Vzniká sbírka na Kaplického knihovnu. Čeká na svolení

Kateřina Eliášová
16. 1. 2009 7:00
"Bez Kaplického to bude těžké," říká architekt Kasl
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I po smrti světového architekta Jana Kaplického se Češi nevzdávají myšlenky, že by v Praze přeci jen v budoucnu mohla stát Národní knihovna podle jeho projektu.

Začátkem prosince vznikl Nadační fond pro knihovnu, který teď čeká na schválení vyhlášení veřejné sbírky.

"Máme snahu zafinancovat rozpočet studie proveditelnosti. Chceme, aby padly často zneužívané argumenty, že má knihovna stát až deset miliard korun. Právě studie může jako jediná ukázat, jestli vůbec lze projekt postavit a taky za kolik peněz to bude možné," řekl Aktuálně.cz spoluzakladatel fondu architekt Jan Kasl.

Spolu s ním nadaci vede dokumentaristka Olga Sommerová a bývalý ředitel České televize Ivo Mathé, který teď stane v čele AMU. V dozorčí radě je pak scenárista a režisér Jan Svěrák, akademický malíř Jiří Černický a designér Alan Záruba.

Bez Kaplického to bude těžké

Zakladatelé fondu připouštějí, že zahájit sbírku bez Jana Kaplického bude těžké.

"Teď vůbec není jasné, jaký bude osud sbírky. Teď je třeba dát tomu trochu čas, než se věci zklidní. Jsme teď všichni otřeseni tím, co se Janovi stalo," řekl Kasl.

Před více než sto lety se Češi složili na vyhořelé Národní divadlo, za 47 dní dokázali organizátoři sbírky vybrat milion zlatých.

Kasl si netroufá tipovat, kolik případná sbírka vynese teď.  "A taky to vůbec neznamená, že se nakonec podaří tu stavbu postavit," připouští Kasl.

Sbírka zatím nebyla vyhlášena, čeká se na svolení finančního úřadu a pražského magistrátu.

Bez jejich souhlasu nemohou zakladatelé fondu sbírku spustit.

"Žádosti jsme už poslali, teď čekáme na vyjádření. Co bude dál se uvidí," sdělil Kasl.

Politici proti blobu

Že bude Kaplického projekt předmětem vášnivé diskuze, se dalo tušit od chvíle, kdy někdejší ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek oznámil výsledek mezinárodní soutěže. Vyhrál Kaplického ateliér Future Systems, přestože nesplňoval prvotní soutěžní podmínky.

Strhla se vlna žalob od neúspěšných soutěžících i architektů, kteří vesměs žádali novou soutěž. Klíčový byl ale výrok prezidenta Klause. Ten se chtěl připoutat k bagru hloubícímu základy knihovny. Dal najevo, že blob v Praze nechce.

Zejména pražští politici za ODS pak dělali vše proto, aby cestu Kaplickému blobu křížili. Částečně se jim to povedlo. Padla možnost postavit Národní knihovnu na Letné, jak to chtěl Kaplický. Zastupitelé odhlasovali, že tam zůstane park, nově s lavičkami a rybníčky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy