Varvařovský: Chci si ještě užít života a rodiny

ČTK ČTK
20. 12. 2013 22:20
"Není to šťastná funkce," prohlásil o postu ombudsmana
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Pavel Varvařovský, který k pátku skončil ve funkci ombudsmana, České televizi řekl, že důvody jeho rezignace byly čistě osobní, cítí se starý, chce si ještě "užít života" a rodiny. Se svým zástupcem a bývalým poslancem ČSSD Stanislavem Křečkem prý vycházel dobře.

Když osmašedesátiletý Varvařovský 11. prosince rezignaci oznamoval, její důvody neupřesnil. Již dříve ale uváděl, že zákonodárci nevěnují dostatečnou pozornost jeho legislativním doporučením a zamýšlel se přitom nad smyslem své činnosti.

Možnost, že by z funkce veřejného ochránce práv odešel, uvedl i při jednání o svém zástupci. Varvařovský si v době jeho volby přál jiného kandidáta, upozorňoval na to, že pokud se s Křečkem nebude schopen dohodnout na spolupráci, mohl by zvážit odstoupení.

"Bez hněvu a zaujatosti jsem se rozhodl, že skončím, možná se na mě mnozí budou zlobit, ale byl bych rád, kdyby mi to odpustili," řekl v pátek ČT. Zároveň popřel spekulace, že odchází kvůli svému zástupci. "Není to pravda, já jsem s panem doktorem Křečkem vycházel dobře," uvedl.

Nového ombudsmana budou volit poslanci, prezident a Senát navrhnou kandidáty. Podle ČT se spekuluje o bývalém eurokomisaři Vladimíru Špidlovi (ČSSD), Křečkovi či olomouckém ústavním právníkovi Filipu Dienstbierovi.

Varvařovský, který z funkce odchází v polovině šestiletého mandátu, nechtěl možné nástupce komentovat. "Kdyby to byla osoba mně blízká, tak bych jí to asi vymlouval, protože to není šťastná funkce," poznamenal.

Osmašedesátiletý Varvařovský byl po Otakaru Motejlovi druhým českým ombudsmanem. V úřadu byl od 13. září 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy