obtížně dostávají hromadnou dopravou. Studii si objednali zástupci obchodu a cestovního ruchu, kteří chtějí po politicích a státních úřednících, aby vážnou situaci řešili větší podporou venkova a podnikatelů.
Nejnovější studiu potvrzuje stárnutí a vylidňování odlehlých obcí České republiky
Nejnovější studiu potvrzuje stárnutí a vylidňování odlehlých obcí České republiky | Foto: Thinkstock

Praha – Zástupci podnikatelů volají po tom, aby stát účinněji řešil vylidňování obcí v odlehlých místech České republiky. Podle nich je nezbytné, aby stát zvýšil dotace, které do těchto míst odcházejí. Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky argumentuje nejnovější studií, kterou si na toto téma zadal. Podle ní se daří nepříznivý trend měnit právě v těch vesnicích, které využívají ve prospěch svých lidí dotace na rozvoj jednotlivých míst.

"Důvodem migrace mladších ročníků jsou neatraktivní životní podmínky," tvrdí prezidentka svazu Marta Nováková. Poukazuje na špatnou dopravní obslužnost i na nedostatek pracovních příležitostí v místech, kde lidé bydlí. "V odlehlých místech tak zůstávají pouze starší a méně vzdělaní lidé, chybí osobnosti schopné zabezpečit nezbytné funkce pro venkovskou komunitu," podotkla Nováková.

Její svaz si zadal studii, na které pracoval známý sociolog Tomáš Lebeda. Ten sdělil, že studie potvrdila nejen vylidňování obcí v odlehlých místech, ale také to, že dotace pomáhají k tomu, aby se vylidňování zpomalilo či zastavilo. "Je velmi zajímavé, že velmi důležitou roli hrály dotace z regionálního operačního programu pro podporu cestovního ruchu," řekl Lebeda s tím, že podle studie v řadě takových obcí došlo následně k nárůstu obyvatel.

"Dotace zároveň snižují nezaměstnanost v regionu, zejména za předpokladu, že je k dispozici dostatečný lidský a sociální kapitál," dodal.

Evropské dotace pro cestovní ruch skončily

S dotacemi v této oblasti je ale problém. Z Evropské unie sice za poslední léta přišlo na cestovní ruch, a tedy i rozvoj venkova, kolem padesáti miliard korun, jenže to už je minulost. Další peníze do této oblasti už EU nepošle.

"V minulém programovacím období měla Česká republika 54 miliard korun do cestovního ruchu, pro nynější období je nula," potvrzuje prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Nováková, která volá po přísunu domácích či evropských dotací. "Apelujeme na ministerstva, aby v tomto pomohla," dodala. 

Největší nadějí pro venkov jsou tak nyní kromě krajských peněz domácí dotace z ministerstva pro místní rozvoj a evropské peníze, rozdělované přes Místní akční skupiny.

Náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová tvrdí, že její úřad pomáhá obcím penězi ze státního rozpočtu, což jsou stovky milionů korun. "Snažíme se venkov co nejvíce podporovat, běží řada programů, v rámci nichž můžou obce žádat o dotace. Máme například program obnovy a rozvoje venkova, který je určen pro obce do tří tisíc obyvatel," prohlásila. V něm je zhruba půl miliardy korun, z nichž je polovina určena na místní komunikace.

Mnohem více peněz, kolem 16 miliard korun z evropských dotací, můžou obce čerpat přes místní akční skupiny, byť oproti minulosti už tyto peníze nelze použít na rozvoj cestovního ruchu. "Tyto skupiny můžou čerpat z několika operačních programů, peníze můžou získávat například na základní, mateřské školy i jesle, stejně tak můžou čerpat na cyklostezky a další věci," uvedla. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy