Tejc: Se Sobotkou se domluvím, i Hašek by měl zůstat

Martina Machová Martina Machová
29. 10. 2013 22:10
Jeden z hlavních "pučistů" v rozhovoru vysvětluje, kam kráčí rozpolcená ČSSD.
Jeroným Tejc.
Jeroným Tejc. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jeroným Tejc přes odpor Bohuslava Sobotky uhájil svou pozici předsedy poslaneckého klubu ČSSD. Po čtyřech hektických dnech, které otřásly ČSSD v základech, tvrdí, že se hodlá "podílet na zklidnění celkové situace".

"Považuji se za předsedu všech padesáti poslanců," tvrdí s tím, že nemíní opačné názory v klubu tlumit.

S Bohuslavem Sobotkou se prý dokáže bavit i přes ostré výpady, kterými ho naštvaný předseda, který bojoval o své místo v čele strany, častoval. Násilně odsunovaný stranický lídr jej vinil, že celou povolební akci proti němu spoluorganizoval.

Z rozhovoru pro Aktuálně.cz ovšem jasně vyplývá, že Tejc svůj názor na rezignaci Sobotky po volebním debaklu nezměnil. "Logická reakce poté, kdy jsme dosáhli takového výsledku, byla rezignace předsedy," uvádí. Nyní, když ale Sobotka rezignovat nemíní, nastupuje podle nového šéfa poslanců ČSSD společná diskuze o tom, jak dál.

A.cz: Jste opět předseda poslaneckého klubu. Myslíte, že se vám podařilo získat silný mandát?

Jeroným Tejc: V této atmosféře s protikandidátem, kdy je poměr 2:1, je to mandát silný.

A.cz: Uklidní to situaci a hlavně - jak toho chcete docílit? Je zde nejméně 16 poslanců, kteří vás nechtěli.

Klub bude jednotný, na tom jsme se shodli. Každý, kdo tu už byl, ví: Nejhorší, co by se teď mohlo stát sociální demokracii, je, kdyby se jí začal štěpit poslanecký klub, kdyby začali přebíhat poslanci. Mohu vyloučit, že se něco takového bude dít.

Foto: Vojtěch Marek

Považuji se za předsedu všech padesáti poslanců. Myslím si, že i řada z těch, co mne nevolili, si mne dokáže jako předsedu klubu představit. Nikdy nedovolím válcovat menšinu v poslaneckém klubu, protože vím, že každý hlas je důležitý. Cením si toho, že jsem i v této atmosféře získal poměrně silný mandát.

A.cz: Není to celé jen úlitba a za měsíc, až se situace změní, tak budete vy sám svržen?

Hlasování bylo bojové, tak ho rozhodně nepovažuji za úlitbu Bohuslava Sobotky. Předpokládám, že mne ani nevolil.

Ihned poté jsem mu nabídl spolupráci předsedy klubu a předsedy strany. Těžko si představit stranu, kde šéf klubu nedokáže komunikovat s šéfem strany, a já jsem přesvědčen, že to dokážeme.

A.cz: Co vám na to řekl, když jste mu to nabídl?

To je třeba se ptát jeho. Má nabídka zazněla veřejně a následně bylo ukončeno jednání klubu, tudíž očekávám, že se sejdeme v nejbližší době a řekneme si to osobně.

A.cz: Sám jste řekl, že předsedové klubu a strany mají být tým. Dovedete si to reálně představit po tom, co se stalo v posledních dnech?

Dovedu. Nevidím nic špatného nebo nedemokratického na tom, když dvě třetiny předsednictva vyzvou předsedu strany k odpovědnosti za výsledek voleb, který byl tragický a velmi nám zkomplikuje možnost sestavit vládu. Ze všeho neviním Bohuslava Sobotku, ale kampaň byla špatná, byla postavena na jedné osobě a to do značné míry poškodilo náš výsledek.

A.cz: Nemohli jste si to přesto odpustit nebo alespoň zvolit jinou taktiku? Ze všeho nejvíc z toho vychází velká vlna emocí.

Těžko vrátit čas. Myslím, že logická reakce poté, kdy jsme dosáhli takového výsledku, byla rezignace předsedy. Zejména když si to myslely dvě třetiny vedení.

Na druhé straně nemyslím, že situaci pomohly hysterické reakce Jiřího Dienstbiera a jeho organizované kampaně - nikoli kampaně zezdola - proti členům předsednictva. Ti jen vyjádřili svůj názor a na rozdíl od Jiřího Dienstbiera mají mandát v sociální demokracii.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Co si představit pod pojmem organizovaná kampaň? Že on ty lidi (podporující Bohuslava Sobotku na sociálních sítích či demonstraci - pozn.red) svolával?

Nepochybně to tak bylo. Že šlo o organizovanou kampaň naznačuje, že unikla databáze z Lidového domu, na kterou byly zasílány různé emaily a zprávy. Myslím, že to sociální demokracii neprospívá, ale je to jeho styl práce.

A.cz: Usnesení ovšem mělo dvě části - aby předseda rezignoval a aby nebyl ve vyjednávacím týmu. Hlavní konflikt nastal ve chvíli, kdy byl Sobotka odstraněn z vyjednávacího týmu.

To nepochybně, ale z logiky toho usnesení - těžko vyzvat předsedu strany, aby odstoupil a přitom nadále vedl jednání o nové vládě. V případě, že nevyslyšel výzvu, nemá zase smysl, aby vyjednávací tým bez něj existoval.

A.cz: Vy jste svou pozici ustál, ohrožen zůstává Michal Hašek jako místopředseda (hlavní strůjce návrhu na odvolání Sobotky - pozn.red). Lubomír Zaorálek i další tvrdí, že by nadále neměl zůstat ve vedení ČSSD. Což by mohlo například vyvrcholit jeho odvoláním na mimořádném ústředním výkonném výboru...

Rozhodně by to atmosféru nezklidnilo. Znamenalo by to další zhoršení situace v sociální demokracii. A o jednotě poslaneckého klubu si můžeme nechat leda zdát.

A.cz: Budete chtít jako předseda klubu být ve vyjednávacím týmu o vládě?

Považuji za logické se účastnit jednání, která se týkají především fungování sněmovny a zastoupení v jejích orgánech. Zda budu nebo nebudu součástí vyjednávacího týmu, ponechám na diskuzi v grémiu. Já nestál o to, abych byl členem toho předchozího, byl jsem tam navržen díky čtvrtému nejvyššímu zisku preferenčních hlasů.

A.cz: Dá se očekávat, že byste vy nebo někdo z vašeho okruhu opět navrhl podobné usnesení, jako již bylo schváleno na předsednictvu i na ústředním výkonném výboru?

Nepřemýšlím tak daleko. Myslím si, že teď je potřeba hledat shodu a začali vyjednávat o vzniku vlády, která bude mít sociálnědemokratický program.

A.cz: Stály vám tedy vůbec ty čtyři dny za to?

Nedá se říci, že by ty čtyři dny za to stály, to rozhodně ne. Ale nevidím chybu jen na jedné straně. Podle mého názoru nelze vyčítat členům předsednictva, že se rozhodli vyzvat předsedu k odpovědnosti. Myslím, že snaha předsedy hledat chybu všude jinde než u sebe, nebyla správná.

A.cz: Poškodilo to celé sociální demokracii?

Nepochybně jí to nepomohlo.

 

Právě se děje

Další zprávy