Volba Ondráčka do čela komise pro GIBS je neplatná. Bude se opakovat v lednu

Kateřina Frouzová Lukáš Prchal ČTK Kateřina Frouzová, Lukáš Prchal, ČTK
19. 12. 2017 23:07
Volba předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů se bude opakovat. Část poslanců poukazovala na to, že komunista Zdeněk Ondráček ve skutečnosti v úterním druhém kole tajné volby zvolen nebyl.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha -  Sněmovní volba poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů se bude opakovat. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) označil úterní druhé kolo volby za zmatečné. Volba se z rozhodnutí poslanců uskuteční na návrh ODS až na schůzi, která začne v polovině ledna.

Vondráček prohlásil Ondráčkovo zvolení do čela komise za neplatné kvůli pochybnostem o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení, tedy kvorum. "S naprostou jistotou nelze určit ze záznamu, kolik poslanců si nevyzvedlo hlasovací lístky," řekl. Část poslanců poukazovala na to, že Ondráček dnes ve skutečnosti zvolen nebyl.

Zákonodárci se podle poslance za ANO Patrika Nachera v úterý neshodli, zda mělo být kvorum nastavené na 191 přítomných poslanců, nebo jen na 179. Ondráček získal 95 hlasů. "V případě kvora 179 by pan Ondráček prošel, u 191 poslanců by o jeden hlas neprošel," uvedl člen poslanecké volební komise Nacher.

Komise podle něj zvolila kvorum 179, tedy situaci pro Ondráčka výhodnější. Na rozpor ihned upozornili opoziční poslanci.

"Nevyzvednutím lístku dávám najevo, že nevolím"

Situace vznikla během vydávání lístků pro volby předsedů tří poslaneckých komisí. "191 poslanců si vyzvedlo lístky pro volby do tří komisí, jenže asi 12 zákonodárců si ty lístky nevzalo všechny. Lístek pro volbu pana Ondráčka nechali při vyzvednutí na stole," uvedl člen volební komise Jan Pošvář.

Komise tak kvůli tuctu lístků, které zůstaly ležet na stole, snížila v případě Ondráčkovy volby kvorum ze 191 na 179. A to se zřejmě nemělo stát. "Problém je ale v tom, že v tu chvíli to mělo být bráno tak, jako by lístek měli, a kvórum se tak nesnižovalo," dodal Pošvář. 

Mezi ty, kdo si lístek nevyzvedli, patřil třeba i poslanec Nacher, který tím chtěl vyjádřit svůj názor na volbu Ondráčka do čela komise. Komunista totiž v roce 1989 zasahoval jako policista proti kritikům totalitního komunistického režimu. "Nevyzvednutím dávám najevo to, že kandidáta nevolím," řekl Nacher. 

Luzar: Ondráčkovi není do zpěvu

Ondráčkova nominace do čela komise budí spory kvůli jeho působení za socialismu. Kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu.

Proti Ondráčkovu zvolení protestovalo v úterý podvečer před Sněmovnou několik desítek lidí. Po oznámení termínu opakované volby někteří lidé na sociálních sítích připomněli, že v polovině ledna si Česko připomene 29 let od začátku takzvaného Palachova týdne, kde jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval i Ondráček.

Ondráčka se na samý závěr sněmovního jednání zastal jeho stranický kolega Leo Luzar. Řekl, že Ondráček je doma a "není mu do zpěvu". "Jak byl mladý, tak plnil rozkaz. Potom sloužil 27 let poctivě této republice ve významných funkcích v policii, ve vyšetřovacích orgánech, prošel bezpečnostními prověrkami," argumentoval.

Ohledně večerní protestní demonstrace řekl, že to, co tam zaznělo, hraničilo s lynčem. "Prostě ti, co to zorganizovali venku, by se měli stydět," dodal Luzar.

Na návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury Sněmovna odložila na lednovou schůzi také volbu předsedy vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Vznikla z popudu Pirátů, kteří s odročením nesouhlasili. Stanjura ale podotkl, že nepředpokládá, že by komise zasedla třeba již 28. prosince.

Bez předsedy vyšetřovací komise nemůže začít pracovat. Ve druhém kole tajné volby se o předsednický post utkají Lukáš Černohorský (Piráti) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL). V prvním kole vypadl adept SPD Lubomír Volný.

Podívejte se na nedávný rozhovor se Zdeňkem Ondráčkem na DVTV:

Sledujte rozhovor se Zdeňkem Ondráčkem z KSČM. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy