Veřejnost se v Rudolfinu rozloučila s Josefem Sukem

ČTK ČTK
14. 7. 2011 13:38
Pietního aktu ve Dvořákově síni se zúčastnili Sukovi příbuzní, přátelé i široká veřejnost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V pražském Rudolfinu se ve čtvrtek lidé rozloučili s houslovým virtuosem Josefem Sukem, který zemřel po těžké nemoci 7. července ve věku 81 let.

Pietního aktu zorganizovaného festivalem Pražské jaro a Českou filharmonií se zúčastnili Sukovi příbuzní, přátelé, hudebníci, zástupci médií i široká veřejnost a zhruba z poloviny zaplnili Dvořákovu síň. Asi čtyřicetiminutové rozloučení zakončila Bachova skladba Jesus bleibet meine Freude.

Už půl hodiny před začátkem obřadu čekaly ve frontě desítky lidí, kteří se chtěli podepsat do kondolenční knihy. Mezi nimi byl i houslista Pavel Šporcl, pražský primátor Bohuslav Svoboda, herec Václav Postránecký nebo muzikolog Aleš Březina. Přítomna byla také Sukova manželka Marie.

"Určitě se zúčastním i pátečního posledního rozloučení. Nepochybně budu na svých koncertech aspoň jednou větou nebo jednou částí uctívat památku Josefa Suka, protože jsem ho považoval za přítele. V srdci bude stále se mnou," řekl Šporcl.

Na pódiu s velkou Sukovou fotografií a množstvím věnců, například od České filharmonie, Českého rozhlasu, Parlamentu, Sukova komorního orchestru či Sukových studentů, přednesl projev ministr kultury Jiří Besser.

"Loučíme se s mistrem ve stejné síni, kde 6. listopadu 1954 vystoupil na svém prvním recitálu. Loučíme se v sále, který se vždy vybaví při vzpomínce na jeho jedinečné umění," uvedl Besser.

O hudební doprovod veřejného rozloučení se postarali varhaník Aleš Bárta a Heroldovo kvarteto. Na úvod zaznělo Janáčkovo Adagio, následovala část Dvořákova Smyčcového kvartetu označovaného jako Americký. Pěvec Ivan Kusnjer přednesl skladbu Hospodin jest můj pastýř z Dvořákova cyklu Biblické písně.

Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka bude v pátek pochován v rodinné hrobce na vyšehradském hřbitově. Zádušní mše se uskuteční od 11:00 v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. "Mši bude sloužit kardinál Miloslav Vlk a zúčastní se i prezident Václav Klaus," informoval dramaturg Pražského jara Antonín Matzner.

 

Právě se děje

Další zprávy