Skauti chystají největší akci na ochranu přírody. Chtějí pomoct v boji s kůrovcem

ČTK ČTK
31. 5. 2019 11:17
Čeští skauti v Krkonoších pomohou s přemnoženým kůrovcem loupáním kůry z napadených stromů. Vedení organizace v pátek vyzvalo své členy, aby v nejvyšších českých horách pomohli. Podle ní půjde o nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. Skauti reagují na žádost Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), která nemá dostatek kapacit na boj s přemnoženým lýkožroutem smrkovým.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hnutí Duha

"Výzvou oslovujeme okolo 20 tisíc členů a členek. Podobné výzvy jsme vyhlašovali zatím jen v souvislosti s povodněmi. Jde o jednu z největších akcí zaměřenou na ochranu přírody za poslední léta," řekla mluvčí Junáka Barbora Trojak.

V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33 480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří o minimálně 40 tisíc kubíků napadeného dřeva.

Úkolem skautů bude zbavování pokácených napadených stromů kůry, aby se zamezilo dalšímu šíření škůdce. S nápadem podpořit národní park přišli skauti jednotlivci, kteří Správě KRNAP nabídli svou pomoc.

"Vedení parku následně napadlo oslovit Junáka, tedy českého skauta s žádostí o celorepublikovou výzvu skautům a skautkám. Správa KRNAP je ve složité situaci, kterou způsobil v Krkonoších přemnožený lýkožrout smrkový. Na odkorňování pokácených stromů nemá dostatek sil. Vyzvali jsme k pomoci všechny skauty nad 15 let," řekla Barbora Trojak.

Pomoc by měla začít během června, zprvu má jít hlavně o víkendy. Intenzivnější pomoc se očekává o prázdninách, kdy mají studenti volno. Dospělých skautů je v ČR asi 20 tisíc. Skauti by měli pomáhat minimálně v pětičlenných skupinách.

"Minulý týden jsme měli setkání dospívajících a čerstvě dospělých skautů na Konopišti, bylo jich tam 2000 a všichni si výzvu vyslechli. Podle reakcí si myslím, že zájem o tuto službu bude. Právě na tuto skupinu je výzva cílená. Věřím, že volání přírody SOS vyslyší, co možná nejvíce skautů a skautek," řekla Trojak.

Práce v náročné terénu

Práce bude fyzicky náročná a často bude v těžko přístupném terénu. Skauti si budou muset na místě většinu věcí obstarat sami. "Správa KRNAP zajišťuje dopravu na místo, asistenci lesníků v terénu, kteří je zaučí. Někde správa parku zajistí zdarma ubytování, ale většinou se skauti budou muset o sebe postarat sami," uvedla Trojak.

Podle ní by pomoc mohla být velmi účinná, protože skauti mají rozsáhlou síť, vysoký počet členů a program věnující se také ochraně přírody a ochotě pomáhat. Skautské hnutí se v poslední době těší velkému zájmu, od roku 2006 počet členů Junáka neustále roste a podle sčítání z minulého roku přesáhl 64 tisíc.

"Nadchází doba, kdy bude pomoc nejvíce potřeba, protože první rojení kůrovce očekáváme začátkem června, druhé pak na přelomu července a srpna. Potřebujeme dobrovolníky, kteří nám pod odborným vedením našich lesníků pomohou průběžně odkorňovat pokácené stromy. Se skautskou pomocí složitou situaci, která nás čeká, zvládneme mnohem lépe," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

ůrovec, neboli lýkožrout smrkový, je přirozenou součástí přírody a v národním parku není cílem ho vyhubit, ale předcházet jeho přemnožení. "To znamená důsledně vyhledávat jeho ohniska, napadené stromy včas pokácet a ihned odvézt z lesa, nebo odkornit na místě," uvedla Trojak.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 tisíc hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37 tisíc hektarů.

S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Krkonoše jsou na tom ještě relativně dobře, protože kůrovec ztrácí na síle s rostoucí nadmořskou výškou. Správa KRNAP situaci jako kůrovcovou kalamitu neoznačuje.

Nejhorší kůrovec je v Praze. Zahraničí lesníci se v Česku učí, jakou katastrofu může brouk způsobit | Video: David Ružička
 

Právě se děje

Další zprávy