Našli jsme volební tutovky. Tady se bookmakeři mýlí

Zdeněk John
22. 10. 2013 6:30
Sázkové kanceláře berou volby spíš jako zpestření svého hlavního byznysu - sázek na sport.
Foto: median

Praha - Andrej Babiš není čtyři dny před volbami noční můrou jen pro tradiční politické strany, ale také pro bookmakery sázkových kanceláří. Trefit na něj správný kurz, aby v souboji s klienty neprodělali kalhoty, je obtížné.

"Babiš, to je náš největší problém. Největší neznámá. Trend je jednoznačně rostoucí, to znamená, že sázkaři nyní považují za jasné, že výrazně uspěje - a podle toho sází. Musíme rychle reagovat. U nikoho jiného jsme tolikrát a o tolik nehýbali s vypsaným kurzem," řekl Aktuálně.cz hlavní bookmaker Fortuny Ondřej Vích.

Odhalené dno ODS

Bookmakeři pracují s dvěma hlavními zdroji informací: s veřejně dostupnými volebními prognózami, ale také vědí, na koho a kolik lidé sází při vypsaném kurzu. Kombinace těchto dvou faktorů pak dává svého druhu předvolební preference. Díky nim už například nalezla Fortuna "dno pro ODS" - leží kolem devíti procent. Jakmile vypíše sázky na nižší zisk, okamžitě se sázkaři nahrnou a ve velkém sázejí proti kurzu bookmakera.

V úterý ve dvě hodiny odpoledne se uzavře možnost zveřejňovat nové průzkumy preferencí, přesto se bude jedna nová predikce volebního výsledku ještě chystat. Fortuna chce na základě svých dat - nejspíš ve čtvrtek - vydat prognózu, jak dopadnou víkendové předčasné volby do sněmovny.

Čtyři volební tutovky

Blog, Jan Lipold

Volební expert Aktuálně.cz Jan Lipold vs. boomakeři Fortuny
(Čtyři tipy, kde nejspíš můžete bookmakery porazit)

  • 1. ČSSD bude mít pod 27.5 % (kurz 1:1,3) a ODS pod 9 % (kurz 1: 1,55). Nejde vsadit oboje současně.

Jan Lipold: "Obě strany dostanou méně. Asi se bookmaker těžko smiřuje s tím, že bývalí titáni už nejsou takoví titáni."

  • 2. Volební účast bude pod 59,5 %.

Jan Lipold: "Kurz 1:2,05 je dobrý. Účast bude nízká."

  • 3. Daniel Hůlka nepostoupí do sněmovny (kurz 1:1,45)

Jan Lipold: "Tutovka. Krásný kurz."

  • 4. Kalousek versus Okamura, víc preferenčních hlasů získá Kalousek (kurz 1:1,6)

Jan Lipold: "Pozor, kurz vypadá lákavě, ale středním Čechám se raději vyhýbejte. Je to letos - co do do výsledku - extrémně nevyzpytatelný kraj."

(Poznámka: Uvedené kurzy byly platné v pondělí 21. října podle internetových stránek Fortuny.)

Čerstvá data: Slábnoucí ČSSD a rakeťák Babiš

Aktuálně.cz získalo data k pondělku (včerejšku). Podle nich by ČSSD měla získat 26 procent hlasů (když sázení na tyto volby začínalo, měli sociální demokraté předpokládaný zisk 28,5 procenta). Druhé místo patří komunistům (k 15 procentům přidali ještě půl procentního bodu), o třetí se dělí TOP 09 a Babišovo ANO (13 procent).

Zatímco ale u TOP 09 je to o procento méně než v srpnu, Babišovci poskočili o celých osm procent nahoru.

Do sněmovny ještě Fortuna a její klienti sázkaři posílají ODS (8,5), lidovce (5,5) a Tomia Okamuru (Úsvit drží pětiprocentní hranici, na kterou se vyšplhal z pouhého srpnového procenta).

Pod čarou ponoru zůstávají Strana zelených (3) i Zemanovci (4,5 - SPOZ přitom v srpnu startovala na pěkných sedmi procentech).

Doplněk za pár milionů

Pro sázkové kanceláře je politika jen doplněk. Spoléhají na to, že se k jejich nabídce dostanou lidé, kteří by jinak o sázení nezavadili, soudě podle tržeb je to ale zpestření i pro stálé klienty zvyklé tipovat spíš výsledky sportovních zápasů.

Fortuna je dvojkou na trhu, ale v nabídce kurzových příležitostí počtem o něco málo předbíhá svého jinak většího konkurenta Tipsport.

Při parlamentních volbách před třemi roky se u Fortuny prosázelo na politiku zhruba 10 milionů korun, při prezidentské volbě to už bylo třikrát tolik. "Letos očekáváme přibližně 11 až 12 milionů korun," říká mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Při pohledu na tržby z fotbalu, hokeje, tenisu či dalších jsou to vlastně drobné, ale důležitý je tady marketink. "Jdeme do toho kvůli atraktivitě sázek, potvrdilo se nám to u prezidentské volby," přiznává Šrain.

Říká se, že fotbalu a politice rozumí v Česku každý, a sázkové kanceláře se tím řídí.

Podstupují ale větší riziko než u klasických sázek. "Analogie se sportem tady totiž není úplně přesná. U politiky je na rozdíl od fotbalu, hokeje či dalších sportů mnohem obtížnější předpokládat výsledek, odvozovat ho od těch faktorů, které jsme zvyklí používat. Proto jsme při stanovování kurzů opatrnější," podotýká hlavní bookmaker Ondřej Vích.

Aktuálně.cz se pokusilo vytipovat čtyři kurzy, označované žargonem sázkařů za tutovky - tedy takové, kde bookmaker nechal kombinací kurzu a odhadu, jak strana či politik skutečně dopadne, největší šanci na výhru. (virtuální souboj komentátora Aktuálně.cz Jana Lipolda a bookmakera Fortuny si projděte v infoboxu v tomto článku).

Na všem kolem politiky pracuje ve Fortuně pětičlenný tým bookmakerů. "Sledujeme průzkumy, čteme články, pozorujeme ale především, jak se chovají naši klienti. Na co a kolik sází," říká Vích.

Problém Babiš

Jak tedy vidí Vích poslední dny a týdny kampaně? „ODS i ČSSD se také u nás pohybují směrem dolů. U ODS jsme už podle náběru sázek nalezli dno, je kolem devíti procent, možná kousek pod nimi. Když jsme klesli takto nízko, už se začaly objevovat větší sázky na ODS," uvádí bookmaker.

Sázkaři také reagují na předpokládaný pokles zisku sociálních demokratů - teď jejich vítězství už nevypadá tak drtivé jako dřív. "Ale jak jsem už říkal, nejvíc se mění kolem hnutí Andreje Babiše. Na počátku jsme zaznamenali velké sázky na to, že nepostoupí do sněmovny, teď už takové nejsou."

Možná nejméně atraktivní je pro sázkaře číslo, které nakonec podle volebních expertů velmi podstatně ovlivní celý výsledek - volební účast. „Na tu lidé moc nesázejí," dodává Vích. „Upravujeme kurzy i hranice účasti směrem dolů. Ale na druhou stranu jsme zaznamenaly průzkumy, které mluví o tom, že přijde něco mezi 60 a 70 procenty voličů."

Fortuna stejně jako u prezidentské volby nechá sázkaře sázet i v průběhu volební soboty, během sčítání hlasů. Tyto takzvané live sázky vypíše na vítěze, postup do sněmovny či procentní zisky stran.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy