Jednotné přijímačky: Počty ovládla Praha, češtinu Morava

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, Václav Dolejší
22. 4. 2015 9:03
Pilotní ročník jednotných přijímaček na střední školy ukázal, že především v matematice jsou mezi studenty velké rozdíly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jednotné přijímačky na střední školy, které proběhly minulý týden pilotně na 630 školách, ukázaly, že zatímco češtinu zvládají děti ve všech regionech zhruba stejně, v matematice jsou velké rozdíly. Upozornily na to Hospodářské noviny, které mají analýzu výsledků od ministerstva školství k dispozici.

Z dat, která shromáždila státní společnost Cermat, jež připravila i testy na střední školy, vyplývá, že v českém jazyce jsou nejlepší žáci škol na Zlínsku a v Brně, na opačném konci skončili žáci z Ústí nad Labem. Rozdíly mezi nimi jsou ovšem celkem malé.

Foto: MŠMT

Co se matematiky týče, nejlépe počítají pražští studenti, nejhorší byly opět děti ze severních Čech, rozpětí je ale v tomto případě výraznější než u češtiny. Výsledky pak ukazují, že ti nejlepší opouštějí základní školu po páté třídě a míří na osmiletá gymnázia. Je to dobře vidět právě na testech z matematiky, když v pátých třídách byla průměrná úspěšnost 54 procent, zatímco v devátých už jen 43 procent.

Foto: MŠMT

Ředitelé zavedení přijímacích zkoušek vesměs vítají, bude ale na nich, zda se spokojí s testy, které dostanou od Cermatu, či si k nim ještě něco přidají. Naplno by se plošné přijímačky měly rozjet od příštího roku.

"Pro mě to není jediné kritérium pro přijetí, ještě budu dělat přijímací zkoušky z obecných studijních předpokladů od společnosti Scio, pak to teprve budu vyhodnocovat dohromady," vysvětlil například ředitel brněnského Gymnázia kapitána Jaroše Jiří Herman.

 

Právě se děje

Další zprávy