Za článkem o Babisconim si stojíme, vzkázal americký časopis

Milan Šíma Domácí Milan Šíma, Domácí
18. 4. 2015 11:10
Podle magazínu Foreign Policy představuje český ministr financí a šéf hnutí ANO hrozbu pro českou demokracii.
Andrej Babiš chce žalovat prestižní americký časopis za článek, který o něm vydal, pokud se mu neomluví. Článek se jmenuje: “Už i Češi teď mají problém s oligarchy". | Video: Milan Šíma

Washington - Za naším článkem si stojíme, vzkazuje redakce amerického magazínu Foreign Policy českému ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Ten se chce kvůli článku, ve kterém jej autoři překřtili na "Babisconiho", nyní soudit.

Politologický časopis označil Babiše za hrozbu české demokracie. Se svérázným miliardářem, který v ČR vládne největší mediální společnosti, podle nich přichází do tuzemského prostředí zcela nová politická éra, ve které demokracie ustupuje obchodním zájmům.

Přízvisko "Babisconi" odkazuje na bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, který v době, kdy působil ve vrcholné politice, podobně jako Babiš zároveň vlastnil významná místní média.

Babiš následně o časopise řekl, že jde o nevýznamné médium, které píše na objednávku.

"Oslovili jsme kancelář pana Babiše před publikováním článku a jejich reakci jsme do článku vložili. Také jsme požádali pana Babiše o rozhovor. On ho ale autorům článku odmítl poskytnout," reaguje ovšem editor Foreign Policy Christian Caryl.

Článek foreign Policy popisuje i kauzu údajné Babišovy spolupráce s StB, stejně tak jej zmiňuje v souvislosti se zavražděným kontroverzním podnikatelem Mrázkem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy