Výuku informatiky čeká radikální proměna. Děti dostanou roboty a naučí se programovat

Výuka informatiky ve školách by se měla v příštích letech výrazně proměnit. Samozřejmostí budou robotické hračky.
Děti na druhém stupni se naučí sestavovat složitější roboty zvané legoboty, využívat je mohou i mimo hodiny informatiky, například ve fyzice nebo matematice.
V říjnu odstartoval projekt, který testuje nové učebnice informatiky v sedmdesáti školách v Česku. Děti by se podle nich měly seznamovat se světem robotů a programování.
Nové učebnice mají nahradit stagnující výuku informatiky ve školách. Namísto psaní e-mailu nebo tvoření tabulky v Excelu by žáci měli umět rozhýbat robotické hračky.
"Ozoboti mají světelné senzory a žáci se s nimi naučí pracovat během dvouhodinovky," vysvětluje učitelka informatiky Helena Šandová z pražského Gymnázia Jana Keplera.
Foto: Aktuálně.cz
Markéta Jakicová
12. 10. 2018 14:17
Výuka informatiky ve školách by se měla v příštích letech výrazně proměnit. Pomoci s tím mají nové učebnice, které pracují s robotickými hračkami a seznamují děti se světem programování. Výukové materiály bude dva roky testovat sedmdesát škol v Česku a potom se ministerstvo rozhodne, jestli je rozšíří do škol po celé republice. Vzdělávání v oblasti informatiky a technologií by mělo začínat už v útlém věku. Koncept počítá s tím, že už ve školce se děti seznámí s roboty prostřednictvím včeličky Bee-bot, na prvním stupni pokračují s robotickou stavebnicí a na druhém už skládají legoboty a používají je k měření v hodinách fyziky nebo chemie.
 

Právě se děje

před 37 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy