Výstava vzpomíná na život Havla. Bez piety a rozverně

Domácí Domácí
14. 6. 2012 17:14
Expozice začíná v pátek na Staroměstské radnici v Praze a potrvá do 6. července
Fotografie z výstavy "Prezident Václav Havel; Fotografie 1988 - 2011", kterou pořádá Česká tisková kancelář.
Fotografie z výstavy "Prezident Václav Havel; Fotografie 1988 - 2011", kterou pořádá Česká tisková kancelář. | Foto: ČTK

Praha - Od úmrtí Václava Havla uplyne za několik dní přesně půl roku. Redaktoři ČTK se proto rozhodli připravit výstavu jeho fotografií a ukázat, jak ho viděli oni sami.

Expozici s prostým názvem Prezident si můžete ve Staroměstské radnici v Praze prohlédnout od pátku. Času ale moc není - výstava končí již 6. července.

Autoři Havla nechtějí představit pouze jako státníka. Zachytili ho totiž nejen při státnických setkáních a cestách, ale také při neoficiálních chvilkách.

"Autoři přehlídky ale nechtěli být při vzpomínání sentimentální nebo příliš pietní. Snímky připomínají Václava Havla vesměs plného síly, živoucího, aktivního, veselého a často i rozverného," vysvětlila ČTK.

Fotografie tak ukazují především snímky situací, které důležitým státnickým událostem předcházely, nebo po nich následovaly. "Nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky a její hráče bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem," doplňuje ČTK.

A jistě bylo z čeho vybírat. Podle České televize je totiž ve fotobance ČTK přes 14 000 obrázků. Jedná se tedy zcela jistě o největší sbírku fotografií bývalého českého prezidenta.

Objeví se dosud nezveřejněné snímky

Fotografie budou na výstavě řazeny chronologicky. Začínají tedy snímky, na kterých se z dramatika a disidenta postupně stává prezident, poté zobrazují návrat k Havlovi jako umělci a občanovi.

I tehdy mu totiž podle ČTK totiž patřilo významné místo ve společnosti, ale i politice, a to nejen domácí.

Prohlédněte si fotografie reportérů ČTK z Havlova života:

Nebudou samozřejmě chybět notoricky známé fotografie, zachycení všech politicky významných událostí však nečekejte. "Vybírali jsme spíš ve snaze ukázat zajímavé okamžiky, než abychom se řídili historickými milníky," řekl České televizi generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Kromě toho se také zájemci mohou těšit na řadu snímků, které ještě nikdy nebyly zveřejněny.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 23 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 52 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy