Pseudoonline: Je sobota, 16:30, ve štábu ODS je drama

Petr Holub
25. 10. 2013 17:14
Aktuálně.cz nabízí fiktivní online přenos z povolebního dění ve štábu ODS.
Foto: Aktuálně.cz

Reportážní předpověď - Více než třetinu hlasů ve sněmovních volbách dokázala získat ve volbách ve svobodné České republice jediná strana. Byla to v roce 2006 ODS. Teď, o sedm let později, si však stejná strana musí chtě nechtě klást otázku, zda vůbec pronikne do sněmovny.

Čtyřiadvacet hodin před tím, než se drama předčasných voleb začne opravdu vyjasňovat, publikuje Aktuálně.cz podle předpokládaných výsledků a obvyklé rychlosti sčítání hlasů, fiktivní reportáž, jak to ve volebním štábu někdejšího hegemona české politiky bude vypadat. Poznáte v ní několik nových tváří české politiky, například zjistíte, jak důležitou úlohu hraje starosta ani ne třítisícového jihočeského městysu Křemže.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ:

sobota 26. 10., 17:00

Naštěstí přišel Kubera

Oba politici pak opět zmizí v zákulisí Polygon House a nervozita přechází na novináře, kteří se marně dožadují na Sochorovi a Veinlichovi dalších reakcí.

Pro všechny je vysvobozením příchod senátora Jaroslava Kubery. Novináři se na něho sesypou, odráží je lišáckým úsměvem a rezolutním tvrzením: "Ještě bojujeme."

Připomíná, že okrsky velkých měst ještě sečteny nejsou a že právě v metropolích se najde dost lidí, kteří to tam ODS ještě jednou hodí.

Za pravdu mu dává další vývoj. V pět hodin už je sečteno 90 procent okrsků a podpora občanských demokratů překročila čtyři procenta. Mezi novináře se začínají trousit další členové vedení a s ulehčenými výrazy sledují, jak na účtu ODS pomalu přibývají další promile. Do konce sčítání chybí ještě pět procent okrsků a výsledek překračuje pětiprocentní hranici. Poprvé se ozývá potlesk a hvízdání jako na fotbale.

Novináři vyhlížejí další oběť, předsedu Kubu, kterého kroužkování stejně připraví o účast ve sněmovně. "Na jednom člověku nezáleží. Důležité je, že jsme za mimořádně obtížných podmínek obhájili sněmovnu," krčí rameny už klidnější Kuba.

Zřejmě má přesné informace z velkých volebních okrsků v Českých Budějovicích. Díky podpoře svých sousedů ze svého bydliště na sídlišti Vltava na poslední chvíli předstihl Zvěřinu, Zahradníka i Troupa a nechybí v seznamu dvanácti nových poslanců ODS.

Po šesté hodině překročí občanští demokraté šest procent hlasů a jejich výsledek tak potvrzuje poslední předvolební průzkumy.


sobota 26. 10., 16:00

Rezignujeme hned zítra

Mezi třetí a čtvrtou hodinu se příliv sečtených hlasů stále zrychluje a chvíli před třetí hodinou už jsou k dispozici výsledky z poloviny všech okrsků, zpravidla však těch malých. Zisk ODS klesá pod tři procenta. Novináři se dožadují odpovědi na otázku, jak bude vedení strany reagovat na neúčast ve sněmovně, nepomáhá však už ani to, že své otázky zasílají prostřednictvím SMS zpráv jednotlivým lídrům.

Až za půlhodiny před novináře předstoupí Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil. V té chvíli jsou sečteny tři čtvrtiny okrsků. Zisk ODS se mezitím zvedl, ale stále osciluje mezi třemi a půl a čtyřmi procenty.

Miroslava Němcová oznamuje, že vedení strany je připraveno hned zítra rezignovat, pokud výsledek nepřekročí pět procent potřebných pro vstup do sněmovny. "V tuto chvíli nemá smysl zaujímat kategorické závěry, nicméně - pokud by se výsledky potvrdily - nic jiného nám nezbývá," vysvětluje místopředsedkyně.

"Platíme vysokou cenu za politiku rozpočtové odpovědnosti. Volby vyhrála neodpovědnost," dodává Pospíšil.

sobota 26. 10., 14:30

Nejrychlejší Přepychy

Nudnou službu novinářům oživí až v půl třetí zpráva z prvního okrsku, kde spočetli výsledky.

Stejně jako před třemi lety byli nejrychlejší v obci Přepychy na Pardubicku, kde opět vyhráli komunisté s třetinou hlasů. ODS je až na šestém místě, když získala jen tři hlasy. V malé vesničce to však stačí na 4,5 procenta. Novináři si neodpustí několik štiplavých poznámek, že se občanští demokraté do sněmovny nedostanou. Mluvčí Sochor ale nad tím mávne rukou.

Situace se nemění do tří hodin, kdy je sečteno šest set, tedy asi čtyři procenta volebních okrsků. O vedení se perou ČSSD a KSČM, ODS je těsně nad třemi procenty. Zpravodajové přemlouvají Kubova spolupracovníka Weinlicha, ať přivede některého z lídrů.

Kuba na chvíli vyjde z kanceláří a sdělí televizním kamerám stručný komentář: „Nepřikládám tomu zvláštní důležitost, sečteny jsou jen malé obce. Města konečné výsledky ještě změní," tvrdí šéf ODS.

Viditelná nervozita předsedy občanských demokratů však motivuje některé novináře, aby ověřili na výsledcích z Jihočeského kraje, jaké získal preference. Ukazuje se, že víc kroužků než lídr kandidátky Kuba dostávají nejen exposlanec Zvěřina na třetím a exhejtman Zahradník na sedmém místě listiny, ale také starosta městyse Křemže Troup postavený původně na šestnáctém místě. 

sobota 26.10, 13:45, Polygon House

Miroslava Němcová, Martin Kuba a Bohuslav Svoboda dorazili mezi novináře ve tři čtvrtě na dvě, jen několik minut před koncem hlasování.

„Nízká účast nám přeje," komentuje úřadující předseda Kuba zprávy ČTK, že v krásném počasí dala návštěvě volebních místností před výletem přednost jen o málo víc než polovina voličů. Volební výsledek proto očekává mezi deseti a patnácti procenty.

Experti budou později tento výrok komentovat jako příklad přehnané sebedůvěry. Předvolební průzkum agentury Focus totiž ukázal, že ze zavedených stran měla ODSnejmenší procento skalních voličů, kteří slíbili účast za každého počasí, pouhých 36 procent. 

Občanští demokraté s novináři debatují až do dvou hodin, exprimátor Svoboda zpochybňuje všeobecnou skepsi s tím, že na Pražany je ve volbách spolehnutí.

Česká televize tentokrát nevysílá po druhé hodině volební odhad, proto lídři někdejší vládní strany  novináře opustí a skryjí se do uzavřených kancelářských prostor. Místo sebe nechají ve volebním štábu jen mluvčího Jiřího Sochora, čas od času se objeví také spolupracovník provizorního předsedy Martina Kuby Jakub Weinlich.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy