People to collect money for Kaplický's library

CzechNews
19. 1. 2009 8:20
Fans are not giving up on seeing the National Library project stand on Letná even after the death of its creator
Foto: Future Systems

Praha - Even after Kaplický's death, some Czechs have not given up on the possibility of having a National Library based on his design built in Prague.
A foundation, now awaiting the approval of public collection, was established in December.

"We would like to finance the budget for a study proving that the library can be constructed. We want the abused arguments claiming the library to cost CZK 10 billion to be repealed. The study is the only way of showing whether the project is constructible at all and also how much it would cost," Jan Kasl, co-founder of the foundation, told Aktuálně.cz.

The foundation is also led by the documentarist Olga Sommerová and Ivo Mathé, former head of Czech TV who is now to become head of Academy of Performing Arts. Screenwriter and director Jan Svěrák, the painter Jiří Černický and designer Alan Záruba are sitting on the board of trustees.

It will be hard without Kaplický

The foundation founders admit that it will be difficult to launch the collection without Jan Kaplický.

"Right now, the collection's fate is unclear. We need to give it some time to calm down. We are all shaken by what happened to Jan," Kasl said.

More than a hundred years ago the Czechs collected money for the burnt-down National Theatre. The collection organisers put together one million golden coins in 47 days.

Kasl does not want to guess how much the potential collection might bring now. "And it also does not mean that we would be able to build the library," Kasl said.

The collection has not yet been announced since it is waiting for the approval of the financial office and Prague City Hall.

"We have sent the applications and now we are awaiting the decision. We will see what comes next," said Kasl.

Politicians against blob

It was obvious right from the start when the former head of the National Library Valstimil Ježek announced the results of the international tender that the Kaplický's project will become an object of passionate discussions. The tender was won by Kaplický's studio Future Systems despite failing to meet the conditions of the tender.

A chain of lawsuits from the unsuccessful tender participants and architects, who mostly asked for a new tender, began. Statement of President Klaus was the key factor, however. Klaus wanted to chain himself to a digger getting the foundations of the library ready. He expressed his disapproval of blob in Prague.

It was mostly the Prague ODS politicians who did all they could to complicate the process. They partly succeeded. The possibility of building the National Library on Letná, just like Kaplický wanted it, was frustrated. City representatives decided that the park will remain there with new benches and ponds.

Adapted and republished by Prague Daily Monitor.

 

Právě se děje

před 53 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy