Vyhoštění Ševcova za sprejerství je velmi mírné, říká žalobkyně. Pro žhářský útok chyběly důkazy

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Klára Galová
27. 4. 2016 19:50
Ruského studenta a anarchistu Igora Ševcova sice soud zprostil obžaloby za útok na dům, kde bydlí rodina ministra obrany Martina Stropnického, i tak má být ale vyhoštěn, kvůli jinému případu sprejerství. Podle žalobkyně Martiny Adámkové však dostal Ševcov velmi mírný trest. Ona sama dokonce navrhla, aby jej soud v případě údajného útoku na dům zprostil obžaloby.
Igor Ševcov
Igor Ševcov | Foto: ČTK

Policie stavěla obžalobu Igora Ševcova na jediném důkazu - pachové stopě. Musíte jako státní zástupkyně podávat obžalobu i přesto, že důkazní materiály, jako v tomto případě, nejsou úplné?

Obžaloba se musí podávat ve chvíli, kdy státní zástupce má pochybnosti o skutkovém ději. Když nemůže bez pochyby zastavit trestní stíhání, musí podat obžalobu.

Neměla jste od začátku pochybnosti v tomto případě?

Já jsem tu obžalobu nepodávala.

Já vím, ale sama jste u soudu navrhla zprostit Ševcova obžaloby. Měla jste tedy pochybnosti, když tam byla jen pachová stopa?

Připadalo mi, že to není dostačující.

Co by pro vás bylo dostačující? Co by ve spise muselo být ještě navíc?

Aby byly k té pachové stopě nějaké další důkazy. Ta pachová stopa nesmí být osamocená.

Je to nepřímý důkaz, chápu. Můžete uvést nějaký příklad, v kombinaci s čím by pachová stopa stačila?

Třeba kdyby se k té pachové stopě přidal výpis z telefonních buněk a zjistilo se, že se obžalovaný pohyboval v tom prostoru, kde by ho zachycovaly třeba ty buňky. K tomu by ještě mohla přibýt třeba e-mailová komunikace, která by tomu odpovídala. To jsou ale taky všechno nepřímé důkazy, mohl mít někdo jiný jeho telefon a pohybovat se tam. Ale pokud by takových důkazů bylo víc, tak už by se dalo pracovat daleko lépe.

Co ten druhý bod obžaloby, tedy sprejerství? Ševcov tvrdí, že jen natáčel, jak jeho kolega sprejuje.

To je myslím celkem jednoznačné.

Natáčel někoho, když sprejoval. Nemyslíte, že to vyhoštění je přehnaný, tvrdý trest za natáčení sprejerství?

To si nemyslím, naopak. Je to jedno z nejméně represivních omezení, která lze uložit. Není to trest spojený s odnětím svobody, ať už tedy s odloženým, nebo s výkonem trestu. Je to trest, který je naprosto přiměřený. I jeho délka, kterou jsem navrhla a soud ji akceptoval, tedy dva roky, je naprosto přiměřená těm okolnostem a tomu, že je to cizí státní příslušník, který se činu dopustil.

Došlo tam podle spisu k poškození cizí věci v ceně něco málo přes šest tisíc...

Je celkem jedno, co je to za cenu, protože u trestného činu poškození cizí věci není vůbec podstatné, aby došlo k nějakému vzniku škody. On natáčel, jak někdo sprejuje, a k tomu, jak zdůraznila paní předsedkyně senátu, povzbuzoval člověka, který tu trestnou činnost páchal. Umožnil mu tím spáchání trestného činu.

Nemyslíte si z lidského hlediska, že to, že si ten člověk vytrpěl tři měsíce ve vazbě, by mohl být dostatečný trest za to, co udělal?

To bychom mu tedy podle vás měli uložit nepodmíněný trest? To takto nejde. Musíme mu uložit trest adekvátní trestní sazbě. Ta je tady až jeden rok. Plus možnost uložení jiných trestů, ať už trestu vyhoštění, nebo trestu obecně prospěšných prací. Ale zase tyto alternativní tresty se ukládají lidem, kteří vedou řádný život a dopustili se ojedinělého excesu, což se v případě pana obžalovaného úplně říct nedá s ohledem na předchozí projednávání. Byť šlo o řízení přestupkové, a ne trestní. Jako cizinec by úplně nemusel mít problémy se zákonem.

Podle vás tedy dostal jeden z nejnižších trestů, které mu mohly být uloženy?

Ano.

Ševcov v Rusku, než přišel studovat do Česka, protestoval proti anexi Krymu, policie se na něj podle jeho slov chodila vyptávat do školy, musel zaplatit pokutu 20 tisíc rublů (přes 7 tisíc korun) za vyvěšení banneru, na němž byla jména antifašistů, kteří v posledních letech zemřeli. Bylo i toto bráno v potaz?

Ne, to byly jenom indicie, ale vlastně vůbec ten důkaz jako takový proveden nebyl a vůbec k tomu nebylo přihlíženo. Já nemůžu mluvit za soud, ale ani to tak v tom odůvodnění nebylo podáno.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským prezidentem a prohlásil, že nová íránská vláda bude "režimem brutálního popravčího", se kterým by svět neměl vyjednávat o návratu k jaderné dohodě z roku 2015. Raísí s přehledem ovládl páteční prezidentské volby, které však provázela nejnižší volební účast od založení islámské republiky.

Bennett na prvním televizním brífinku po jednání nové izraelské vlády prohlásil, že Raísího nástup k moci zajistil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, a nikoli svobodné a férové hlasování.

"Raísího zvolení je (…) poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout," řekl Bennett.

Zdroj: ČTK
Další zprávy