Chytrý náramek z Česka pozná, kdy propukne deprese. Psychicky nemocným má pomáhat i v zahraničí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
30. 4. 2017 6:22
Lékař a vědec Filip Španiel z pražského Národního ústavu duševního zdraví před čtyřmi lety přišel s nápadem, že by zhoršování stavu lidí s vážnými duševními nemocemi mohl hlídat "chytrý náramek", který monitoruje denní rytmus pacienta a kvalitu spánku. Autoři si teď nechávají v Německu sepsat evropský patent na technologii, pro psychiatrickou praxi ojedinělou. Takzvanými afektivními poruchami v Evropě trpí kolem 33 milionů lidí. Firma nyní jedná se zdravotními pojišťovnami, které by byly ochotné technologii podpořit.
Jak chytré náramky pomáhají lidem s duševní nemocí | Video: Mindpax

Praha - Filip Španiel se jako lékař i vědec setkával s pacienty s vážnými duševními poruchami, kterým se plíživě zhoršoval stav, až se nemoc nakonec v plné síle rozjela.

Vývojář Jan Novák, šéf firmy Mindpax Pavel Nevický a Lékař Filip Španěl (zleva) s chytrými náramky.
Vývojář Jan Novák, šéf firmy Mindpax Pavel Nevický a Lékař Filip Španěl (zleva) s chytrými náramky. | Foto: Michaela Danelová

Pak museli být dlouho hospitalizováni na psychiatrii. "Přitom by stačilo, kdyby se příznaky podchytily včas a člověk by například upravil spánkový režim nebo dávkování léků," vysvětluje odborník z pražského Národního ústavu duševního zdraví.

Přišel proto už před čtyřmi lety s nápadem, že by hrozící propuknutí mánie nebo deprese mohl hlídat "chytrý náramek", který by pravidelně odesílal k vyhodnocení údaje o pacientově denním rytmu a kvalitě spánku. To třeba náramky pro sportovce neumí.

Spojil se proto s firmou Mindpax, aby novinku vyvinula. Náramek připomínající hodinky dnes zkouší pacienti nejen v Česku, ale i v univerzitních nemocnicích v USA, Kanadě nebo Belgii.

Čím víc dat bude pohromadě, tím spolehlivěji bude systém postupně vyhodnocovat stav jednotlivých pacientů. "Naší ambicí je najít bod zlomu, kdy se pacientův stav rapidně zhorší, dlouho před tím, než se objeví problémy se spánkem, natož pak problémy s náladou," popisuje Španiel.

33 milionů lidí trpí afektivními poruchami

Takzvanými afektivními poruchami v Evropě trpí kolem 33 milionů lidí, což je víc než třeba nemocných s cukrovkou prvního stupně nebo lidí s Alzheimerovou chorobou. A za jejich léčbu se ročně vynakládá kolem 120 miliard eur. Jde o nemoc, která silně zasáhne do života člověka i jeho blízkých, protože v mnoha případech vyžaduje dlouhodobější hospitalizaci.

Autoři si teď nechávají v Německu sepsat evropský patent na technologii, která je v psychiatrické praxi ojedinělá. "V Česku jsme nenašli jediného právníka, který by dokázal evropský patent vybavit. Žádný nemá zkušenost s medicínskými technologiemi," vysvětluje volbu šéf Mindpaxu Pavel Nevický.

Do konce května má být také jasno v tom, který zahraniční investiční fond zaměřený na medicínu projekt podpoří. Podle lidí z Mindpaxu kolem něj nyní "krouží" tři vážní zájemci. Už dříve do náramků investoval několik milionů český Redwood Capital.

Zařízení tvůrci nechtějí prodávat přímo pacientům, kterým se často kvůli nemoci zhorší sociální uplatnění a poklesne jim příjem. Náramky dostanou od lékaře, peníze na to poskytnou pojišťovny. A to hlavně za přístup k datům a jejich zpracování. V nich totiž tkví celé know-how.

Data o denním rytmu a spánku se přímo z náramku denně odesílají přes cloud pomocí mobilu nebo datové základny do úložiště, kde se analyzují a srovnávají. K dispozici má projekt i velký balík spánkových dat od uživatelů mobilní aplikace českých tvůrců Sleep as Android, která funguje jako "chytrý budík". Jde o jednu z nejpoužívanějších aplikací tohoto typu na světě, takže mají experti k ruce data o spánku lidí z různých zeměpisných šířek a podmínek.

Firma už jedná s pojišťovnami 

Databáze bude s přibývajícími informacemi od pacientů nabývat na hodnotě. Snahou je najít algoritmus, který předpoví nástup nemoci u každého pacienta nebo jej individuálně propočítá podle toho, co se z postupně z informací naučí.

Firma nyní jedná se zdravotními pojišťovnami, které by byly ochotné technologii podpořit. Pilotní studii domlouvá například s německou Allianz.

K lepšímu předvídání příchodu nemoci má přispět i zdokonalení dotazníkového SMS systému, který už v Národním ústavu duševního zdraví funguje deset let.

Pacienti společně se členy rodiny odesílají do databáze zprávu o tom, zda se u nich neprojevily některé příznaky. Zadané kódy pak systém vyhodnotí, díky čemuž dokáže "vychytat" krizový moment. Míru návratu schizofrenie nyní snižuje na pětinu. "Nová verze bude mít méně otázek a bude lépe předpovídat. Společně s náramkem by tak lékaři neměla uniknout 'ani myš'," věří Španiel.

S podobnou technologií bránící rozvoji depresí nebo mánií se snaží prorazit například i dánská firma Monsenso. Stav pacienta vyhodnocuje mobilní aplikací, pomocí technických parametrů jeho hlasu.

Populace není více duševně nemocná, je více ošetřována, což je v zásadě dobře, říká psychiatr Jiří Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 13 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy