Veřejnost se v Rudolfinu rozloučila s Josefem Sukem

ČTK ČTK
14. 7. 2011 13:38
Pietního aktu ve Dvořákově síni se zúčastnili Sukovi příbuzní, přátelé i široká veřejnost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V pražském Rudolfinu se ve čtvrtek lidé rozloučili s houslovým virtuosem Josefem Sukem, který zemřel po těžké nemoci 7. července ve věku 81 let.

Pietního aktu zorganizovaného festivalem Pražské jaro a Českou filharmonií se zúčastnili Sukovi příbuzní, přátelé, hudebníci, zástupci médií i široká veřejnost a zhruba z poloviny zaplnili Dvořákovu síň. Asi čtyřicetiminutové rozloučení zakončila Bachova skladba Jesus bleibet meine Freude.

Už půl hodiny před začátkem obřadu čekaly ve frontě desítky lidí, kteří se chtěli podepsat do kondolenční knihy. Mezi nimi byl i houslista Pavel Šporcl, pražský primátor Bohuslav Svoboda, herec Václav Postránecký nebo muzikolog Aleš Březina. Přítomna byla také Sukova manželka Marie.

"Určitě se zúčastním i pátečního posledního rozloučení. Nepochybně budu na svých koncertech aspoň jednou větou nebo jednou částí uctívat památku Josefa Suka, protože jsem ho považoval za přítele. V srdci bude stále se mnou," řekl Šporcl.

Na pódiu s velkou Sukovou fotografií a množstvím věnců, například od České filharmonie, Českého rozhlasu, Parlamentu, Sukova komorního orchestru či Sukových studentů, přednesl projev ministr kultury Jiří Besser.

"Loučíme se s mistrem ve stejné síni, kde 6. listopadu 1954 vystoupil na svém prvním recitálu. Loučíme se v sále, který se vždy vybaví při vzpomínce na jeho jedinečné umění," uvedl Besser.

O hudební doprovod veřejného rozloučení se postarali varhaník Aleš Bárta a Heroldovo kvarteto. Na úvod zaznělo Janáčkovo Adagio, následovala část Dvořákova Smyčcového kvartetu označovaného jako Americký. Pěvec Ivan Kusnjer přednesl skladbu Hospodin jest můj pastýř z Dvořákova cyklu Biblické písně.

Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka bude v pátek pochován v rodinné hrobce na vyšehradském hřbitově. Zádušní mše se uskuteční od 11:00 v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. "Mši bude sloužit kardinál Miloslav Vlk a zúčastní se i prezident Václav Klaus," informoval dramaturg Pražského jara Antonín Matzner.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy