Vláda odsouhlasila osvojování dětí pro homosexuální páry. Má jim zjednodušit každodenní život

ČTK Martin Ťopek ČTK, Martin Ťopek
Aktualizováno 24. 10. 2016 14:12
Ministři podpořili návrh, aby si v registrovaném partnerství mohl partner osvojit biologické dítě svého protějšku. "Pro dítě jsou oba rodiče zpravidla sice rovnocenní, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen," uvedl k návrhu Jiří Dienstbier, který společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem návrh předložil. Je to hlavně praktická pomoc, druhý z rodičů by nově mohl vyzvedávat dítě se školky či školy bez písemného povolení nebo získat informace o jeho zdravotním stavu. Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví vládní KDU-ČSL.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Vláda chce umožnit osvojení partnerova biologického dítěte v homosexuálních párech. Ministři v pondělí schválili návrh novely zákona o registrovaném partnerství, která s tím počítá, informovala na Twitteru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). O změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje několik let. Obdobný návrh obsahuje poslanecká novela, jejíž projednávání sněmovna po bouřlivé debatě v červenci přerušila.

Novelu vládě předložil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví vládní KDU-ČSL, která je zastáncem tradiční rodiny.

"Pro homosexuální páry to znamená především zjednodušení každodenního života. Například vyzvedávání dětí ze školky bez potřeby písemného povolení prvního partnera, nahlížení do zdravotnické dokumentace nebo právo na informace o zdravotním stavu dítěte. A v extrémním případě, pokud biologický rodič těžce onemocní nebo zemře, tak dítě nebude muset do ústavní péče, bude moci zůstat tam, kde doposud žilo," vysvětloval novinku po schválení vládou Dienstbier. 

S původním návrhem, který by umožnil adoptovat partnerům dítě jejich protějšku, přišli zákonodárci předchozí sněmovny. Kvůli pádu vlády Petra Nečase (ODS) se ale předloha nestihla projednat. Novou verzi předložila skupina poslanců hned po nástupu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014, vláda k ní nepřijala žádné stanovisko. Když se novela v červenci začala projednávat, vyvolala ostré spory mezi poslanci. Projednávání bylo přerušeno a zatím se na program jednání nevrátila.

Autoři ministerského návrhu poukazují na to, že partner biologického rodiče nemá vůči dítěti, které společně vychovávají, plnohodnotná práva a povinnosti. Nemá automaticky právo na informace o jeho zdravotním stavu ani právo na udržování kontaktu s dítětem po rozchodu nebo úmrtí biologického rodiče. Nemá vůči dítěti vyživovací povinnost.

Proces takzvaného přiosvojení by měl být stejný jako u osvojení druhým manželem, který není biologickým rodičem dítěte. "Novela se týká dětí, u nichž jeden z partnerů je rodičem dítěte, tedy dětí, které stejně již v daných rodinách žijí, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Pro dítě jsou oba rodiče zpravidla sice rovnocenní, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen," uvedl k návrhu Dienstbier.

Při sčítání lidu v roce 2011 žila ve stejnopohlavních rodinách asi tisícovka dětí. "Nyní to pravděpodobně bude více," sdělila organizace PROUD, která se zabývá problémy LGBT komunity. Právo adoptovat děti partnera či partnerky by homosexuálním mužům a ženám přiznaly více než tři pětiny lidí, proti je necelá třetina, zjistil červnový průzkum CVVM.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy