Zaorálek se kaje za přirovnání dalajlámy k Henleinovi: Uvědomuji si, že to bylo za hranou

ČTK ČTK
1. 11. 2016 19:13
Za přirovnání schůzky ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou k jednání s Konradem Henleinem se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v úterý večer omluvil. "Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou," uvedl Zaorálek. "Chtěl jsem na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí dalajlámy," doplnil.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se omluvil za přirovnání setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou ke schůzce s Konradem Henleinem. Chtěl podle svých slov ukázat, jak oficiální přijímání dalajlámy politiky vidí Čína. Sdělil to na svém twitterovém účtu.

Henlein založil v Československu za první republiky Sudetoněmeckou stranu, která spolupracovala s režimem Adolfa Hitlera v Německu. Čína považuje tibetského duchovního vůdce dalajlámu za separatistu.

Zaorálek řekl novinářům po úterní schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě, že setkání s dalajlámou je pro čínskou vládu "jako kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda".

"Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou," uvedl později Zaorálek. "Chtěl jsem na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí dalajlámy," doplnil.

Čína označuje jednaosmdesátiletého dalajlámu, nositele Nobelovy ceny za mír, za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet, který čínská vojska v roce 1950 obsadila, za nedílnou součást čínského území. Kvůli setkání tuzemských politiků s dalajlámou v polovině října hrozila Čína Česku zhoršením vztahů. V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny.

Strategické partnerství s Čínou je návrat do Evropy, nejde o servilitu, ale o to, neztratit tvář. Ministr Herman nedodržel slovo, říká Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 49 minutami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy