Výuku informatiky čeká radikální proměna. Děti dostanou roboty a naučí se programovat

Výuka informatiky ve školách by se měla v příštích letech výrazně proměnit. Samozřejmostí budou robotické hračky.
Děti na druhém stupni se naučí sestavovat složitější roboty zvané legoboty, využívat je mohou i mimo hodiny informatiky, například ve fyzice nebo matematice.
V říjnu odstartoval projekt, který testuje nové učebnice informatiky v sedmdesáti školách v Česku. Děti by se podle nich měly seznamovat se světem robotů a programování.
Nové učebnice mají nahradit stagnující výuku informatiky ve školách. Namísto psaní e-mailu nebo tvoření tabulky v Excelu by žáci měli umět rozhýbat robotické hračky.
"Ozoboti mají světelné senzory a žáci se s nimi naučí pracovat během dvouhodinovky," vysvětluje učitelka informatiky Helena Šandová z pražského Gymnázia Jana Keplera.
Foto: Aktuálně.cz
Markéta Jakicová
12. 10. 2018 14:17
Výuka informatiky ve školách by se měla v příštích letech výrazně proměnit. Pomoci s tím mají nové učebnice, které pracují s robotickými hračkami a seznamují děti se světem programování. Výukové materiály bude dva roky testovat sedmdesát škol v Česku a potom se ministerstvo rozhodne, jestli je rozšíří do škol po celé republice. Vzdělávání v oblasti informatiky a technologií by mělo začínat už v útlém věku. Koncept počítá s tím, že už ve školce se děti seznámí s roboty prostřednictvím včeličky Bee-bot, na prvním stupni pokračují s robotickou stavebnicí a na druhém už skládají legoboty a používají je k měření v hodinách fyziky nebo chemie.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy