Vlekaři otevírají další sjezdovky. Sněhu máme dost, o Vánocích přijďte, vzkazují

ČTK ČTK
21. 12. 2018 14:21
České skiareály se o nadcházejícím víkendu chystají otevírat další sjezdovky. Sněhu je většinou dostatek, zimní počasí umožnilo umělé zasněžování. Předpověď na víkend a svátky sice není příznivá, mělo by se oteplit a může pršet, podle vlekařů ale sníh vydrží. Desítky kilometrů tratí už mají k dispozici také běžkaři. Řada areálů bude v provozu i na Štědrý den.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V Krkonoších leží ve velkých střediscích od 30 do 70 centimetrů sněhu. Ve SkiResortu Černá hora - Pec by měli mít lyžaři o víkendu k dispozici až 27 kilometrů sjezdovek oproti nynějším 16. Největší české zimní středisko Špindlerův Mlýn rozšíří nabídku z osmi na více než 15 kilometrů.

Rokytnice nad Jizerou zahájí sezonu v pátek, v Harrachově začala ve středu. Lyžuje se také v areálu SKIMU v Horní Malé Úpě, kde v sobotu otevřou umělé kluziště o rozloze 12 krát 24 metrů obehnané mantinely.

V Orlických horách mohou lyžaři do Říček a už i do Deštného. V částečném provozu je také menší areál v Olešnici v Orlických horách. Lyžovat bude možné i ve všech větších areálech Jizerských hor.

V Krušných horách ve čtvrtek zahájily sezonu areály v Bublavě a na Plešivci. Vedle toho se lyžuje i na Klínovci a Božím Daru. V pátek by se mělo poprvé lyžovat v areálu Skipot v Potůčkách a příští týden plánuje otevření skiareál Mariánky ve Slavkovském lese.

Šumavský Špičák otevřel v tomto týdnu další sjezdovky a také dětské hřiště. Podobný krok chystají o víkendu i na Lipně. Ke svahům Jezerní a Dámské přibude i Vyhlídka. Všechny sjezdovky chtějí od víkendu otevřít v areálu na česko-rakouské šumavské hranici Hochficht.

Na Vysočině by o víkendu mohlo být v provozu sedm sjezdovek. Lyžovat se bude i na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě, kvůli Světovému poháru v biatlonu se ale ke sjezdovce bude jezdit od Radňovic přes Jiříkovice.

Trasa na běžky je "pěkně zmrzlá"

Dobré sněhové podmínky hlásí skiareály v Jeseníkách, lyžuje se také v níže položených areálech nedaleko Olomouce. Běžkaři můžou vyrazit na tradiční trasu mezi Ovčárnou, Švýcárnou, Pradědem až na Červenohorské sedlo. "Udržuje se a je ve výborném stavu, pěkně zmrzlá," řekl dispečer horské služby.

V beskydském areálu Ski Bílá je v provozu zhruba 3300 metrů sjezdovek z celkových 5000. V sobotu ráno se poprvé otevře sjezdovka Horal ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Zřejmě na Boží hod by se mělo začít lyžovat i na hlavní sjezdovce Razula. Ve čtvrtek poprvé mohli zájemci lyžovat ve Ski areálu Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích. V pátek pak zahájí provoz areál na Trojáku v Hostýnských vrších.

V Jihomoravském kraji se jezdí na sjezdovkách v Němčičkách na Břeclavsku a v Olešnici na Blanensku. U obou funguje jeden vlek. Ve Filipově údolí na Hodonínsku se chystají spustit vlek o víkendu. Ve Středočeském kraji jsou v provozu dva ze čtyř lyžařských areálů, a to Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku a skiareál Chotouň u Prahy. O víkendu se začne lyžovat také v Kvasejovicích na Příbramsku.

Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy