Novým předsedou KDU-ČSL se stal Výborný, jeho pravou rukou senátorka Jelínková

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2019 22:43
Předsedou KDU-ČSL se na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, který vzápětí oznámil, že nebude kandidovat do předsednictva. Chce dát prostor jiným. Výborný po osmi letech nahradil končícího šéfa Pavla Bělobrádka. První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Šárka Jelínková. Ve funkci statutárního zástupce předsedy nahradí právě bývalého ministra zemědělství Jurečku.
Marek Výborný novy předseda KDU | Video: ČTK

Poslanec Marek Výborný Bělobrádkovi poděkoval, že dovedl stranu na práh nového století. Chce na něj navázat. Ve druhém kole volby získal 256 hlasů, Jurečka 124. Vydáno bylo 382 hlasovacích lístků. "Cítím obrovskou odpovědnost," řekl vítěz bezprostředně po volbě a poděkoval za důvěru.

Vzápětí doporučil delegátům, aby na první místopředsedkyni podpořili senátorku Šárku Jelínkovou. Coby jedinou kandidátku ji podpořilo 309 delegátů.

"Vážím si té důvěry a hlásím se k tažným koním KDU-ČSL do dalších let. Věřím, že budete volit s rozvahou i další členy vedení, aby to byli lidé, kteří s sebou nesou důležitá témata a umí je prosazovat. I když teď budeme obměněné vedení, budeme potřebovat i zkušené lidi," poděkovala za podporu.

Na sjezdu si už delegáti stihli také vybrat tři ze čtyř nových místopředsedů. V prvním kole jimi byli zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, kterého veřejně podpořil i Výborný. Dále pak náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Nečekaně se však zdramatizovala volba posledního místopředsedy. Toho delegáti nezvolili ani ve druhém, ani ve třetím kole. V sobotu dopoledne se tak uskuteční nová volba.

Mezi navrženými kandidáty jsou například Jurečka, europoslanec Tomáš Zdechovský, náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, poslanec Vít Kaňkovský nebo dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola, který se zúčastnil i první volby. S kandidaturou ještě budou muset navržení vyslovit souhlas.

Výborný hodně kritizoval

Výborný svůj projev před volbou postavil na poměrně silné kritice dosavadního vedení KDU-ČSL a podle reakce delegátů s tímto uspěl. "Naše strana nezkvétá. Je to, jako by strana povstala, ale zase si lehla. Nepodařilo se nám navázat na nadějný výsledek z roku 2013. Ztratili jsme skoro třetinu poslanců, několik senátorů a v komunálních volbách skoro 350 mandátů. V aktuálních volebních průzkumech bojujeme o parlamentní přežití," nebral si servítky Výborný.

Marek Výborný (42)

Datum a místo narození: 10. července 1976, Heřmanův Městec

Vzdělání: vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci

Dosavadní funkce: poslanec (od 2017), zastupitel města Heřmanův Městec (od 2006)

Kariéra: po vysoké škole začal učit na gymnáziu v Pardubicích, především dějepis, základy společenských věd a latinu, v letech 2012 až 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia Mozartova, od roku 2005 je členem KDU-ČSL

Rodina: ženatý, má tři děti. Jeho otec je bývalý ministr a ústavní soudce Miroslav Výborný, který nyní působí na Nejvyšším správním soudě.

Zájmy: je trenérem basketbalu, skautem, působí ve vedení pěveckého sboru a je členem České křesťanské akademie

Ten se ostře ohradil i proti tomu, jak se lidovci chovali ve vládě Bohuslava Sobotky v letech 2013 až 2017. "Vstoupili jsme do vlády, kde jsme koaličnímu partnerovi pomáhali s dotacemi na biopaliva, se zásahem do médií, tolerovali jsme dotační podvod a spolkli jsme i daňový fígl s dluhopisy. Tak se nechová hodnotová strana," prohlásil.

Jurečka nabídl zkušenosti

Naopak další kandidát Marian Jurečka o minulé politice strany nijak kriticky nemluvil, což bylo jistě způsobeno i tím, že jako druhý muž strany měl na ní velký podíl. Část projevu věnoval představení své osoby, což podle ohlasů z kuloárů sjezdu některým delegátům přišlo zbytečné. Zejména, když se Výborný ve svém proslovu v naprosté většině věnoval situaci strany a vizi pro budoucnost.

"Nenabízím nic víc, než svoji zkušenost mezinárodní, evropskou, vládní, svoji pracovitost, kompetentnost. To ale stačit nebude a jeden člověk to rozhodně nezvládne. Budu potřebovat, abychom tvořili jeden tým," avizoval Jurečka, který se nakonec předsedou strany nestal.

Do vedení pak kandidovat odmítl, přestože ho nově zvolený Výborný podpořil. "Vnímám atmosféru tady a že jsem byl kritizován za některé věci, když jsme se účastnili minulé vlády Bohuslava Sobotky. Nechci být tím, kdo bude bránit v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva. Dávám prostor, aby předseda a předsednictvo nebyli zatížení některými věcmi," řekl Jurečka.

Stejně jako on patřil do dosavadního vedení strany i řadový místopředseda a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který ve svém kandidátském projevu hodně mluvil o mladých.

"Musíme stranu omladit. Budeme vysazovat sad, jehož úrodu budou sklízet i ti, co přijdou po nás. Dejme mladým prostor, využijme síly mladých. Ať si každý cestu vyšlápne pěkně odspoda a získá cenné zkušenosti. A směr ať potom udávají ti nejlepší," naléhal na delegáty Bartošek. O sázce na mladé mluvili také Výborný a Jurečka.

Poslední kandidát, Jaroslav Vlach, v kandidátské projevu zdůraznil, že nominaci přijal na poslední chvíli. "Možná to není drzost, možná je to okysličení KDU-ČSL, které tato strana velmi potřebuje. Tato strana stagnuje, víme to všichni," uvedl. Proti zbývající trojici ale neměl žádnou šanci. 

Kandidovat do předsednictva strany odmítl bývalý ministr kultury Daniel Herman. "Uvědomuju si, že je potřeba obměna nejvyššího vedení, a proto do předsednictva kandidovat nebudu," řekl stručně. Poprosil ale o podporu do evropských voleb, kde bude na posledním místě kandidátky.

Dění na volebním sjezdu KDU-ČSL v Brně sleduje pro čtenáře Aktuálně.cz na místě redaktor Radek Bartoníček. Na snímku natáčí rozhovor s Marianem Jurečkou (29. 3. 2019).
Dění na volebním sjezdu KDU-ČSL v Brně sleduje pro čtenáře Aktuálně.cz na místě redaktor Radek Bartoníček. Na snímku natáčí rozhovor s Marianem Jurečkou (29. 3. 2019). | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 9 minutami

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 pct

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má dnes zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Další zprávy