Poslanec Volný si odmítl dát roušku i na výboru. Měl by rezignovat, míní jeho kritici

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 1. 2021 10:20
Mandátový a imunitní výbor řešil v úterý chování poslance Lubomíra Volného, který minulý týden vyvolal ve sněmovně potyčku s několika dalšími poslanci a zároveň slovně zaútočil na sociální demokracii. Výbor jednání přerušil do středeční jedné hodiny. Během dopoledne se mimo jiné členové výboru radili, jak postupovat proti Volnému, který si odmítl na zasedání výboru nasadit na ústa roušku.
Poslanec Lubomír Volný získává na sítích po potyčce ve sněmovně stále větší množství příznivců
Poslanec Lubomír Volný získává na sítích po potyčce ve sněmovně stále větší množství příznivců | Foto: ČTK

Už po prvních slovech předsedy mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče těsně před začátkem úterního výboru bylo jasné, že "případ Volný" výbor během jednoho dne neprojedná a neuzavře. To se také nakonec stalo, výbor po poledni své jednání přerušil do středy.

"Budeme se zabývat především nepřístojným slovním projevem poslance Lubomíra Volného," avizoval Grospič na začátku neveřejného zasedání s tím, že fyzickou potyčku by výbor řešil až podle výsledku policejního prověřování. Pokud jde o třetí věc, tedy o to, že Volný neměl na ústech roušku, tak i tato záležitost se zatím na výbor nedostane. "Podnětem, který se týká nošení roušek, se zabývá už správní orgán. Musíme počkat, jak rozhodne," řekl Grospič.

Během jednání výboru promluvil jak poslanec Volný, tak další poslanci, kteří se konfliktu s ním účastnili. Místopředseda sněmovny Tomáš Hanzal (ČSSD), předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka i místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Dalším zákonodárcem, kterého výbor vyslechl jako přímého účastníka, byl poslanec ANO Michal Ratiborský.

Brutální útok, měl by odstoupit, říkali poslanci po odchodu z výboru

Všichni tito poslanci před výborem tvrdili, že se Volný dopustil násilí a nepřijatelného chování. Před novináři následně někteří označili Volného za psychicky nemocného člověka.

"Jediným, čím by mohl své jednání omluvit, by byla jeho rezignace," sdělil Veselý, podle kterého vše souvisí s osobností Volného. "Myslím, že je mu to naopak velmi příjemné, co se stalo, a je z toho úplně nadšený. Má porušenou osobnost, to je jednoznačná věc. Já bych řekl, že je psychicky narušený, ale nejsem lékař, takže bych to takto hodnotit neměl. Ale rozhodně je to osobnost, která se vyhýbá běžné lidské normálnosti a absolutně se vymyká slušnému chování. Pro mě to byl naprosto brutální útok, nesmyslný. Vůbec jsem nepředpokládal, že by k něčemu takovému mohlo dojít, natož, aby došlo k útoku na předsedajícího schůze," pokračoval Veselý. 

Podobně mluvil také jeho stranický kolega Chvojka. "Výbor by se měl určitě vyjádřit v tom smyslu, že jednání pana Volného je prostě nepřípustné, vůbec nepatří do sněmovny, násilí nepatří vůbec nikam. Snad výbor rozhodne tak, že trest bude nejvyšší, v tomto případě bohužel jenom odnětí jednoho platu. Jsou státy, kde si poslanci po takovém jednání rozhodnou, že daný kolega, který by se dopustil toho, co pan Volný, by byl zbaven mandátu." prohlásil Chvojka. 

Samotný Volný už před zasedáním výboru, během něho i po skončení tvrdil, že nijak nelituje svého chování a stojí si za ním. "Jak říkali naši předkové: Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme. Takže ani já se lekat nebudu, a na množství nepřátel hledět nebudu," prohlásil Volný v pondělí večer ve videu, které nahrál na sociální sítě.

I z něho bylo patrné, že roste počet Volného příznivců. Zatímco dřív jeho příspěvky "lajkovaly" a sdílely spíše stovky lidí, v posledních dnech jde o tisíce. 

"Jsem připraven a ve své podstatě se na to těším, pokud si na mě vzpomenete, bude to super, já to určitě ucítím, nabije mě to energií," řekl k jednání mandátového a imunitního výboru, který ho může maximálně potrestat pokutou ve výši jednoho poslaneckého platu. 

Když přišel Volný na zasedání výboru, byl tam velmi krátce. Odmítl si totiž nasadit roušku, takže výbor své zasedání přerušil s cílem zjistit, zda je možné mluvit s poslancem bez roušky na ústech. "Pan Volný se chová jako hulvát," řekl Aktuálně.cz člen výboru, poslanec STAN Petr Gazdík. 

Jednání nakonec pokračovalo tak, že Volný se na výbor vrátil a vypovídal. Právníci totiž výboru sdělili, že pokud bude poslanec od nich dostatečně vzdálený, může mluvit i bez roušky. "Je to tak, zákony to umožňují," potvrdil člen výboru Marek Výborný.

Po skončení slyšení Volný prohlásil, že na 99 procent nebude respektovat výsledek jednání výboru. Na rozdíl od dopoledne si ale odpoledne při odchodu z jednání průběh slyšení pochvaloval. "Můj názor na dění v minulém týdnu zůstává stejný. Co mě potěšilo je to, že zatímco nejdříve běželo jednání v napjaté atmosféře, tak potom jsme se dohodli, že oslovím paní advokátku a výbor mi umožní její přítomnost na dalším řízení," popsal Volný. Stěžoval si přitom na to, že ho výbor podezírá z napadení členů ochranné služby.

"Co mě zarazilo, bylo to, že jsem se dozvěděl, jak jsem měl napadnout dva příslušníky ochranné služby. Nikoho jsem nenapadl, zásadně to odmítám, na žádného policistu jsem nevztáhl ruku. Když mi jeden z nich řekl, ať jdu s nimi, tak jsem šel," uvedl Volný.

Spor začal kvůli vypínání mikrofonu

I když Volný tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil, faktem je, že při jednání sněmovny se dostal do fyzické potyčky s několika dalšími poslanci a domáhal se mluvit do mikrofonu, který mu vypnul předsedající schůze Tomáš Hanzel z ČSSD. Něco takového se ještě nikdy na půdě parlamentu nestalo.

Spor začal v okamžiku, kdy Volný, který byl ve sněmovně bez roušky, mluvil na adresu sociální demokracie, které je Hanzel členem. Volný označil ČSSD za "zkorumpovanou politickou partaj, která si nazvrací do úst, kdykoliv jde o to, že by mohla přijít o své socanské posty ve vládě. "Pane poslanče, buď budete hovořit k věci, nebo vás vypnu," reagoval Hanzel. Na to mu Volný sdělil, že bude hovořit, jak chce, protože je zvoleným zástupcem lidu, "Buď budete mluvit k věci, nebo vás vypnu," zopakoval Hanzel.

"Tak já si půjdu sednout k vám na klín a řeknu vám to rovnou do vašeho mikrofonu," trval na svém Volný. Následně mu Hanzel řekl ať tedy přijde a vypnul mikrofon. Volný šel za ním a přes odpor Hanzela si pustil jeho mikrofon a začal do něj mluvit. Když se Hanzel a další snažili dostat Volného od mikrofonu, nastala potyčka.

Ta skončila až ve chvíli, kdy ochranná služba Volného odvedla a předseda sněmovny Radek Vondráček  (ANO) ho vykázal z jednání na jeden den. Následně oznámil, že bude následovat disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru. Volný se hájí tím, že byl sám napaden a kvůli incidentu se nehodlá vzdát mandátu poslance. To, že nenosí roušku, pro změnu obhajuje tím, že má na takové svobodné jednání právo.

Volný se nemusí obávat ani případného postihu své strany, protože z SPD, za kterou přišel na podzim roku 2017 do sněmovny, o dva roky později vystoupil. Podle svých slov nesouhlasil s tím, jak stranu řídí předseda Tomio Okamura. Než z SPD odešel, byl místopředsedou výboru pro evropské záležitosti a předsedou podvýboru pro regionální školství.

Vedení SPD vyzvalo v roce 2019 Volného, aby se po odchodu z hnutí vzdal i mandátu ve sněmovně, ten to ale odmítl. Volný v reakci řekl, že se svého mandátu nevzdá, SPD, za kterou kandidoval, podle něj už neexistuje. Nedávno se stal předsedou hnutí Jednotní - alternativa pro patrioty.

Video: Rvačka poslanců přerušila jednání sněmovny.

Poslanec Lubomír Volný se násilím pokusil zmocnit mikrofonu předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) poté, co mu bylo odebráno slovo. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy