Výstava vzpomíná na život Havla. Bez piety a rozverně

Domácí Domácí
14. 6. 2012 17:14
Expozice začíná v pátek na Staroměstské radnici v Praze a potrvá do 6. července
Fotografie z výstavy "Prezident Václav Havel; Fotografie 1988 - 2011", kterou pořádá Česká tisková kancelář.
Fotografie z výstavy "Prezident Václav Havel; Fotografie 1988 - 2011", kterou pořádá Česká tisková kancelář. | Foto: ČTK

Praha - Od úmrtí Václava Havla uplyne za několik dní přesně půl roku. Redaktoři ČTK se proto rozhodli připravit výstavu jeho fotografií a ukázat, jak ho viděli oni sami.

Expozici s prostým názvem Prezident si můžete ve Staroměstské radnici v Praze prohlédnout od pátku. Času ale moc není - výstava končí již 6. července.

Autoři Havla nechtějí představit pouze jako státníka. Zachytili ho totiž nejen při státnických setkáních a cestách, ale také při neoficiálních chvilkách.

"Autoři přehlídky ale nechtěli být při vzpomínání sentimentální nebo příliš pietní. Snímky připomínají Václava Havla vesměs plného síly, živoucího, aktivního, veselého a často i rozverného," vysvětlila ČTK.

Fotografie tak ukazují především snímky situací, které důležitým státnickým událostem předcházely, nebo po nich následovaly. "Nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky a její hráče bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem," doplňuje ČTK.

A jistě bylo z čeho vybírat. Podle České televize je totiž ve fotobance ČTK přes 14 000 obrázků. Jedná se tedy zcela jistě o největší sbírku fotografií bývalého českého prezidenta.

Objeví se dosud nezveřejněné snímky

Fotografie budou na výstavě řazeny chronologicky. Začínají tedy snímky, na kterých se z dramatika a disidenta postupně stává prezident, poté zobrazují návrat k Havlovi jako umělci a občanovi.

I tehdy mu totiž podle ČTK totiž patřilo významné místo ve společnosti, ale i politice, a to nejen domácí.

Prohlédněte si fotografie reportérů ČTK z Havlova života:

Nebudou samozřejmě chybět notoricky známé fotografie, zachycení všech politicky významných událostí však nečekejte. "Vybírali jsme spíš ve snaze ukázat zajímavé okamžiky, než abychom se řídili historickými milníky," řekl České televizi generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Kromě toho se také zájemci mohou těšit na řadu snímků, které ještě nikdy nebyly zveřejněny.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy