reklama
 
 

V Krkonoších či na Vysočině hustě sněží, odjezd na svátky komplikuje i silný vítr

Aktualizováno 21. 12. 2018 21:18
Velkou část České republiky zasáhlo v pátek odpoledne silné sněžení a jih Čech vydatný déšť, který dle meteorologů zvedne hladiny toků. Ve většině Česka také fouká silný vítr. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Silné sněžení podle meteorologů hrozilo zejména od pátečních 15:00 do 20:00 v části severních a východních Čech a velké části Moravy a Slezska. Výstraha před vydatným deštěm platí již od pátečního poledne do sobotních 12:00 na Českokrumlovsku a Prachaticku v jižních Čechách. Pro zmíněné okresy také platí varování před zvedáním hladin toků. Nebezpečí povodní je ale nízké.

Kolem 17:00 zaznamenaly silné sněžení stanice v severovýchodní polovině České republiky, zejména v okolí Krkonoš a Orlických hor. Nejkritičtější byla situace v Peci pod Sněžkou, kde během hodiny napadly tři centimetry sněhu. Do oblasti Moravy sněžení teprve přichází.

Hustě už ale sněží na Vysočině. Sníh komplikuje například příjezd do Nového Města na Moravě, které je dějištěm světového poháru v biatlonu. 

Provoz na D1 byl kolem 18. hodiny bez větších komplikací. Situaci mohou řidiči sledovat například na stránkách Centra pro rozvoj dopravních systémů.

Silničáři v Libereckém kraji kvůli výstraze před silným sněžením od 14:00 uzavřeli pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Znovu silnici otevřeli od 21:00, kdy se situace uklidnila. V horách se stále objevují přeháňky, postupně ale přecházejí v déšť. Teploty v Libereckém kraji se aktuálně pohybují nad nulou, na většině území kraje prší a hlavní tahy jsou mokré. V horách ale padá sníh s deštěm.

Na Šumavě v pátek a sobotu déšť a tání sněhu způsobí vzestupy hladin menších toků. "V noci z pátku na sobotu očekáváme, že dojde v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy nad VD (Vodní dílo) Lipno k dosažení prvního stupně povodňové aktivity. V sobotu během dne by horní úseky toků měly už klesat," doplnili meteorologové.

Výstraha před silným větrem je v platnosti od pátečních 15:00 do 18:00 pro téměř všechny kraje kromě Libereckého, Jihomoravského a Zlínského. V nárazech může vítr dosahovat rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu, a na horách dokonce až 90 kilometrů za hodinu.

Video: Speciál Aktuálně.cz o vánočním počasí

Video: Dagmar Honsová, Meteopress |  01:47

autoři: ČTK, Domácí | 21. 12. 2018 13:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama