Valachová: Dáme školám návod, jak dostat agresory co nejrychleji ze škol

Markéta Hronová ČTK Markéta Hronová, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2016 18:55
V souvislosti s případem šikany učitelky na pražské průmyslové škole Na Třebešíně chce ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dát školám návod, jak co nejrychleji a zároveň podle zákonů vyloučit ze školy agresory, kteří se šikany dopustí. Chce také zařídit, aby ve školách bylo více psychologů a speciálních pedagogů. Zároveň podpořila rozhodnutí mimořádného zasedání rady pražského magistrátu, které odvolalo současného ředitele školy v Malešicích Františka Bártla.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: DVTV

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila, že aktualizují doporučení k prevenci a postihování šikany, které mají školy nyní k dispozici.

"V tuto chvíli na ní pracujeme společně s Národním ústavem pro vzdělávání, Doplníme tam právní kroky, jaké lze podle správního nebo občanského řádu využít tak, aby řízení o vyloučení pachatele šikany postupovalo co nejrychleji," uvedla Valachová.

To je i odpovědí na stížnost Asociace učňovských zařízení, která poslal na ministerstvo dopis, v němž žádá zjednodušení vyloučení agresorů ze školy. nyní je to podle nich složité, nejdříve se musí oficiální cestou zahájit správní řízení.  

"Ještě šest týdnů pak může problémový student chodit po škole, dál terorizovat spolužáky, učitele a mně se vysmívat, protože vyloučen už je a víc mu udělat nemůžu," popsal předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák, co jim brání šikanu účinně řešit.

Ráda by také do škol poslala více psychologů, kteří by na správné fungování školy a mezilidských vztahů mohli dohlížet.

I já jsem chtěla ředitele průmyslovky vyloučit, říká ministryně

Středeční odvolání ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla hodnotí Valachová pozitivně. Za jeho působení zřejmě trojice žáků šikanovala jednu z učitelek, která později zemřela.

Pražská rada o něm na svém mimořádném zasedání rozhodla kvůli hrubé šikaně učitelky ze strany tří žáků, která se na této škole děla. Bártl skončí ve funkci v pátek. Od pondělka vedení školy převezme jeden z jeho současných zástupců Václav Jahoda, vyplývá z usnesení zveřejněném na webu magistrátu.

"Jsem ráda, že mimořádné zasedání rady toto vzalo na program a rozhodlo, jak rozhodlo. Koneckonců já jsem o to požádala a shodly jsme se na tom s paní primátorkou Adrianou Krnáčovou již před návštěvou školy Na Třebešíně," řekla dnes novinářům.

Od dočasného ředitele, který školu bude řídit do skončení konkurzu na nového ředitele, očekává především snahu o obnovení zdravých vztahů ve škole. "To je asi nejdůležitější pro učitele, žáky i rodiče," poznamenala ministryně.

Pětapadesátiletou učitelku ve střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí.

Zpřísnění trestů ani zvýšení právní ochrany učitelů není řešením, učitelé jsou ve společnosti málo respektováni, říká ministryně školství Valachová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy