Schůzi sněmovny přerušila fyzická potyčka, jednání poslance Volného prošetří policie

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 1. 2021 22:52
Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného během jednání sněmovny vyústilo ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Volný a jeho kolega Marian Bojko ve sněmovně vystupovali bez roušky. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie, věc předá do správního řízení. Volný uvedl, že nebude rezignovat.
Poslanec Lubomír Volný se násilím pokusil zmocnit mikrofonu předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) poté, co mu bylo odebráno slovo. | Video: DVTV

Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Po kratší strkanici nezařazený poslanec Volný místo u mikrofonu v doprovodu opustil.

Místopředseda ČSSD Veselý se později vyjádřil, že by Volný neměl vykonávat poslanecký mandát. Napadením předsedajícího se podle něj dopustil trestného činu. Volný novinářům řekl, že se cítí ještě víc povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací a rezignovat nehodnlá. Uvedl také, že fyzicky napaden byl on. 

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ho v návaznosti na konflikt vykázal z jednacího sálu. "Už vůbec to, že (Volný) vstoupil do prostoru předsedajícího a začal mačkat knoflíky a fyzickou silou se domáhal jednání, je nepřístojné jednání ve smyslu jednacího řádu, už to si zaslouží disciplinární řízení," uvedl Vondráček. Je podle něj otázkou, zda fyzickým napadením poslance, který přišel předsedajícímu pomoct, se nedopustil skutkové podstaty trestného činu a zda se tím nebude zabývat i policie.

Někteří poslanci včetně vicepremiéra Jana Hamáčka po potyčce volali po zasedání mandátového a imunitního výboru. Hamáček také poděkoval bezpečnostní službě za rychlý zásah. Místopředseda STAN Petr Gazdík chce jako člen výboru prosazovat nejvyšší možnou pokutu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil chvování poslance Volného za nevhodné a hloupé, které nemá na půdě sněmovny místo.

Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda v ČT uvedl, že ve sněmovně nepamatuje podobný incident. "Myslím, že jsme se dostali na úroveň zemí, na kterou jsme se dostat nechtěli, zejména na východ od nás," řekl novinářům Benda. "Tohle bylo podle mého názoru za čarou. Svědčí to o nějaké hluboké frustraci ve společnosti. Myslím, že poslanci by si měli uvědomovat, že jsou tady zvoleni proto, aby se nějakým způsobem chovali," doplnil. Jednání poslance Volného odsoudil na Twitteru i předseda ODS Petr Fiala.

"Poslanec Volný je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve sněmovně! Člověk, který si nevystačí s použitím mozku a rétoriky, nepatří do demokratické diskuse!" napsal na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Poslanec Volný se dopustil násilí na předsedajícím schůze. To nelze tolerovat, něco takového si nikdo nesmí dovolit. Měl by zasednout mandátový a imunitní výbor a uložit nejpřísnější možný trest," uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09), který v úterý složil poslanecký mandát.

"Idiotské a hulvátské chování poslance Volného je ubohé. Napadení místopředsedy Sněmovny je zcela nepřijatelné, s politickou kulturou to nemá nic společného! Budu požadovat projednání mandátovým a imunitním výborem. Tohle s demokracií nemá nic společného," poznamenal na twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný.

"Odsuzuji ubohé jednání poslance Volného při jednání Sněmovny. Nesouhlas s postupem předsedajícího lze vyjádřit různými způsoby, ale projevy agresivity jsou (minimálně) ve Sněmovně nepřijatelné," uvedl místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

Jednání Volného kategoricky odsuzuje i TOP 09, uvedl na Twitteru poslanec Vlastimil Válek. Za největší ubohost, kterou v politice zažila, považuje násilí na předsedajícím schůze předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Viděla jsem mnohokrát záběry z parlamentů, kde probíhala rvačka, ale nemyslela si, že to zažiji i jako česká poslankyně," napsala na sociální síti.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček večer v České televizi uvedl, že incident, při kterém se Volný násilím domáhal puštění vypnutého mikrofonu, bude mandátový a imunitní výbor posuzovat v úterý. O termínu ho informoval předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Maximálním možným trestem je odebrání jednoho poslaneckého platu.

Členové imunitního výboru se zřejmě budou zabývat i tím, že Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítli ve Sněmovně nosit roušky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy