Nad Českem dosahoval vítr až 324 km/h. Jet stream umí skoro třikrát tolik, říká meteorolog

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 2. 2016 17:00
Nebývale silné proudění větru, které v pondělí meteorologové zaznamenali v asi dvanáctikilometrové výšce nad střední Evropou, leteckou dopravu v Česku nijak zvlášť neovlivnilo. Podle meteorologa Petra Dvořáka je takto silný vítr nazývaný jet stream nad Českem nevídaný, ovšem v severním Pacifiku se rychlost tohoto proudění pohybuje i okolo 800 km/h. "Ještě v úterý jsme zaznamenali rychlost větru přes 220 km/h," doplnil meteorolog.
Silný vítr v jet streamu výrazně leteckou dopravu v Česku neovlivnil. (Ilustrační foto)
Silný vítr v jet streamu výrazně leteckou dopravu v Česku neovlivnil. (Ilustrační foto) | Foto: Attila Racek

Praha - Vítr o rychlosti až 324 km/h, který v pondělí foukal ve výšce kolem dvanácti kilometrů nad zemským povrchem, nijak zvlášť leteckou dopravu v Česku neovlivnil. Přesto je jeho výskyt podle meteorologů mimořádný.

"Žádné velké výkyvy o zpožděných nebo předčasných příletech v souvislosti se silným větrem jsme nezaznamenali," upřesnila tisková mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Marika Janoušková. Podle pracovníka Řízení letového provozu odborníci informovali piloty a ti lety podmínkám přizpůsobili.

"Jet stream o rychlosti přes 320 km/h je u nás velmi zřídka, já si takový za svoji pětadvacetiletou kariéru nepamatuji," řekl Aktuálně.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. "Nad střední Evropou je tak silný vítr poměrně neobvyklý, v severním Pacifiku se však rychlost větru může pohybovat i okolo 800 km/h," dodal.

Extrémně silný vítr vysoko nad zemským povrchem zpravidla doprovází i silný nárazový vítr na povrchu Země. "V pondělí díky rozložení vzduchu však žádný velký vítr lidé nepocítili," podotkl meteorolog.

Rychlé proudění vzduchu vysoko nad zemí, takzvaný jet stream, poprvé zaznamenali američtí vojáci na konci druhé světové války. Podle propočtů věděli, za jak dlouho doletí nad Japonsko, kde operovali. "Když tam po vypočteném čase ani zdaleka nebyli, věděli, že je něco muselo zbrzdit - silný vítr," vysvětlil meteorolog Dvořák s tím, že v dnešní době se vítr monitoruje pomocí moderních metod a meteorologických balonů.

Normálně se rychlost větru ve střední Evropě v jet streamu pohybuje okolo 100 až 120 km/h. "Ještě v úterý jsme zaznamenali rychlost větru přes 220 km/h," doplnil Dvořák.

Na rozhraní větrného proudu a okolního vzduchu mohou cestující i posádka zažít nepříjemné chvíle. "Let většinou provázejí turbulence, a v extrémním případě dokonce došlo doslova k polámání letadla větrem," dodal meteorolog.

Letadlo jihokorejské společnosti Jin Air se 163 lidmi na palubě letělo třicet minut s nedovřenými předními dveřmi, než si toho někdo všiml. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy