Vondra ocenil afghánské veterány, odbojáře i Železného

ČTK ČTK
27. 10. 2011 17:44
Vyznamenání na Vítkově dostal i spolupracovník parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha
Ministr obrany Alexandr Vondra ocenil i ombudsmana a filmařku
Ministr obrany Alexandr Vondra ocenil i ombudsmana a filmařku | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra v pátek v areálu Vojenského historického ústavu na Vítkově udělil 32 vyznamenání.

Mezi oceněnými jsou hrdinové 2. světové války, veteráni z Afghánistánu i olympionik Jan Železný a nedávno zesnulý první český ombudsman Otakar Motejl.

Celkem rozdal Vondra sedm Záslužných křížů ministerstva obrany, 14 Křížů obrany státu a 11 vyznamenání Zlaté lípy ministerstva obrany.

"Je to ocenění práce, která pro vás nebyla rutinou a povinností, ale stala se něčím víc," uvedl Vondra na adresu vojáků.

Ti současí podle něj píšou nové stránky českých vojenských dějin a šíří dobré jméno České republiky. Kříž obrany státu udělil například veliteli 73. tankového praporu Michalovi Kucharskému, který byl jako velitel týmu OMLT v misi lehce zraněn.

"Ocenění si moc vážím. Je to pro mne odměna za odvedenou práci, hlavně za posledních šest měsíců mise v Afghánistánu," řekl  Kucharský.

Vůz najel výbušné zařízení

Jeho vůz vybuchl na konci května poté, co najel na improvizované výbušné zařízení. Jeden voják a afghánský tlumočník zemřeli, Kucharský a další Čech byli zraněni. Kucharský se přes nabídku evakuace do České republiky vrátil do práce i s prasklou plící, vykloubeným ramenem a dvěma zlomenými žebry. "Když se chce, tak i s tím se dá velet," poznamenal v pátek.

Posmrtně ministr udělil Kříž obrany státu například plukovníkovi a členu druhého odboje Josefu Churavému, který by popraven ve stejný den a na stejném místě jako podplukovník Josef Mašín a někteří členové odbojové organizace Obrana národa. Oceněni byli i další někdejší odbojáři.

Medailí Zlatá lípa ocenil Vondra oštěpaře Jana Železného, chartistu Jiřího Gruntoráda či dokumentaristku Kristýnu Vlachovou. Mezi posmrtně oceněnými Zlatou lipou je i první český ombudsman Motejl.

Bratři Mašínové vzbuzují rozdílné reakce

"Nečekala jsem to a jsem šťastná. Vojáci, když dostávají vyznamenání, vždycky říkají 'Sloužím vlasti'. Tak jsem ministrovi taky zašeptala 'Sloužila jsem vlasti'," řekla po ceremonii zjevně dojatá filmařka Vlachová.

Podle ministra Vondry není Zlatá lípa jen vojenské, ale i civilní vyznamenání. "Chceme ocenit ty, kteří se zasadili za svobodu a demokracii v naší zemi," podotkl.

Stejné vyznamenání dostali nedávno i bratři Josef a Ctirad Mašínové, na jejichž činy a útěk z komunistického Československa dodnes panují rozdílné názory. Vondra kvůli svému rozhodnutí letos dvojici vyznamenat dokonce čelí trestním oznámením.

"Hodnotit partyzánské činy ze začátku 50. let ve světle dnešní doby není dost dobře možné," reagoval v pátek ministr. Dodal, že trestné činy neschvaluje, ale od roku 1991 platí v zemi zákon o protiprávnosti a zavrženíhodnosti komunistického režimu. "Mám svědomí čisté a není nic, co bych na rozhodnutí měnil," uzavřel Vondra.

Vondra ocenil i spolupracovníka skupiny Antropoid

Oceněn byl i jednadevadesátiletý Alois Denemarek, který spolupracoval s odbojovou skupinou Antropoid a je posledním přímým pamětníkem aktérů atentátu na Reinharda Heydricha.

Stejné ocenění ministr udělil také pravoslavnému biskupovi Gorazdovi, který spravoval pravoslavnou katedrálu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, v jejíž kryptě se ukryli po atentátu na Heydricha parašutisté. Popraven byl jako další oběti následné pomsty na Kobyliské střelnici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy