Novým předsedou KDU-ČSL se stal Výborný, jeho pravou rukou senátorka Jelínková

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2019 22:43
Předsedou KDU-ČSL se na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, který vzápětí oznámil, že nebude kandidovat do předsednictva. Chce dát prostor jiným. Výborný po osmi letech nahradil končícího šéfa Pavla Bělobrádka. První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Šárka Jelínková. Ve funkci statutárního zástupce předsedy nahradí právě bývalého ministra zemědělství Jurečku.
Marek Výborný novy předseda KDU | Video: ČTK

Poslanec Marek Výborný Bělobrádkovi poděkoval, že dovedl stranu na práh nového století. Chce na něj navázat. Ve druhém kole volby získal 256 hlasů, Jurečka 124. Vydáno bylo 382 hlasovacích lístků. "Cítím obrovskou odpovědnost," řekl vítěz bezprostředně po volbě a poděkoval za důvěru.

Vzápětí doporučil delegátům, aby na první místopředsedkyni podpořili senátorku Šárku Jelínkovou. Coby jedinou kandidátku ji podpořilo 309 delegátů.

"Vážím si té důvěry a hlásím se k tažným koním KDU-ČSL do dalších let. Věřím, že budete volit s rozvahou i další členy vedení, aby to byli lidé, kteří s sebou nesou důležitá témata a umí je prosazovat. I když teď budeme obměněné vedení, budeme potřebovat i zkušené lidi," poděkovala za podporu.

Na sjezdu si už delegáti stihli také vybrat tři ze čtyř nových místopředsedů. V prvním kole jimi byli zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, kterého veřejně podpořil i Výborný. Dále pak náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Nečekaně se však zdramatizovala volba posledního místopředsedy. Toho delegáti nezvolili ani ve druhém, ani ve třetím kole. V sobotu dopoledne se tak uskuteční nová volba.

Mezi navrženými kandidáty jsou například Jurečka, europoslanec Tomáš Zdechovský, náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, poslanec Vít Kaňkovský nebo dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola, který se zúčastnil i první volby. S kandidaturou ještě budou muset navržení vyslovit souhlas.

Výborný hodně kritizoval

Výborný svůj projev před volbou postavil na poměrně silné kritice dosavadního vedení KDU-ČSL a podle reakce delegátů s tímto uspěl. "Naše strana nezkvétá. Je to, jako by strana povstala, ale zase si lehla. Nepodařilo se nám navázat na nadějný výsledek z roku 2013. Ztratili jsme skoro třetinu poslanců, několik senátorů a v komunálních volbách skoro 350 mandátů. V aktuálních volebních průzkumech bojujeme o parlamentní přežití," nebral si servítky Výborný.

Marek Výborný (42)

Datum a místo narození: 10. července 1976, Heřmanův Městec

Vzdělání: vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci

Dosavadní funkce: poslanec (od 2017), zastupitel města Heřmanův Městec (od 2006)

Kariéra: po vysoké škole začal učit na gymnáziu v Pardubicích, především dějepis, základy společenských věd a latinu, v letech 2012 až 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia Mozartova, od roku 2005 je členem KDU-ČSL

Rodina: ženatý, má tři děti. Jeho otec je bývalý ministr a ústavní soudce Miroslav Výborný, který nyní působí na Nejvyšším správním soudě.

Zájmy: je trenérem basketbalu, skautem, působí ve vedení pěveckého sboru a je členem České křesťanské akademie

Ten se ostře ohradil i proti tomu, jak se lidovci chovali ve vládě Bohuslava Sobotky v letech 2013 až 2017. "Vstoupili jsme do vlády, kde jsme koaličnímu partnerovi pomáhali s dotacemi na biopaliva, se zásahem do médií, tolerovali jsme dotační podvod a spolkli jsme i daňový fígl s dluhopisy. Tak se nechová hodnotová strana," prohlásil.

Jurečka nabídl zkušenosti

Naopak další kandidát Marian Jurečka o minulé politice strany nijak kriticky nemluvil, což bylo jistě způsobeno i tím, že jako druhý muž strany měl na ní velký podíl. Část projevu věnoval představení své osoby, což podle ohlasů z kuloárů sjezdu některým delegátům přišlo zbytečné. Zejména, když se Výborný ve svém proslovu v naprosté většině věnoval situaci strany a vizi pro budoucnost.

"Nenabízím nic víc, než svoji zkušenost mezinárodní, evropskou, vládní, svoji pracovitost, kompetentnost. To ale stačit nebude a jeden člověk to rozhodně nezvládne. Budu potřebovat, abychom tvořili jeden tým," avizoval Jurečka, který se nakonec předsedou strany nestal.

Do vedení pak kandidovat odmítl, přestože ho nově zvolený Výborný podpořil. "Vnímám atmosféru tady a že jsem byl kritizován za některé věci, když jsme se účastnili minulé vlády Bohuslava Sobotky. Nechci být tím, kdo bude bránit v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva. Dávám prostor, aby předseda a předsednictvo nebyli zatížení některými věcmi," řekl Jurečka.

Stejně jako on patřil do dosavadního vedení strany i řadový místopředseda a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který ve svém kandidátském projevu hodně mluvil o mladých.

"Musíme stranu omladit. Budeme vysazovat sad, jehož úrodu budou sklízet i ti, co přijdou po nás. Dejme mladým prostor, využijme síly mladých. Ať si každý cestu vyšlápne pěkně odspoda a získá cenné zkušenosti. A směr ať potom udávají ti nejlepší," naléhal na delegáty Bartošek. O sázce na mladé mluvili také Výborný a Jurečka.

Poslední kandidát, Jaroslav Vlach, v kandidátské projevu zdůraznil, že nominaci přijal na poslední chvíli. "Možná to není drzost, možná je to okysličení KDU-ČSL, které tato strana velmi potřebuje. Tato strana stagnuje, víme to všichni," uvedl. Proti zbývající trojici ale neměl žádnou šanci. 

Kandidovat do předsednictva strany odmítl bývalý ministr kultury Daniel Herman. "Uvědomuju si, že je potřeba obměna nejvyššího vedení, a proto do předsednictva kandidovat nebudu," řekl stručně. Poprosil ale o podporu do evropských voleb, kde bude na posledním místě kandidátky.

Dění na volebním sjezdu KDU-ČSL v Brně sleduje pro čtenáře Aktuálně.cz na místě redaktor Radek Bartoníček. Na snímku natáčí rozhovor s Marianem Jurečkou (29. 3. 2019).
Dění na volebním sjezdu KDU-ČSL v Brně sleduje pro čtenáře Aktuálně.cz na místě redaktor Radek Bartoníček. Na snímku natáčí rozhovor s Marianem Jurečkou (29. 3. 2019). | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 42 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy