Nad Českem dosahoval vítr až 324 km/h. Jet stream umí skoro třikrát tolik, říká meteorolog

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 2. 2016 17:00
Nebývale silné proudění větru, které v pondělí meteorologové zaznamenali v asi dvanáctikilometrové výšce nad střední Evropou, leteckou dopravu v Česku nijak zvlášť neovlivnilo. Podle meteorologa Petra Dvořáka je takto silný vítr nazývaný jet stream nad Českem nevídaný, ovšem v severním Pacifiku se rychlost tohoto proudění pohybuje i okolo 800 km/h. "Ještě v úterý jsme zaznamenali rychlost větru přes 220 km/h," doplnil meteorolog.
Silný vítr v jet streamu výrazně leteckou dopravu v Česku neovlivnil. (Ilustrační foto)
Silný vítr v jet streamu výrazně leteckou dopravu v Česku neovlivnil. (Ilustrační foto) | Foto: Attila Racek

Praha - Vítr o rychlosti až 324 km/h, který v pondělí foukal ve výšce kolem dvanácti kilometrů nad zemským povrchem, nijak zvlášť leteckou dopravu v Česku neovlivnil. Přesto je jeho výskyt podle meteorologů mimořádný.

"Žádné velké výkyvy o zpožděných nebo předčasných příletech v souvislosti se silným větrem jsme nezaznamenali," upřesnila tisková mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Marika Janoušková. Podle pracovníka Řízení letového provozu odborníci informovali piloty a ti lety podmínkám přizpůsobili.

"Jet stream o rychlosti přes 320 km/h je u nás velmi zřídka, já si takový za svoji pětadvacetiletou kariéru nepamatuji," řekl Aktuálně.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. "Nad střední Evropou je tak silný vítr poměrně neobvyklý, v severním Pacifiku se však rychlost větru může pohybovat i okolo 800 km/h," dodal.

Extrémně silný vítr vysoko nad zemským povrchem zpravidla doprovází i silný nárazový vítr na povrchu Země. "V pondělí díky rozložení vzduchu však žádný velký vítr lidé nepocítili," podotkl meteorolog.

Rychlé proudění vzduchu vysoko nad zemí, takzvaný jet stream, poprvé zaznamenali američtí vojáci na konci druhé světové války. Podle propočtů věděli, za jak dlouho doletí nad Japonsko, kde operovali. "Když tam po vypočteném čase ani zdaleka nebyli, věděli, že je něco muselo zbrzdit - silný vítr," vysvětlil meteorolog Dvořák s tím, že v dnešní době se vítr monitoruje pomocí moderních metod a meteorologických balonů.

Normálně se rychlost větru ve střední Evropě v jet streamu pohybuje okolo 100 až 120 km/h. "Ještě v úterý jsme zaznamenali rychlost větru přes 220 km/h," doplnil Dvořák.

Na rozhraní větrného proudu a okolního vzduchu mohou cestující i posádka zažít nepříjemné chvíle. "Let většinou provázejí turbulence, a v extrémním případě dokonce došlo doslova k polámání letadla větrem," dodal meteorolog.

Letadlo jihokorejské společnosti Jin Air se 163 lidmi na palubě letělo třicet minut s nedovřenými předními dveřmi, než si toho někdo všiml. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy