Nad Českem dosahoval vítr až 324 km/h. Jet stream umí skoro třikrát tolik, říká meteorolog

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 2. 2016 17:00
Nebývale silné proudění větru, které v pondělí meteorologové zaznamenali v asi dvanáctikilometrové výšce nad střední Evropou, leteckou dopravu v Česku nijak zvlášť neovlivnilo. Podle meteorologa Petra Dvořáka je takto silný vítr nazývaný jet stream nad Českem nevídaný, ovšem v severním Pacifiku se rychlost tohoto proudění pohybuje i okolo 800 km/h. "Ještě v úterý jsme zaznamenali rychlost větru přes 220 km/h," doplnil meteorolog.
Silný vítr v jet streamu výrazně leteckou dopravu v Česku neovlivnil. (Ilustrační foto)
Silný vítr v jet streamu výrazně leteckou dopravu v Česku neovlivnil. (Ilustrační foto) | Foto: Attila Racek

Praha - Vítr o rychlosti až 324 km/h, který v pondělí foukal ve výšce kolem dvanácti kilometrů nad zemským povrchem, nijak zvlášť leteckou dopravu v Česku neovlivnil. Přesto je jeho výskyt podle meteorologů mimořádný.

"Žádné velké výkyvy o zpožděných nebo předčasných příletech v souvislosti se silným větrem jsme nezaznamenali," upřesnila tisková mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Marika Janoušková. Podle pracovníka Řízení letového provozu odborníci informovali piloty a ti lety podmínkám přizpůsobili.

"Jet stream o rychlosti přes 320 km/h je u nás velmi zřídka, já si takový za svoji pětadvacetiletou kariéru nepamatuji," řekl Aktuálně.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. "Nad střední Evropou je tak silný vítr poměrně neobvyklý, v severním Pacifiku se však rychlost větru může pohybovat i okolo 800 km/h," dodal.

Extrémně silný vítr vysoko nad zemským povrchem zpravidla doprovází i silný nárazový vítr na povrchu Země. "V pondělí díky rozložení vzduchu však žádný velký vítr lidé nepocítili," podotkl meteorolog.

Rychlé proudění vzduchu vysoko nad zemí, takzvaný jet stream, poprvé zaznamenali američtí vojáci na konci druhé světové války. Podle propočtů věděli, za jak dlouho doletí nad Japonsko, kde operovali. "Když tam po vypočteném čase ani zdaleka nebyli, věděli, že je něco muselo zbrzdit - silný vítr," vysvětlil meteorolog Dvořák s tím, že v dnešní době se vítr monitoruje pomocí moderních metod a meteorologických balonů.

Normálně se rychlost větru ve střední Evropě v jet streamu pohybuje okolo 100 až 120 km/h. "Ještě v úterý jsme zaznamenali rychlost větru přes 220 km/h," doplnil Dvořák.

Na rozhraní větrného proudu a okolního vzduchu mohou cestující i posádka zažít nepříjemné chvíle. "Let většinou provázejí turbulence, a v extrémním případě dokonce došlo doslova k polámání letadla větrem," dodal meteorolog.

Letadlo jihokorejské společnosti Jin Air se 163 lidmi na palubě letělo třicet minut s nedovřenými předními dveřmi, než si toho někdo všiml. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

České dráhy porušují antimonopolní pravidla, uvedla EK. Státnímu dopravci hrozí pokuta

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Pokud státní dopravce nedokáže před komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy