Z polí mizí tuny půdy, stát spouští záchrannou operaci

Pavel Baroch
12. 6. 2011 16:44
Eroze ohrožuje půlku ornice. Farmáři musí hospodařit šetrněji, jinak přijdou o dotace
Foto: MZe

Praha - Z českých polí mizí zejména kvůli nešetrnému hospodaření tuny půdy.

Erozí je podle aktuálních údajů ohrožena asi polovina orných ploch v zemi a například na některých místech jižní Moravy už skrz na zemědělských pozemcích vykukuje hornina.

Pole nejsou schopna zadržovat vodu, což mnohdy na vlastní kůži poznají lidé v nejbližších vesnicích, kam při povodních připluje i zemědělská půda.

"V krajním případě by mohlo z polí zmizet až 21 milionů tun ornice ročně, to znamená škodu 4,3 miliardy korun," řekl ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík.

"To jsou jednak velké peníze, ale co je horší, takto degradovaná půda potřebuje mnoho desítek či dokonce stovek let k tomu, aby regenerovala a dostala se do původního stavu," dodal Hladík. 

Foto: Jan Langer

Ministr zemědělství Ivan Fuksa proto i pod tlakem Evropské unie, která požaduje větší ochranu půdy a krajiny, rozšiřuje od července zemědělské plochy, kde bude stát dohlížet na to, jestli farmáři hospodaří šetrně a "protierozně".

Z tří procent už je patnáct

Zatím platila přísná pravidla na zemědělské hospodaření na 3 procentech orné půdy.

Znamenalo to například, že se na těchto silně erozně ohrožených plochách, které leží ve svahu, nesmí pěstovat takzvaně širokořádkové plodiny, třeba kukuřice. Tyto plodiny "napomáhají" erozi.

Ministr Fuksa teď rozšiřuje tuto plochu až na 15 procent. Zatímco na původních třech procentech se musel zemědělec předepsaných pravidel přesně řídit, na nově rozšířených plochách bude na něm, jaká opatření se sám zvolí.

Důležitý bude výsledek, který budou kontrolovat státní úředníci. Farmář tak bude moci například rozdělit větší pole na menší části a na nich pěstovat různé plodiny, nebo sázet do půdy bez orby.

Nezastavil si erozi? Přijdeš o dotace

Pokud farmář nedokáže erozi zastavit, přijde o část státních dotací, které pravidelně dostává. Ministerstvo zemědělství tak chce tlačit pěstitele k šetrnějšímu hospodaření.

Foto: Ondřej Besperát

"V socialistických dobách došlo k masivnímu odstraňování historických krajinných prvků," konstatoval ministr Fuksa.

"Ruku v ruce se scelovaly velké lány, po kterých voda teče o poznání rychleji, začaly se pěstovat pro určité lokality nevhodné plodiny, které riziko eroze zvyšují, a na mnoha místech se prosadil také nevhodný způsob obdělávání," dodal Fuksa.

Jeho poradce Michal Pospíšil upozornil Aktuálně.cz, že ztráta části státní dotace je jenom jedna z forem trestu pro farmáře, který poruší protierozní zásady.

Obec žádá stovky tisíc

Náhradu škody už mohou podle platných zákonů majitelé pozemků, kde zemědělec hospodaří, nebo radnice, jejíž obec při prudkém dešti zaplaví hlína z polí nad vsí.

Eroze na poli s kukuřicí
Eroze na poli s kukuřicí | Foto: Svaz marginálních oblastí

O náhradu škody ve výši stovek tisíc korun žádá u soudu například obec Němčovice po družstvu Kladrubská. Spor se ovšem táhne už roky, i tak je starosta Karel Ferschmann přesvědčen, že nakonec uspěje.

"Jakmile byla na poli kukuřice a přišel velký liják, bylo to ve vsi. Teď tam mají vojtěšku a žádné škody nejsou," konstatoval Ferschmann.

Brusel hrozí Česku pokutou

Česku kvůli nešetrnému hospodaření hrozí pokuta od Bruselu, který chce dát Česku pokutu 180 milionů korun za nedůsledné dodržování takzvaných zásad správné zemědělské praxe v uplynulém období.

Podle Svazu marginálních oblastí je to důsledek silného lobbistického tlaku Agrární komory a Zemědělského svazu, které "za hesly o maximalizaci výroby, potravinové bezpečnosti a zaměstnanosti schovávaly vykořisťování krajiny".

Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí, kteří se zabývající převážně živočišnou výrobou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy