Vláda schválila novelu autorského zákona

ČTK ČTK
11. 12. 2013 17:03
Ta prodlužuje dobu ochrany práv ke zvukovým nahrávkám nebo řeší osiřelá díla.
Premiér v demisi Jiří Rusnok.
Premiér v demisi Jiří Rusnok. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda v demisi schválila novelu autorského zákona, která prodlužuje dobu ochrany práv ke zvukovým nahrávkám a řeší i osiřelá díla.

Schválený návrh, který předložilo ministerstvo kultury, se přizpůsobuje jen dvěma evropským směrnicím; původní verze byla daleko obsáhlejší. S ministerstvem na ní čtyři roky spolupracovalo na osmdesát odborníků, kterým se současná podoba zákona nelíbí.

Návrh novely šel na vládu už v dubnu, prošel první čtením ve Sněmovně a dostal se na jednání kulturního výboru. Kvůli tomu, že se však v létě Sněmovna rozpustila, vrátil se na jednání už úřednické vlády. Přitom už 30. října vypršel termín, který České republice dala Evropská unie, aby začaly směrnice platit. Odborníci postup MK kritizovali.

Neseškrtaný návrh obsahoval například novinky v problematice kopírování, díky nimž by se autorská díla licencovala jednodušeji. Na další rozšíření si zákon počká do příštího roku, kdy se podle informací ČTK bude v rámci EU přijímat směrnice o kolektivní správě práv.

První z přenesených evropských směrnic prodlužuje dobu ochrany práv hudebníků k jejich nahrávkám, v nichž účinkují, a to z 50 na 70 let. Stejně tak prodlužuje práva nahrávacím společnostem. Směrnice má podle dokumentu řešit situaci četných výkonných umělců, zvláště studiových hudebníků, kteří ve svém pozdním věku přicházejí po uplynutí ochrany o významné příjmy z populárních nahrávek, na jejichž vzniku se v mládí podíleli.

Změnit se také má počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů.

Doba ochrany v těchto případech neskončí dříve než 70 let po smrti toho z autorů u takto spojených děl, který zemře později. Pokud ale bude existovat ochrana práva přeživšího autora, začne znova platit doba ochrany toho, který byl již mezitím volným, nechráněným autorem.

Například skladatel Jaroslav Ježek tak bude v případě uvedení skladeb vytvořených ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem znovu chráněn. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.

Druhá směrnice EU se například týkala takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý nebo není dohledatelný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy