Vysílací rada bude řešit Slavíka. Přišla stížnost na přítomnost kapely Ortel

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
2. 12. 2016 15:36
I letos bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešit stížnost kvůli přítomnosti kapely Ortel v pořadu Český slavík. Kontroverzní kapela opět získala druhé místo, stejně tak se umístil i její frontman Tomáš Ortel v kategorii zpěvák roku. V roce 2015 však vysílací rada neshledala, že by přítomnost skupiny nějak porušila zákon. Mezi hlavními stěžovateli byl tehdy poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Ten v současnosti nově zastává funkci ministra pro lidská práva.
Kapela Ortel na vyhlášení ankety Český slavík 2016.
Kapela Ortel na vyhlášení ankety Český slavík 2016. | Foto: ČTK

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se i letos bude zabývat anketou Český slavík kvůli kontroverzní skupině Ortel.

"Co jsem měl předevčírem informaci, tak na radu přišla jedna stížnost kvůli kapele Ortel. Budeme se tím tedy zabývat," řekl Aktuálně.cz předseda vysílací rady Ivan Krejčí. Rada by stížnost měla projednat už 20. prosince.

Při vyhlášení výsledků, kdy se kapela opět umístila na druhém místě, odešel ze sálu romský zpěvák Radek Banga ze skupiny Gipsy.cz. Členové vládní rady zabývající se otázkami romské menšiny navíc letos vyzvali osobnosti, aby veřejně projevily svůj postoj ke skupině Ortel.

Zpěvák kapely Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, se často objevuje na protimuslimských demonstracích. Píseň skupiny s názvem Hadr se dokonce stala hymnou extremistické Dělnické strany. Frontman kapely také hrál v neonacistické skupině Conflict 88. Ta se v minulosti objevila i ve zprávě o extremismu ministerstva vnitra.

Také minulý rok čelila anketa hudební popularity díky Ortelu kontroverzi. Na přítomnost hudebníků podal tehdy stížnost poslanec Jan Chvojka (ČSSD), který nově zastává post ministra pro lidská práva. Rada však tehdy nezjistila žádné porušení zákona. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 27 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy