Strany odmítají garance pro Temelín, SPOZ je pro

Jakub Novák
29. 9. 2013 19:00
Vyplývá to ze závěrů předvolební ankety deníku Aktuálně.cz
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bez garancí výkupních cen elektřiny s největší pravděpodobností dva nové temelínské bloky nevzniknou. Tedy alespoň z kapsy energetického gigantu ČEZ.

Ten pochopitelně vyžaduje návratnost podobné investice a právě v této souvislosti se mluvilo o možnosti státních garancí stálých cen elektřiny.

Předvolební situace a postoje jednotlivých stran však v současnosti mluví spíš proti. Možnost upsat stát k pevným výkupním cenám elektřiny totiž připouští jediné dvě strany - Strana práv občanů Zemanovci a LEV 21, přičemž jen první zmíněné zatím průzkumy předpovídají šanci na zisk poslaneckých křesel. Vyplývá to z ankety deníku Aktuálně.cz.

SPOZ: Jádro je páteří naší energetiky

"Jaderná energetika je ´páteří´ naší energetiky a energetická soběstačnost je důležitým prvkem pro ekonomiku a suverenitu České republiky," míní místopředseda SPOZu Vladimír Kruliš.

Další ze zmíněných stran - LEV 21 - podmiňuje takový krok nejprve vypracováním důkladné analýzy a až poté má následovat rozhodnutí o dalším postupu.

"Současná výkupní cena silové elektřiny je díky krizi na zcela neobvykle nízké úrovni. Zvyšování výroby a poptávka po energii však v brzké době navýší její cenu do úrovně, kdy státní garance minimální ceny již bude tržní cenou překročena," tvrdí strana prostřednictvím svého mluvčího Tomáše Sazimy.

Ostatní partaje, které byly součástí předvolebního průzkumu, však takový závazek - i s ohledem na zkušenosti s podporou obnovitelných zdrojů - zásadně odmítají.

ČSSD: Zásadní hlas proti garancím

ČSSD, nejpravděpodobnější vítěz nadcházejících parlamentních voleb, se sice v souvislosti s naší anketou podrobněji nevyjádřila a svoji odpověď shrnula do prostého "NE", slovy svého stínového ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana se nicméně strana již v minulosti několikrát vyslovila proti záměru garantovat výkupní ceny elektřiny tak, aby se stavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín vyplatila.

"Pokud získáme s pokorou důvěru voličů, tak v žádném případě nebudeme ČEZu dotovat výkupní cenu ani nebudeme garantovat úvěry," reagoval v květnu v rámci Interpelací pořádaných Aktuálně.cz Urban.

Asi o měsíc později totéž potvrdil také v rozhovoru pro Českou pozici. "Neumím si představit, že bychom garantovali cenu elektřiny z budoucích bloků Temelína tak, aby byla investice návratná. Neumím si představit ani garanci za úvěry. Musíme pečlivě posoudit všechny ekonomické aspekty. A také co to znamená, když nebudou nové bloky Temelína," nechal se tehdy slyšet.

Nezastírá však, že Temelín by přece jen dostavět chtěl.

TOP 09: Nejprve chceme energetickou koncepci

Negativní postoj ke garancím má také TOP 09, která požaduje vypracování energetické koncepce a v závislosti na ní teprve určit "optimální energetický mix".

"Až poté můžeme dojít k rozhodnutí, zda Temelín dostavět, či ne. Současná cena elektřiny by pro návratnost investice mohla znamenat ohrožení budoucí konkurenceschopnosti českého průmyslu," říká za TOP 09 Jan Husák.

Ekonomický hazard a "solární tunel"

"Jestli se dostavba Temelína bez státem garantovaných cen nevyplatí, pak ať se nestaví," říká mluvčí Strany svobodných občanů Irena Válová. Okamurův Úsvit zase podobný krok připodobňuje k solárnímu tunelu. "Dotujeme stavbu něčeho, co se nevyplatí - k tomu už nesmí dojít," říká Jan Zilvar z Úsvitu.

Za ekonomický hazard s cenami elektřiny zase považují další investice do temelínských reaktorů Zelení. "Atomové reaktory získaly veřejnou podporu při svém rozjezdovém období a dnes by se měly obejít na trhu bez dotací," konstatuje jejich mluvčí Pavel Bednařík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy