Studenti ČVUT vyhráli prestižní cenu. Pro děti s cukrovkou dělají z měření glykémie zábavu

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 7. 2017 20:52
Projekt tří studentů ČVUT se z měření hladiny cukru v krvi snaží udělat zábavu - alespoň u dětí. Za každé změření glukometrem X.GLU obdrží body, které pak mohou vyměnit za odměnu. V případě naměření nízkých, nebo naopak vysokých hodnot navíc rodiče automaticky obdrží zprávu včetně informace, kde se jejich dítě nachází. Start-up zaujal porotu v americkém Seattlu a na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup získal první místo. Studenti zároveň obdrželi ceny v hodnotě 250 tisíc dolarů.
Studenti Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák.
Studenti Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák. | Foto: ČVUT

Praha - Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi děti obvykle nebaví. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z měření udělat zábavu, která dětem zároveň pomůže se vypořádat s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Rodiče díky start-upu X.GLU budou mít možnost zakoupit svým dětem glukometr, který vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitou součástí je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou, nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu včetně polohy dítěte.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, kdy mají provést kontrolní měření. A pokud se skutečně změří, obdrží body. Ohodnoceny jsou také za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo jídlo ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny. O jejich podobě ale zatím autoři nemají přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukometr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," oceňuje projekt doktor Martin Haluzík, který je členem České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Lidé se sice nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se mají měřit," dodává Haluzík.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal i porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli taky po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Všechna ta práce se ale vyplatila. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukometr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. Všem by mohl být X.GLU dostupný už v příštím roce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy