Vysílací rada bude řešit Slavíka. Přišla stížnost na přítomnost kapely Ortel

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
2. 12. 2016 15:36
I letos bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešit stížnost kvůli přítomnosti kapely Ortel v pořadu Český slavík. Kontroverzní kapela opět získala druhé místo, stejně tak se umístil i její frontman Tomáš Ortel v kategorii zpěvák roku. V roce 2015 však vysílací rada neshledala, že by přítomnost skupiny nějak porušila zákon. Mezi hlavními stěžovateli byl tehdy poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Ten v současnosti nově zastává funkci ministra pro lidská práva.
Kapela Ortel na vyhlášení ankety Český slavík 2016.
Kapela Ortel na vyhlášení ankety Český slavík 2016. | Foto: ČTK

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se i letos bude zabývat anketou Český slavík kvůli kontroverzní skupině Ortel.

"Co jsem měl předevčírem informaci, tak na radu přišla jedna stížnost kvůli kapele Ortel. Budeme se tím tedy zabývat," řekl Aktuálně.cz předseda vysílací rady Ivan Krejčí. Rada by stížnost měla projednat už 20. prosince.

Při vyhlášení výsledků, kdy se kapela opět umístila na druhém místě, odešel ze sálu romský zpěvák Radek Banga ze skupiny Gipsy.cz. Členové vládní rady zabývající se otázkami romské menšiny navíc letos vyzvali osobnosti, aby veřejně projevily svůj postoj ke skupině Ortel.

Zpěvák kapely Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, se často objevuje na protimuslimských demonstracích. Píseň skupiny s názvem Hadr se dokonce stala hymnou extremistické Dělnické strany. Frontman kapely také hrál v neonacistické skupině Conflict 88. Ta se v minulosti objevila i ve zprávě o extremismu ministerstva vnitra.

Také minulý rok čelila anketa hudební popularity díky Ortelu kontroverzi. Na přítomnost hudebníků podal tehdy stížnost poslanec Jan Chvojka (ČSSD), který nově zastává post ministra pro lidská práva. Rada však tehdy nezjistila žádné porušení zákona. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy