Výroky Semelové o vraždě Horákové prověří policie

ČTK Domácí ČTK, Domácí
3. 3. 2014 15:11
Trestní oznámení předal policii státní zástupce Jan Petrásek
Marta Semelová.
Marta Semelová. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Výroky komunistické poslankyně Marty Semelové o justiční vraždě Milady Horákové nebo okupaci Československa v roce 1968 budou mít dohru. 

Státní zástupce Jan Petrásek v pondělí předal policii k prověření trestní oznámení na poslankyni.

Podle Petráska by se Semelová tím, jak interpretovala historii, mohla dopustit podpory hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Za to hrozí až deset let vězení.

Městské státní zastupitelství v Brně přijalo na poslankyni dvě trestní oznámení, a to od starosty městské části Starý Lískovec Vladana Krásného (ODS) a Dušana Makovského z iniciativy ProtiAlt. Nelíbily se jim výroky poslankyně v pořadu ČT24 Hyde Park.

Semelová pochybovala, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu byla vynucená. "Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost," uvedla v pořadu. Srpnovou okupaci pak označila za internacionální pomoc.

Horáková, účastnice protinacistického odboje a členka ČSNS, byla v komunistickém politickém procesu odsouzena k trestu smrti a popravena. Od názorů Semelové se distancovali další členové KSČM.

"Nelze zpochybnit, že se skutek stal. Nyní je ale otázkou, zda je to trestný čin, či nikoliv. Nejde tedy ani tak o trest jako o výrok soudu, zda je takové jednání protizákonné," řekl Petrásek.

 

Právě se děje

Další zprávy