Vláda schválila novelu autorského zákona

ČTK ČTK
11. 12. 2013 17:03
Ta prodlužuje dobu ochrany práv ke zvukovým nahrávkám nebo řeší osiřelá díla.
Premiér v demisi Jiří Rusnok.
Premiér v demisi Jiří Rusnok. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda v demisi schválila novelu autorského zákona, která prodlužuje dobu ochrany práv ke zvukovým nahrávkám a řeší i osiřelá díla.

Schválený návrh, který předložilo ministerstvo kultury, se přizpůsobuje jen dvěma evropským směrnicím; původní verze byla daleko obsáhlejší. S ministerstvem na ní čtyři roky spolupracovalo na osmdesát odborníků, kterým se současná podoba zákona nelíbí.

Návrh novely šel na vládu už v dubnu, prošel první čtením ve Sněmovně a dostal se na jednání kulturního výboru. Kvůli tomu, že se však v létě Sněmovna rozpustila, vrátil se na jednání už úřednické vlády. Přitom už 30. října vypršel termín, který České republice dala Evropská unie, aby začaly směrnice platit. Odborníci postup MK kritizovali.

Neseškrtaný návrh obsahoval například novinky v problematice kopírování, díky nimž by se autorská díla licencovala jednodušeji. Na další rozšíření si zákon počká do příštího roku, kdy se podle informací ČTK bude v rámci EU přijímat směrnice o kolektivní správě práv.

První z přenesených evropských směrnic prodlužuje dobu ochrany práv hudebníků k jejich nahrávkám, v nichž účinkují, a to z 50 na 70 let. Stejně tak prodlužuje práva nahrávacím společnostem. Směrnice má podle dokumentu řešit situaci četných výkonných umělců, zvláště studiových hudebníků, kteří ve svém pozdním věku přicházejí po uplynutí ochrany o významné příjmy z populárních nahrávek, na jejichž vzniku se v mládí podíleli.

Změnit se také má počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů.

Doba ochrany v těchto případech neskončí dříve než 70 let po smrti toho z autorů u takto spojených děl, který zemře později. Pokud ale bude existovat ochrana práva přeživšího autora, začne znova platit doba ochrany toho, který byl již mezitím volným, nechráněným autorem.

Například skladatel Jaroslav Ježek tak bude v případě uvedení skladeb vytvořených ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem znovu chráněn. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.

Druhá směrnice EU se například týkala takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý nebo není dohledatelný.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 14 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy