Vysílací rada bude řešit Slavíka. Přišla stížnost na přítomnost kapely Ortel

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
2. 12. 2016 15:36
I letos bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešit stížnost kvůli přítomnosti kapely Ortel v pořadu Český slavík. Kontroverzní kapela opět získala druhé místo, stejně tak se umístil i její frontman Tomáš Ortel v kategorii zpěvák roku. V roce 2015 však vysílací rada neshledala, že by přítomnost skupiny nějak porušila zákon. Mezi hlavními stěžovateli byl tehdy poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Ten v současnosti nově zastává funkci ministra pro lidská práva.
Kapela Ortel na vyhlášení ankety Český slavík 2016.
Kapela Ortel na vyhlášení ankety Český slavík 2016. | Foto: ČTK

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se i letos bude zabývat anketou Český slavík kvůli kontroverzní skupině Ortel.

"Co jsem měl předevčírem informaci, tak na radu přišla jedna stížnost kvůli kapele Ortel. Budeme se tím tedy zabývat," řekl Aktuálně.cz předseda vysílací rady Ivan Krejčí. Rada by stížnost měla projednat už 20. prosince.

Při vyhlášení výsledků, kdy se kapela opět umístila na druhém místě, odešel ze sálu romský zpěvák Radek Banga ze skupiny Gipsy.cz. Členové vládní rady zabývající se otázkami romské menšiny navíc letos vyzvali osobnosti, aby veřejně projevily svůj postoj ke skupině Ortel.

Zpěvák kapely Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, se často objevuje na protimuslimských demonstracích. Píseň skupiny s názvem Hadr se dokonce stala hymnou extremistické Dělnické strany. Frontman kapely také hrál v neonacistické skupině Conflict 88. Ta se v minulosti objevila i ve zprávě o extremismu ministerstva vnitra.

Také minulý rok čelila anketa hudební popularity díky Ortelu kontroverzi. Na přítomnost hudebníků podal tehdy stížnost poslanec Jan Chvojka (ČSSD), který nově zastává post ministra pro lidská práva. Rada však tehdy nezjistila žádné porušení zákona. 

 

Právě se děje

Další zprávy