Vydejte Nečase, žádá žalobce poslance. Spěchat nebudou

Domácí Domácí
8. 7. 2013 17:14
Žádost posoudí mandátový a imunitní výbor, pak o ní budou hlasovat poslanci
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: Reuters

Praha - Do Poslanecké sněmovny přišla v pondělí krátce před jedenáctou hodinou žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání premiéra v demisi Petra Nečase.

"Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová již předala žádost mandátovému a imunitnímu výboru," uvedla Eva Šmerdová z kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Žádost souvisí se zadržením Nečasovy blízké spolupracovnice na Úřadu vlády Jany Nagyové a třech exposlanců. Ti jsou podezřelí z politické korupce.

Podle serveru iDNES podezírají policisté Nečase ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci a podplácení. Serveru to potvrdil pod podmínkou anonymity poslanec mandátového a imunitního výboru.

Podezření by tak podle serveru mělo souviset se složením mandátu bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas měl iniciovat nabídky, podle nichž by poslanci za odchod ze sněmovny získali vysoké posty ve státních a polostátních firmách.

Sám státní zástupce ale odmítl upřesnit, z jakých trestných činů policie Nečase podezírá. V České televizi Ištvan řekl, že policie krok odůvodnila v žádosti, a pokud budou poslanci chtít, Vrchní státní zastupitelství v Olomouci členům výboru vyšetřovací spis předloží.

Dědič: Výbor bude chtít doplnění

Místopředseda výboru František Dědič (ODS), který v poledne dokumenty od Němcové převzal, soudí, že si výbor od policie  další podklady ještě vyžádá.

Podle Dědiče je totiž žádost strohá a obsahuje jen 23 stran. "Neobsahuje spis, tak jak jsme v podobných věcech zvyklí. Takže očekávám, že mandátový a imunitní výbor bude na svém zasedání chtít nějaké doplnění a teprve na základě něj bude možné se rozhodovat," řekl Dědič ČTK.

Na termínu jednání se ale ještě musí domluvit s předsedou výboru Bohuslavem Sobotkou, který je nyní nepřítomen. Poslanecká sněmovna žádost projedná na schůzi 17. července.

Členové výboru konkrétní znění ještě neviděli, ale ve věci již často mají názor. "Budeme se o tom bavit na klubu. Já osobně ale budu proti," uvedl člen výboru a poslanec ODS Jan Vidím.

Opačný postoj má  Jeroným Tejc z ČSSD. "Předpokládám, že premiér, pokud říká, že se cítí nevinný, požádá o své vydání," říká předseda poslaneckého klubu ČSSD a člen mandátového a imunitního výboru. Podle svých slov se ale definitivně rozhodne, až po pročtení žádosti a spisu. „V kontextu mých předchozích rozhodnutí ale jsem spíše pro vydání," dodává.

Za Nečase se již dříve postavilo i vedení ODS a na tomto názoru zatím setrvává.

"Pokud je návrh stíhání Petra Nečase postaven pouze na předpokladu, že při uplatnění bývalých poslanců v dozorčích radách státních podniků se jednalo údajně o podplácení, pak ODS již dříve deklarovala, že rozdělování funkcí ve veřejném prostoru je obecně uplatňovanou součástí politiky v řadě evropských zemí. A v takovém případě bychom vydání Petra Nečase nepodpořili," stojí v tiskovém prohlášení grémia strany.

 

Zásah policie v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách, které spojuje právě Jana Nagyová. Jeden případ se týká údajného zneužívání vojenské rozvědky a druhý údajné korupce bývalých poslanců ODS Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu.

Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. K Nagyové se ale podle médií policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou právě z lobbistů Janouška, Rittiga či Tomáše Hrdličky.

 

Právě se děje

Další zprávy