Začátek února byl letos v Česku nejteplejší za více než 100 let

ČTK ČTK
12. 2. 2024 16:08
Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota na 6,7 stupňů Celsia a byla tak nejvyšší za posledních 100 let. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Naopak nejchladnější začátek února byl v roce 1929, kdy byla průměrná teplota vzduchu minus 15,4 stupně Celsia.
Na začátku února stanice letos naměřily nezvykle vysoké teploty.
Na začátku února stanice letos naměřily nezvykle vysoké teploty. | Foto: Jakub Plíhal

Meteorologové upozornili, že uvedenou průměrnou teplotu 6,7 stupně nelze brát jako průměr za celé Česko. Počítají se do ní jen stanice, které fungují alespoň 100 let. Většina z nich leží v nižších polohách. Stanice na výše položených místech a na horách vznikaly většinou později, případně neměřily nepřetržitě.

V uplynulém týdnu padlo mnoho denních teplotních rekordů. Například nové maximum pro 9. únor zaznamenali na čtvrtině ze zhruba 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu 10. února pak byly rekordy asi na třetině stanic. Na třech místech se dokonce teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.

Velmi teplá byla i noc na neděli, rekordy zaznamenala naprostá většina stanic. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření. Teploty se pohybovaly nejčastěji mezi šesti a 11 stupni Celsia. Pod nulu neklesla teplota ani v nejchladnějších mrazových lokalitách.

Nadprůměrné denní teploty budou pokračovat i tento týden. Vystoupají až ke 12 stupňům Celsia. V polovině týdne bude ale v noci mrznout. Místy hrozí náledí a námraza.

Video: Meteoroložka řekla, čemu se nevyhneme. Škrtneme sandály a bez klimatizace to nepůjde (8. 1. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Dagmar Honsová | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy