Vojáci podle ODS nemají přilby ani trenýrky. Snad se Stropnický nezastřelí, reagovala poslankyně ANO

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 5. 2017 13:11
Nebývale ostrá a emotivní debata se odehrála ve sněmovně o tom, v jakém stavu je armáda a jak svou funkci zvládá ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Hlavní slovo měla poslankyně ODS Jana Černochová, ministra bránili hlavně poslanci ANO, on sám reagoval spíše zdrženlivě. Paradoxem je, že hádka vznikla u bodu, který se netýkal samotné kvality armády a práce Stropnického, ale novely zákona o vojácích z povolání.
Vojáci podle ODS nemají přilby ani trenýrky. Snad se Stropnický nezastřelí, reagovala poslankyně ANO | Video: Poslanecká sněmovna

Praha - Schválení zákona o vojácích z povolání na středeční schůzi sněmovny bylo pro ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jednoznačným úspěchem. Pro zpřesnění nároku profesionálních vojáků na příspěvek na bydlení, některé části služebního platu nebo na náhradu jízdních výdajů hlasovalo všech 168 poslanců, nikdo nebyl proti.

Jenže při projednávání tohoto bodu proběhla debata, ve které to ministr zejména od opoziční ODS pořádně schytal. Padala ostrá a emotivní slova, nechyběla ani řečnická výzva, aby rezignoval. Sám Stropnický se do polemiky příliš nezapojoval, jako obhájci vystupovali hlavně poslanci hnutí ANO.

Nejvíce "nabroušený" jazyk měla tradičně poslankyně ODS Jana Černochová, která Stropnického kritizuje dlouhodobě.

"Vojáci teď nemají ani trenky, ani boty, nemají ani přilby, nemají ani vesty, ani stejnokroje a nemají ani techniku," prohlásila Černochová a stěžovala si především na to, že podle jejího názoru ministerstvo zcela opomíjí investice do armády. "Za vlád ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se do armády investovalo více peněz než za vaší vlády v době konjunktury. Vy jste nedosáhli ani jednoho procenta," vyčítala mimo jiné Stropnickému. 

Na jeho obranu se postavil zejména poslanec Bohuslav Chalupa, který tvrdil, že Černochová nemá pravdu. "Není to tak špatné, jak to tady popsala paní kolegyně, naše armáda je velmi dobře hodnocená. Naše armáda je použitelná," namítal.

Připojil se k němu i stranický kolega Josef Hájek, který se nejdříve snažil debatu zlehčit. "Diskutovat s paní kolegyní Černochovou je nekonečný příběh, kdybych s ní dlouze diskutoval, tak bych asi prohrál, protože jsem muž, který se chová k ženám korektně, a raději ustoupím," uvedl.

Chválil pak Stropnického s tím, že i americký ministr obrany ocenil stav české armády. "Velmi pozitivně hodnotil, jak česká armáda působí v mezinárodních misích. Každopádně se nemáme za co stydět, česká armáda pod vedením pana ministra v posledních třech a půl letech dokázala obrovský pozitivní krok kupředu," tvrdil.

Tím ovšem zvedl z poslanecké lavice opět nejen Černochovou, ale i další kritiky Stropnického. "Vzpomenete si na jeden jediný akviziční projekt, který pan ministr obrany dotáhl do konce?" ptala se Černochová Hájka a dodala, že pokud si na nějaký vzpomene, tak ona uzná Hájkovo vítězství. "Ale myslím, že si na žádný nemůže vzpomenout, protože i u těch, o kterých se diskutovalo, se stejně smlouvy neuzavřely a asi se ani v tomto volebním období neuzavřou," podotkla.

Přidal se k ní i poslanec TOP 09 Marek Ženíšek, který tvrdil, že Stropnický nedokázal využít během svého mandátu to, že na začátku měl podporu řady stran, a navíc mohl těžit z hospodářského růstu. "Je to jeden z mála ministrů, který měl dvě obrovské výhody, které promarnil. Je to jeden z nejhorších ministrů obrany," prohlásil Ženíšek.

Výstroj vojáci mají, techniku nakupujeme, tvrdil ministr

Stropnický dlouho seděl v lavici a mlčel. Když se nakonec zvedl, začal spíše uštěpačnou poznámkou. "Jsem svým způsobem rád, že jsem tady způsobil takové intelektuální vzepětí u některých, že je to vybudilo k takovým hlubokým výkonům. Víte, když slyšíte opravdu snůšku lží nebo polopravd, čtvrtlží, tak si říkáte, jestli vůbec má smysl na to odpovídat, protože je to snadno vyvratitelné," tvrdil nejdříve.

Ke konkrétním výhradám uvedl, že jej náčelník Generálního štábu ujišťuje, že mají takovou výstroj, jakou mají mít. Stropnický také jmenoval některé nákupy. "Bylo nakoupeno 12 500 útočných pušek Bren, bylo nakoupeno přes 9000 pistolí," uvedl s tím, že u řady zakázek se dostává do "mlýnice" odvolání firem, které neuspěly.

Vystoupení Stropnického debatu neukončilo, ale naopak zahájilo další kolo kritiky i pochval. Například poslankyně ANO Miloslava Rutová se pokusila ministra zastat sdělením, které vyvolalo ve sněmovně spíše rozpaky. "Po slovech, která jsem tady slyšela, a kdyby to byla jenom z poloviny pravda, tak by nezbylo našemu ministrovi nic jiného než se zastřelit. Takže doufám, že to neudělá," pravila. 

Debata tak nakonec vyzněla do prázdna a bez jakéhokoliv výsledku, poslanci se vrátili ke schvalování novely zákona o vojácích z povolání, po jejímž odhlasování viditelně naštvaný ministr jednací sál opustil.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy