ČSSD je rozčarovaná a předseda nemá vůbec nic jisté

Martina Machová Martina Machová
27. 10. 2013 9:40
V sídle vítěze nejsilnější strany předčasných voleb se opět neslavilo
Bohuslav Sobotka před Lidovým domem.
Bohuslav Sobotka před Lidovým domem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V sídle vítěze voleb se opět neslaví. "Dvacet je méně než třicet, to si asi člověk všimne," zlobí se jeden z členů vedení ČSSD, když sleduje první povolební rozhovor předsedy Bohuslava Sobotky.

Proslovy na kameru jsou však jediným způsobem, jak předseda nejsilnější strany voleb komunikuje s médii. Bohuslav Sobotka nejprve sice slibuje rozhovory i ostatním médiím, ale krátce po zahájení stranického grémia už tiskový odbor slib za Sobotku odvolává.

Proč ta změna, na to nikdo nedává přesnou odpověď. "Nevím, že by se něco stalo," krčí rameny místopředseda Milan Chovanec.

Že by důvodem předsedova obratu bylo jednání grémia, to jeho účastníci popírají. Prý nic dramatického, žádné hádky. "Mám jen další funkci," říká Milan Chovanec, který byl spolu s Michalem Haškem, Lubomírem Zaorálkem a předsedou Sobotkou zvolen do týmu, který má v nejbližších dnech začít vyjednávat s ostatními stranami, které voliči chtějí mít ve sněmovně.

Další z účastníků jednání gréma pak míní, že předseda je prostě unaven. "Má toho asi dost," říká.

Naštváni výsledkem

Pokud je za chováním předsedy rozčarování z nečekaně slabého volebního výsledku, mělo by to v panující atmosféře logiku.

Naštvanost je cítít ze všech stranických lídrů. V přítomnosti novinářů se sice špičky ČSSD snaží své rozpoložení neuměle skrývat za úsměvy, nervy ale pracují a Sobotkovi vnitrostraničtí oponenti si ulevují alespoň potichu. Tu je slyšet označení "škůdci", tu že "je to v hajzlu".

Vyhrocené emoce střídá rezignace, výsledek necelých 20,5 procenta hlasů jen eskaluje vztahy, které mezi některými straníky nejsou dlouhodobě dobré.

Foto: Ludvík Hradilek

Předseda ještě nekončí

Z rozhovorů s vlivnými straníky vyplývá, že Bohuslav Sobotka v roli předsedy ČSSD prozatím nekončí, pokud by sám nerezignoval. Přestože na grémiu mu jeho oponenti připomněli, že ho před způsobem vedení kampaně varovali, na jeho rezignaci nikdo netlačil a podle zdrojů Aktuálně.cz jej k tomu ani nikdo natvrdo nevyzýval.

Další kolo jednání čeká širší stranické vedení v neděli. Na předsednictvo přijedou i zástupci z regionů, kde je zklamání možná ještě markantnější než v centrále.

Přese vše je zatím stále nejpravděpodobnější variantou dalšího dění v sociální demokracii to, že Bohuslav Sobotka dostane od straníků "jen" vynadáno. Zvrat by mohl nastat, pokud by se narychlo někomu podařilo sešikovat většinu, která by jej k rezignaci vyzvala. V současnosti ji drží Michal Hašek, ten ovšem veřejně deklaroval, že předsedu svrhávat nemíní.

Rozhodne klub

O pozici předsedy naznačí více úterý, kdy se sejde nový poslanecký klub sociálních demokratů a kdy se uvidí, které ze stranických křídel v něm drží většinu.

Favoritem na předsedu klubu je Jeroným Tejc, v současnosti spojenec Michala Haška, ale ze zákulisních zprávy plyne, že by se o vedení klubu mohl odehrát dramatičtější souboj.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na střední škole v Knoxville v Tennessee se střílelo, podle agentury Reuters je na místě několik mrtvých

Zdroj: Reuters
před 28 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 40 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy